| Pisicatttrgbg a întrebat:

Ma simt oribil.Toata familia ma urăște si recent am început sa merg la psiholog, dar mama și tata nu ma lasa sa spun ce probleme is.Desi am un frate mai mare care e preferat de toata familia, apoi bunica imi mai zice ca sunt enervanta si nimeni din familie nu ma suporta si ca nu merit sa fac parte din familia lor. Când eram mica mama ma lovea foarte tare îmi dădea palme iar fratelui meu nimic, eu am întrat intr-o depresie din cauza scolii si a familiei iar fratele meu nu mai vorbește cu o fata și toată lumea dramatizeaza si consolează, am vrut sa sun la nr de telefon al copilului dar îmi e frica ca va vedea mama apelul, ce sa fac sa suport situația pentru ca nu mai pot?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca umblii la psiholog, spune-i sau fa-i semn ca vrei sa vorbesti cu el doar intre 4 ochi, fara prezenta parintilor sau alte persoane!

| DenisIonut01 a răspuns:

Vorbeste cu psihologul despre aceasta problema! psihologul probabil va suna la protectia copilului dar nu va spune despre tine parintilor.

| Celcestietot a răspuns:

Daca nu elimini problema de la radacina, sunt sanse foarte mici sa scapi. Telefonul copilului poate mai mult ameloira cauza, dar nu asa de mult.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Pati2500c a răspuns:

Buna, imi pare rau de aceasta situatie sad. Daca mergi la psiholog, el nu le va spune parintilor despre asta daca ii vei spune sa nu o faca, cu toate ca at trebui. Cat despre sunat, eu te sfatuiesc sa o faci si apoi sa stergi apelul, pentru ca parintii tai nu se poarta ok deloc.

| adeluna a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asta. Ce bine ca lucrezi cu un psiholog, el/ea te poate ajuta mai departe, sper ca ai dat de persoana potrivita! Imbratisari!

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Psihologul a depus juramant, ca ce se vorbeste acolo, acolo ramane, deci spune-i tot ce ai pe suflet