| Goddessss a întrebat:

Între ce limită de vârstă e cel mai ok sa ai un copil?
Ce părere aveți?

29 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

25 și 30 zic eu

| Goddessss explică (pentru Adry05):

Asa ma gândeam si eu laughing

| ania a răspuns:

După căsătorie, la orice vârstă.

| AdelinaC a răspuns:

Minim 18, maxim 30-35

| Ofiintă a răspuns:

Dacă este să mă raportez la persoana mea, în pragul vârstei de 30 (+, - ). Consider ca se ajunge la o anumita maturitate psihica care include preocupări și în ceea ce privește întemeierea unei familii, dorința de a avea un copil, acel spirit matern. Probabil, femeile se simt pregătite, își asumă o responsabilitate aparte. Evident că se mai adaugă și sfera profesională.
La vârsta 20 de ani mai greu și asta pentru că suportă anumite minusuri. Probabil nu exista stabilitate financiara, emoțională. O vârstă la care persoanele, marea lor majoritate își doresc să exploreze.

| Violleta2022 a răspuns:

Intre 25 si 35 de ani, odata ce ai deja serviciu si o situatie cat de cat acceptabilal si poti intemeia o familie.
Dupa 35 de ani deja este periculos, fiindca apar riscuri la femeie, de a naste copii cu handicap, cu down sindrom samd.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dupa 25 de ani, dar pana in 40.
Mai devreme nu, uitandu-ma in urma realizez cat de copil eram la 21-22 de ani... Desi aveam impresia ca stiu ce imi doresc, s-au schimbat multe de atunci.

| Freya1 a răspuns:

25-30 30 si ceva maxim.

| alina2k18 a răspuns:

Biologic cica inainte de 30 ani.
Acum la limita... pai femeile sunt sfatuite sa ramana insarcinate inainte sa implineasca 40 anisori... cam aia e limita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Și dacă face un copil după 40 ce se întâmplă? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Mai scade 10 ani, cel mai bine e intre 15-22 de ani.
Cine naiba vrea sa i-a o hoașcă batrana? Vin fetițele din spate și va fura bărbații care-i vreți, daca treceți de 30 de ani. Aia e limita.

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ete nah, unii nu isi iau nici seen laughing zic merci daca sunt bagati in seama de o " hoasca " de 40, s ar pupa si in...
winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Asa-i? Ăla clar sunt eu.
Nu am eu nimic eu ele, sunt mai serioase decât copilele care le arde de joaca. Adică cui nu-i place (easy pu$$y)? laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

25+

| gemeni6226 a răspuns:

Dupa parerea mea cand sufleteste o femeie si un barbat care formeaza un cuplu se simt pregatiti din toate punctele de vedere pentru acest lucru. Teoretic intre 23-30, barbatilor recomandat nu inainte de 30.

| Apokales a răspuns:

In jur de 30, la varsta de 30 de ani trebuie sa stii ce vrei de la viata, si cel mai important lucru este ca la 30 stii cine esti tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când ești pregătit, responsabil, matur și serios 27-30 ani da nu e o regula trebuie sa îți dedici mult din timpul tău când iei decizia asta și sa fi sigura ca o faci cu omu potrivit dar uite ca multe sunt lăsate balta când rămân gravide și atunci responsabilitatea e și mai mare în ziua de azi nimic nu e bătut în cui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

25-35/40 maxim

| Andrei200202 a răspuns:

Intre 25-30 după părerea mea dar nu doar asta conteaza. Conteaza să fii sigur că il poti educa cum trebuie, că ai o situație financiară bună.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

20-35 de ani.

| Emazio a răspuns:

Biologic cat cu cat partenerii sunt mai tineri, si peste varsta maturitatii sexuale, o sa fie mai putine riscuri ca sa intervina complicatii legate de copil. Eu stiu ca pana in 35 de ani e destul de ok, daca se poate in jurul varstei de 30.

| Nume6 a răspuns:

Când aveţi o relaţie stabilă de mult timp eventual sunteţi căsătoriţi și aveţi o casă terminată, joburi stabile să aveţi ce îi oferi și să vă înţelegeţi bine, să nu vă certaţi. E bine când sunteţi mai maturi atât fizic(ca să nu iasă copilul cu probleme) cât și psihic(maturi să îl puteţi educa, să știţi cum să îl creșteţi). Aici nu e o limită de vârstă, dar nici 13-14 ani să nu ai, eu zic să ai peste 18 până la 35 astfel încât să fi și tânăr fizic ca să nu iasă copilul cu probleme și matur psihic să știţi cum să îl creșteţi. E bine programat copilul astfel încât să aveţi tot ce am enumerat mai sus in regulă.

Răspuns utilizator avertizat
| Yrem3119 a răspuns:

Atunci cand te decizi sa faci un copil, nu conteaza varsta, conteaza sa te simti pregatit deoarece este o foarte mare responsabilitate sa ai un copil, eu am 21 de ani si am 3 fetite, si le cresc pe toate de cand s au nascut fara niciun ajutor din partea mamei sau soacrei, am muncit acasa pana acum 1 an si cateva luni, si aveam si grija de copilasi, am muncit sa zic pana avea cel de al doilea copilas 4 luni, apoi ne am stabilit in alta tara iar acum avem 3 fetite si le ingrijesc singura, si crede ma este cel mai frumos lucru din lume, cand iti spune copilul tau Te iubesc te simti implinit!

| RandomPie113 a răspuns:

De la 17

| EnderALin a răspuns:

5-16 ani

| Cosmin156938383 a răspuns:

Dupa parerea mea nesemnificativa, nu conteaza varsta pe cat conteaza cati bani ai, daca ai un loc de munca stabil, casa, masina.
Parerea mea este ca mai intai trebuie sa fii pus la punct pe plan profesional si apoi poate veni un copil
Acum depinde de la om la om dar sa ti dau un raspuns, dupa 25-26 de ani la femei si la barbati dupa 29macar
Repet, parerea mea.

| Razwan62 a răspuns:

25-24 ani