| Christyne a întrebat:

La sfarsitul anului trecut de scoala m-am certat cu cea mai buna prietena care e cu mine in clasa...nici acum nu ne vorbim.Problema este ca eu am inceput sa nu mai trec pe la scoala deoarece toti colegii/prietenii cu care stateam anul trecut amandoua acum stau cu ea iar pe mine practic ma ignora.Am inceput sa ii mint pe ai mei ca ma duc la scoala si eu nu ma duc sau ca nu fac scoala din diferite motive.Tocmai de aceea certurile cu ai mei sunt tot mai desesad. As vrea sa ma inteleaga cineva ca nu imi e usor sa stau 5 ore in banca, sa nu ies in pauza(ca nu am cu cine), sa nu schimb o vorba cu un coleg si sa raman singura in banca.Stiu ca am apucat un drum prost dar nu stiu ce sa fac...simt ca o sa clachezsadHelp!

Răspuns Câştigător
| KiSS_4146 a răspuns:

Am si eu o probleme de genul asta...in general colegii mei sunt fitosi cu bani iar eu sunt mai simpla care nu vorbesc cu ei...acum cateva saptamani m-am certat cu cea mai buna prietena care e si colega cu mine de bancahappy deci cu ea ma intelegeam cel mai bine... dupa ce ne-am certat o zi am stat in banca cu ea fara sa vorbim dar ma simteam foarte prost si parca abandonata pentru ca nimeni din clasa aia nu sta cu mine decat ea care imi stie toate problemele de familie de viata etc...pentru ca de 8 ani de zile suntem prietene ne-am impacat dupa o zi... dar in ziua aceea m-am simtit parca nu as vrea sa merg la scoala mergeam cu ura...ar trebui sa nu te intereseze pana la urma mergi la scoala ca sa inveti nu ca sa stai cu prietena ta...in viitor cand o sa ai nevoie de o meserie in viata nu cred ca vine prietena ta si iti bani sau o meserie...ar trebui sa iti vezi de scoala chiar daca e greu stiu ce greu e sa fii ignorat chiar daca tu nu ai nicio vina ...ai grija de tine si nu baga in seama pe toti si nu pune totul la suflet//pup kiss

32 răspunsuri:
| Enaaa a răspuns:

Salut
eu tot asa am avut o problema, cu cea mai buna prietena de-a mea... s-a suparat pe mine pentru nimic... a incetat sa-mi mai vorbesca, si sa ma mai priveasca...(am auzit prin vorbe ca nu mai vroia sa prietenim dupa 5 ani de prietenie, deoarece s-a saturat de mine...)...si in fiecare zi, stateam cu um coleg mai putin... dar ea cu ceilalti. pina intr-o zi am ramas singura...am incercat sa vorbesc cu citeva dintre fete,... dar nu m-au ascultat.doar una.si prieteneam cu ea...asta a fost prin decemprie in 2006... a trecut asa anul. iar noi inca nu vorbeam...doar in 2007 anul urmator prin septembrie...prietena mea a invitat-o pe ea si pe mine la ziua ei de nastere, si am inceput sa vorbim din senin.am aflat ca are o sora mai mica...etc...m-am bucurat asa tare ca ne-am impacat. dar de fapt. ea incerca sa imi fure prietena...deci.prin martie...eram singurica iarasi.pentru ca prietena mea m-a lasat dincausa Ei...deci,am inceput iarasi sa prietenesc dar cu alta prietena de-a mea veche din clasa...ne impacam tare bine... ea stia de ce acea prietena m-a lasat dupa o prietenie de 5 ani fara certuri... dar nu mi-a spus...prin 2008 prin septembrie...deja m-am inpacat cu toti...(cu baietii inca nu vorbeam)...asa a fost pina in martie la sfirsit...cind am plecat din tara cu totul.si i-am lasat pe ei toti...Acum in prezent... vorbesc pe net cu toti...ne intelegem...chiar si cu Ea vorbesc.deseori imi mai povesteste cite ceva... dar nu am incredere totala in ea... mi-a placut prietenia noastra pina in momentul cind m-a tradat...(P. S. despre prietenele de care vorbeam...eram cele mai bune prietene. pina ne-ma dispartit din causa Ei)
Deci... te-as sfatui, sa mergi la scoala, caci nu e de vina la scoala, dar a problemelor sociale...asta nu dureaza pentru totdeauna.si incearca sa te imprietenesti cu cineva.acel cineva te va ajuta, crede-ma.macar nu te vei simti singurica...
Imi pare rau ca trebuie sa treci prin acelasi lucru ca si mine...(bine ca acum sunt bine cu toti, n-am dusmani, nici certuri...)...
Sper ca te-am ajutat un pic
Succes mult in continuare
Pup

| sefa_3790 a răspuns:

Asta nu e un motiv pentru care sa nu te duci la scoala.fii atenta daca ea nu te mai baga in seama si nnici colegii tai incearca sa-ti faci prietenii noi si sa mergi la ea sa-i spui ca nu mai esti aceea fata din cauzza ei si ca ai prieteni noi care nu o sa se supere pe tine. poate ca ea o sa se intoarca inapoi la tine dar daca nu stai cu noii tai prietenii. sper ca te-a ajutat cea ce tiam spus:*love struck

| maliutka.. a răspuns:

Aceeashi problema am avut-o si eu, dar mi-ai deskis sufletul tuturor colegilor le-am spus cit imi e de greu si totul a mers spre bine, incearca si tu poate o sa mearga