| Sfinnx a întrebat:

Mama continuă să mă urmărească pe afara de aproximativ 2 ani.
am 17 ani. Vreau sa stiu daca pot depune plângere la politie sau pot rezolva ceva in legatura cu asta?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ce sa depui plangere, doar pentru ca te urmareste?
Mama ta raspunde de cresterea si ingrijirea ta, atata timp cat esti minora si are tot dreptul sa urmareasca activitatea ta.

| AFR81 a răspuns:

Plangere la politie impotriva mamei? laughing Nu, in niciun caz nu ar trebui sa faci asta. Pe langa asta, nu prea incalca nici legea, deci nu ai avea vreun motiv real. Fii multumit ca ai o mama care, chiar daca exagereaza putin, te iubeste si se intereseaza de tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu uita ca esti minor si esti sub tutela ei pana la 18 ani! Daca vrea, te poate tine si incuiat in casa, pentru ca, legal are acest drept!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cum ar suna plangerea la politiei?

subsemnatul/subsemnata declar la 17 ani ca mama are grija de mine?

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu poți depune plângere. Trebuie să aștepți să împlinești 18 ani pentru a nu mai fi minor.

| Fatamuntilor a răspuns:

Atata timp cat esti minora, nu poti face nimic.
Daca NU TE ABUZEAZA, FIZIC, VERBAL NU poti face nimic
Te intretine, iti da mancare.
Poti insa avea o discutie cu ea.
Cu calm ii spui ca ai crescut si ai nevoie de putina indepndenta.Ii vorbesti de prietenii tai, eventual ii inviti la voi.De comun acord stabiliti un program Mama ta trebuie sa stie unde si cu cine iesi si ora aproximativa de intoarcere.Sa ai telefonul intotdeuna deschis, au macar sa il verifici din cand in cand.
Mamei tale trebuie sa-i castigi incredera, si totul va fi bine.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Am mai spus eu - S-a candrit lumea.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu poti deoarece e tutorele tau legal si are acest drept. Poti sa vorbesti cu ea in schimb.

| Clorox a răspuns:

laughing Am patit-o, eram la club si a intrat mama in club si mi-a zis ca o sa vorbim noi acasa! Nu ai ce face, asa sunt ele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptul, deoarece iti vrea tot binele din lume, gandeste-te ca si cum ai fi fara mama si ai vrea ca cineva sa fie in sprijinul tau, in locul m-as bucura!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca tu patesti ceva cine e trasa la raspundere? laughing Depune plangere linistita, cel mai probabil ai zbura din casa la 18 ani.

| moshulica a răspuns:

Poate are motive, esti oare un fiu/o fiica model, in care mama ar trebui sa fie indreptatita sa aiba incredere deplina? Prietenii cu care iti omori timpul pe afara sunt oameni civilizati sau niste derbedei?

Ar mai fi ceva la care sa te gandesti inainte de a o reclama la politie: mama traieste din munca ta sau invers? Este echitabil ce dati fiecare celuilalt?

Mai intreaba-te si daca esti sigur ca la 15-17 ani esti perfect capabil sa iei hotararile cele mai bune privind alegerea drumului pe care vei merge apoi toata viata. Nu uita ca nu exista vreun parinte care sa nu doreasca copilului lui cat mai mult bine posibil. Iar uneori, cand faptele sau anturajul in care intra copilul sunt rele, parintii recurg la masuri de constrangere, foarte neplacute nu numai pentru copii ci si pentru ei.

| DanielBogdan a răspuns:

Nu te-ar baga nimeni in seama, ce plangere sa depui? ca Mama nu iti da pace? Cea mai buna metoda ar fi sa vorbesti cu ea si sa-i explici ca nu te simti bine in aceste conditii si ca ai deja o varstra la care nu ai nevoie de dadaca, daca nu intelege explica-i frumos (pe un ton mai ridicat) ca ea probabil nu a fost urmarita de masa pe strada pana s-a maritat! Daca ai curaj sa vorbesti cu ea o sa fie totul bine

| Anca_Lazar_1989 a răspuns:

Daca ai fi copilul meu as bate la tine ca la covoare... Glumesc! Totusi, trebuie sa intelegi ca unii adolecenti de varsta ta sunt idioti si poate mama ta exagereaza. Nu ar fi mai usor sa vorbesti cu ea decat sa mergi la politie? De ce te-ai duce la un strain fie el si reprezentant al unei institutii si nu mai bine ai incerca sa vorbesti cu ea. E poate prea protectoare, poate isi face griji pentru tine dar, sincer, la o asa intrebare si eu imi fac griji pentru ce e in mintea ta. Ai grija de tine!

| Camillemiacarolina a răspuns:

Mama este persoana care te creste, te ingrijeste si care te iubeste si cu adevarat iti doreste bine, dar tu pentru asta vreai sa-i rasplatesti cu plingere la poltie draga mea? Nu ma mir de faptul ca te urmareste.Eu iti propun sa mergi la ea si sa vorbesti cu ea deschis, sa ii spui ce nu-ti place si ce te deranjeaza si sa intrebi de ce ea nu are incredere in tine si continua sa te urmaresca.S vorbesti calm cu ea, fara strigate, arata-i ca o iubesti si ca esti matura, si nu doar prin vorbe dar si prin fapte.Succes si sper sa gasesti un numitor comun cu mamica ta.

| anot a răspuns:

Nu am auzit niciodata de asa ceva dar poti incerca