| Davidescu407 a întrebat:

Întrebare cat se poate de serioasă.
Pentru cei pasionați de Genealogie din Romania sau care au cautat in arhivele județene.

Dacă vreau să caut mai multe despre familia mea, rude care au trăit aici si/sau in alte orase.

Cate ceva despre arhivele nationale, care era faza cu permisul acela si daca fac rost de el pot merge oricand vreau eu sa ma uit la documentele de genul?

Trebuie sa ma deplasez pana in orasul X daca o ruda a locuit acolo? Fiecare oras/localitate dispune de "arhive"?

Pot cauta in mod legal cat de departe doresc in limita informatiilor detinute in arhive?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In arhive gasesti acte de nastere si deces doar de maxim un secol.
Mult mai multe informatii poti afla cautand prin arhivele bisericesti.

| SuNaM a răspuns:

Ar fi mai ușor sa dai 200 de lei și sa faci testul de ADN acestry

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Normal ar fi trebuit macar un singur membru de familie sa-ti spuna despre neamul in care esti, nu sa te puna pe drumuri ca ultimul fraier. Pe bune, pentru ce mai exista notiunea de "familie"? Doar pentru design? Pentru titlu si atat? Intreaba pe cineva din familie, bunic/a; strabunic/a, ca doar nu esti orfan sau adoptat. Sau esti si chiar e o problema pentru tine?