| aleexandra23 a întrebat:

In cazul in care partenera are 17 ani, iar partenerul 21 ani, casatoria se poate oficia fara acordul parintilor?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate oficia, varsta minima pentru aceasta este de 18 ani, conform Codului civil 2009, republicat in 2011, citez:
"ART.272. Vârsta matrimonialã
(1) Cãsãtoria se poate încheia dacã viitorii soţi au împlinit vârsta de 18 ani.
(2) Pentru motive temeinice, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate cãsãtori în temeiul unui aviz medical, cu încuviinţarea pãrinţilor sãi sau, dupã caz, a tutorelui şi cu autorizarea instanţei de tutelã în a cãrei circumscripţie minorul îşi are domiciliul. În cazul în care unul dintre pãrinţi refuzã sã încuviinţeze cãsãtoria, instanţa de tutelã hotãrãşte şi asupra acestei divergenţe, având în vedere interesul superior al copilului.
(3) Dacã unul dintre pãrinţi este decedat sau se aflã în imposibilitate de a-şi manifesta voinţa, încuviinţarea celuilalt pãrinte este suficientã.
(4) De asemenea, în condiţiile art. 398, este suficientã încuviinţarea pãrintelui care exercitã autoritatea pãrinteascã.
(5) Dacã nu existã nici pãrinţi, nici tutore care sã poatã încuviinţa cãsãtoria, este necesarã încuviinţarea persoanei sau a autoritãţii care a fost abilitatã sã exercite drepturile pãrinteşti." Numai bine!
P.S. Sunt foarte dezamagit de datul cu parerea din partea unora care n-au habar.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Art. 4 din Codul familiei spune următoarele: Vârsta minimă de căsătorie este de 18 ani. Pentru motive temeinice, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate căsători în temeiul unui aviz medical, cu încuviințarea părinților săi, ori, dupa caz, a tutorelui și cu autorizarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului în a cărei raza teritorială își are domiciliul.
Pa, pa.

| Dash a răspuns:

Nu se poate oficia nici cu acordul parintilor, nici fara.
Pentru ca ambii parteneri trebuie sai aiba peste 18 ani pentru a oficia o casatorie.

| wintage a răspuns:

Chiar nu se mai poate astepta pana cand partenera termina liceul?

| Λndrei a răspuns:

Ouch,daca tu esti in acest caz eu zic sa te mai gandesti...

| ICPreda a răspuns:

Salut!
Se pot casatori fara nicio problema, barbatul trebuie sa aiba cel putin 18 ani iar femeia 16!
Ai aici un link care iti va prezenta detaliat aceasta problema, totul in conformitate cu legea!
http://www.roportal.ro/articole/incheierea-casatoriei-87.htm
In speranta ca ti-am putut fi de ajutor iti doresc o zi buna!

| Anailyn a răspuns:

Eu m-am informat pe net special despre cazul tau si uite ce am gasit:
Legea impune varsta minima pentru casatorie, de 18 ani impliniti pentru barbat si 16 ani impliniti pentru femeie. Femeia care nu a implinit varsta de 16 ani se poate casatori pe baza unei dispense eliberate de presedintele consiliului judetean in a carui raza domiciliaza femeia, respectiv, a primarului general al municipiului Bucuresti. Aceasta dispensa poate fi acordata numai pentru motive temeinice cum ar fi boala sau graviditatea, daca femeia a implinit 15 ani si daca exista un aviz medical. Legea nu prevede o limita maxima pentru casatorie ceea ce inseamna ca incheierea casatoriei este posibila la orice varsta si chiar in extremis vitae, adica in pragul mortii. Iti dau adresa sa te uiti si sa citesti mai multe http://www.roportal.ro/articole/incheierea-casatoriei-87.htm
http://www.blogulspecialistului.manager.ro/......oriei.html
Deci peste tot scrie ca te poti casatori fara acordul unui parinte daca fata este minora insa trecuta de 16 ani. Eu iti recomand sa te uiti pe net prima data pentru ca dupa cum vad mai jos, cei care au raspuns te-au informat gresit si ar fi pacat sa nu sti ceva ce-ti doresti sa afli. :*Funda?

| florentttina a răspuns:

Nu deoarece partenera este minora si trebuie acordul parintilor

| zxcxzxc a răspuns:

Casatoria se va tine doar cu acordul parintilor deoarece minorul este in griga acestora! fara acordul lor, din punct de vedere legislativ, casatoria nu este valabila! sper ca te-am lamurit!

| 000nina000 a răspuns:

Daca esti tu aceea partenera de 17 ani, nu crezi ca te cam grabesti? Iti spun din experienta.E frumos sa fii casatorita, dar mai asteapta pentru ca iti inchizi viata prea de tanara.