Întrebare recomandată | AnonymousB a întrebat:

Mama e plecata de 11 ani (eu am 15) si acum trebuie sa plec in Italia la ea (asta daca vreau eu) am parintii divortati, acum mama mi a cumparat un telefon cu nr de Italia (i am spus ca vreau sa plec), de un an 2 vorbesc cu ea ca in rest nu vorbeam decat de sarbatori dar nici atunci uneori.,, Cineva,, imi spune ca vrea sa ma cumpere cu telefoane dulciuri haine etc, ca sa ma duc in Italia (aceea persoana vrea ca sa raman in tara). Eu nu inteleg. si a amintit brusc ca mai are un copil de crescut?(ea sta cu tatal vitreg si fratetele mai mare si sora mai mica) imi spune ca vrea sa ma ia acolo.ca nu are rost sa stau cu bunicii desi ei mau crescut, si spune ca :da taicatu de ce a plecat si te a lasat singura? (tata e plecat si el in Italia de 2 ani si pana atunci el m-a crescut impreuna cu bunicii).Voi cum ati reactiona? sau ce ati gandi? sentimentele mele pentru ea nu sunt cine stie ce, ca nu prea o cunosc am vazut-o acum 4 ani si nici nu am recunoscuto. Acumca vorbesc cu ea in fiecare zii mi se pare tare ciudat in special sa spun la altii :stai oleaca ca vorbesc cu mama,straight face, imi place ca vorbesc cu ea si ca in sfarsit pot spune intr un fel ca am mama, dar chestia cum ca ma cumpara ca sa merg acolo mi a intrat in cap. Daca ati fi in locul meu ce ati face? sau ce ati gandii? (eu merg in Italia pentru fratele meu ca imi tare dor de el)Si mai e si bunica care imi spune tot felul de lucruri despre ea, cum ca ea nu ne a vrut niciodata, ca din cauza ei nu a sunat timp de 3 ani fratele meu, etc etc si totusi bunica spune ca e mai bine sa ma duc ca e mai bine sa o am langa mine doar ca nu acum. La un moment dat o uram pe mama pentru ca pur si simplu credeam ca ne a parasit si ca mai bine sa o urasc de cat sa sufar, si pe fratemiu ca el a plecat acum 4 ani la ea, si ma gandeam ca el m-a lasat aici si a plecat cu,, tradatoarea,,. aveam 10 ani atunci voi ce parere aveti? daca ati fi in locul meu ce ati crede despre mama voastra? ( e de treaba maicamea dar imi pun uneori intrebari gen: a si a amintit ca mai sunt si eu pe lume. Ea a plecat din cauza lui tata ca el bea mult si o batea aici o inteleg). Multumesc ca ati citit :3 vreau doar un sfat sau sa imi spuneti cum vi se pare situatia. happy

39 răspunsuri:
| deeayly a răspuns (pentru AnonymousB):

Aaaaa! Ce pacat eu sunt in MONTALTO DI CASTRO aproape de Roma. Tu esti in nord eu in centru. Oricum ma bucur pentru tine ca vei sta asa de mult.

| AnonymousB explică (pentru deeayly):

:3 tu te ai descurcat in Italia? eu nu stiu limba dar prind repede si cand vorbesc cu mama inteleg ce zice in Italiana dar imi e greu sa vorbesc.

| deeayly a răspuns (pentru AnonymousB):

Da am stat 4 ani si am fost si la scoala. Cu limba e un pic mai greu recunosc ca nici eu la inceput nu am prins prea repede chit ca mama si cu tatal vitreg vorbeau numai in italiana dar dupa ce am mers la scoala mi a fost super usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonymousB):

Frumos. Foarte frumos! happy hai ca esti un om iubit uite cata lune sta dupa tine(maica-ta, bunicul, tatal vitreg). Toti te iubesc happy

| AnonymousB explică (pentru anonim_4396):

Mmm da poate.:3

| AnonymousB explică (pentru deeayly):

Inteleg unele cuvinte iar daca inteleg unele cuvinte le asociez si imi dau seama ce zicelaughing imi e frica ca nu voi stii sa vorbesc :3

| Veromon a răspuns:

Pai trebuie sa ii pui o intrebare mamei tale, vrea sa te aduca in Italia pentru ea sau pentru viitorul tau? la 15 ani banuiesc ca esti la liceu/profesionala si ma gandesc ca mama ta, o fi aranjat acolo sa mergi la o scoala buna, unde sa ai un viitor in viata mai bun decat in Romania si tu vorbesti perfect limba italiana. Daca te vrea de bibelou in Italia, ca sa te stie aproape de ea si sa te controleze, eu zic ca e mai bine sa stai in tara, sa incerci sa termini macar 11-12 clase si te mai gandesti atunci.

| AnonymousB explică (pentru Veromon):

Mama m-a intrebat la ce liceu vreau si a spus ca a gasit un liceu foarte bun, ii spune lui tata ca e mai bine in Italia la un liceu bun, Nu stiu sa vorbesc italiana, daca ma duc acolo fac cursuri de limba italiana. eu doar inteleg italiana, unele cuvinte dar nu stiu sa vorbesc.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!