| NowForYou000 a întrebat:

Mai revin cu o intrebare. Am 15 ani, iar de cateva luni locuiesc cu o familie adopticva pentru ca am ramas fara parinti. Am mers si la Protectia Copilului sa le spuna ca m-au adoptat. Dar din cauza unor probleme si conditii, nu mai vreau sa stau cu ei, si vreau sa ma intorc la mine acasa. M-ar lua cei de la Protectia Copilului fortat daca nu mai vreau sa stau cu ei? Eu chiar NU vreau sa ajung la Stat. Nu vreau nici la vreo ruda sa stau. Mai e prietenul meu, care este major. M-ar putea ajuta el? Deci, ma vor lasa in pace sa stau singura la mine acasa?
P.S. Nu a venit nicio hotarare judecatoreasca, au spus ca mai dureaza 2-3 pana vine.

4 răspunsuri:
| florinflorescu a răspuns:

Buna, ar trebui sa fii bucuroasa ca stai la o familie adoptiva, pentru ca la stat e mult mai rau. iar pana la 18 ani ori stai la o familie adoptiva, sau o ruda sau la stat. dar singur sau la prieteni nu poti sa stai.
cat despre prietenul tau, nu vreau sa te dezamagesc, dar inca esti tanara ca sa te muti cu el, parerea mea. poate inca nu stii ce perversa e lumea. iar faptul ca ai un apartament, este un bun material valoros, la care mult ravnesc.
iti recomand sa astepti sa faci 18 ani, sa treci prin toate etapele, ca sa te poti maturiza. cand cineva iti spune un lucru gandeste-te ce interes are acea persoana, sau iti vrea doar binele.

| DianaMonica08 a răspuns:

Daca ar anunta, te-ar lua imediat protectia copilului, dar atata timp cat tu ai 15 ani, atat de grav e incat sa nu mai poti sta macar pana faci 18? Adica macar ei nu-ti vor cere bani (sper), dar poate prietenului tau ii este mai greu sa te intretina si pe tine.

| DianaMonica08 a răspuns:

Si in plus, nu cred ca ar trebui sa mergi sa stai cu prietenul tau pentru ca nu stii niciodata cand va certati sau desparti si atunci unde vei sta? Eu zic sa incerci sa mai ramai pana faci 18, apoi esti libera sa faci ce vrei.

| scumpici a răspuns:

Imi pare foarte rau de situatia ta eu te sfatuiesc sa te muti cu prietenul tau daca va intelegeti foarte bine si e baiat cuminte si te iubeste te respecta nu conteaza varsta si eu ma m maritat tot la aproape 15 ani si mi-a fost fsi imi este foarte bine am un inger linga mine am doi copii am 19 ani intra pe fbul meu luiza puisor si vorbim mai mult te pup si multa sanatate si succes in viata te astept