| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu cum sa incep e o problema mai grava mai delicata asa o simt eu!
Sper ca puteti ma ajuta voi pentru ca stiu ati fost mereu langa mine si mia-ti dat mereu sfaturi bune Si va multumesc!
Acuma sa incep sa va povestesc ce mi se intampla!

Tatal meu acum 18 ani m-a lasat pe mine pe fratele meu si pe mama! Mama a trecut greu prin perioadele acele dar eram noi langa ea si am ajutat-o sa treaca peste tot pe la varsta mea de 14 ani mama mi-a spus mie si la fratimiu ca vrea sa aiba si ea un barbat si noi sa avem un tata sa ne protejeze noi am acceptat am avut nevoia de un tata mereu (mai ales cand mergeam la scoala cand eram mai mica si vedeam copii cu tatal langa ei multe am suferit un pic mult)! Mama sa maritat cu un italian a plecat in italia timp de 1 an apoi m-a luat si pe mine si pe fratimiu era totul bine eram mica aveam 15 ani ma dat la scoala in italia mi-a fost greu eram mereu jignita de italiani faceau diferenta profesori aveam cosmauri noaptea nu vroiam sa mai merg la scoala dar m-am straduit sa nu ii fac rau mamei si am mers chiar daca ma jigneau in toate modurile treceam cu vederea sad au trecut 2 ani am inceput sa ma acomodez la scoala dar Nu puteam sa ma acomodez cu iesitu-l in oras cu fetele baieti nu reuseam imi doream romania preferam locul unde m-am nascut din zi in zi imi era dor de acasa de prieteni de tot timp de 2 ani nu am iesit afara deloc doar sc si atat plangeam mereu ii explicam totul mamei nu ma credea imi zicea ca vreau sa plec in romania sa o las sa o uit asa evitam discutile cu ia ma inchideam in mine.cu tatal meu italian ma inteleg super bine dar e gelos nu ma lasa sa-mi fac prieten el ne-a ajutat mult dar lipsea ceva iubirea aia de tata sa o simti ca si cum ar fi tatal tau normal au trecut inca 1 an m-am atasat de el e bine acum dar apare cineva un baiat in viata mea il cunosc de 4 ani pe baiatul acesta si stam impreuna de 1 an jumatate dar e problema distanta a fost primul meu baiat e totul ok cu el no problem dar nu am constinta curata mama e una care zice trebuie sa fi virigina pana te mariti si eu i-am gresit si sunt sigura ca daca i-as spune mi-ar da si o palma acum cand ma uit la ei ma simt foarte urat ca am mintit-o dar eu i-am explicat mamei mele cum sta treaba dar chiar daca am 18 ani ia nu ma intelege tot replica ei o tine acum ti-ai gasit si prieten in Romania vrei sa pleci incepe ca ce faci tu in romania nu ai vazut ca toti pleaca sa vina aici! ok o inteleg o ascult nu am iesit niciodata din cuvintele ei nu i-am gresit niciodata eu sunt de 4 ani aici si nu am iesit o data cu cineva o fata o prietena la suc parca as fi (sora) nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asa ma simt inchisa in casa daca vreau sa ies imi pune 1000 de intrebi ce faci cu cine te duci si ea si taicamiu eu numai pot am avut momente si de sinucidere ca nu ma intelegeau dar mereu stau si ma gandesc si zic doamne dami putere sa invat la scoala imi iau diploma imi caut servici si plec de la ei dar nu stiu daca va fi usor am nevoie de sfaturile voastre pot sa va zic ca nenumarate ori am inceput sa vorbesc cu ia sa-i explic ca am si eu 18 ani ca toate fetele iasa in oras la o inghetata suc nu ma pot retine asa totusi na nu mai stiu trec prindre o depresie mai urata numai stiu ce sa fac sad!

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna,in primul rand nu mai fi trista, trebuie sa fi optimista si sa gandesti pozitiv.Eu te inteleg foarte bine, ma gandesc ca e greu pentru tine, prin ce treci.Tu ai 18 ani,esti deja majora,eu zic ca mama ta ar trebui sa te inteleaga ca ai o varsta la care nu mai poate sa te tina asa din scurt,e mama ta si sigur iti vrea binele,insa acum esti matura,sti sa discerni binele de rau si ar trebui sa iesi si tu cum ai zis ca toate fetele,sa iesi cu prietenele tale,spune-i mamei tale ca nu esti fericita si daca ii pasa de tine sa te inteleaga si sa se schimbe fata de tine; eu zic ca ar trebui sa ai o discutie serioasa cu mama ta si daca nu te intelege vino in tara,fericirea ta e cea mai importanta,fa ceea ce simti,e greu cand nici parintii nu te inteleg.
Eu zic sa faci exact ce simti,sa vi in tara daca crezi ca iti va fi mai bine,esti majora si poti sa vi fara probleme,totusi intr-un fel ar trebui sa te gandesti bine inainte sa faci orice pas,pentru ca e foarte important ce conditii de trai ai avea,sa ai un loc de munca, o locuinta, etc.

2 răspunsuri:
| TitiDrLove a răspuns:

Incearca sa accepti ceea ce iti spun parintii!
Incearca sa intri cu ei in vorba. mama... doresc sie u sa socializez mai mult cu prietenii. stai linistita... nu am un anturaj rau, nu fumez, nu fac prostii.am un grup de prieteni foarte bun. si etc. lasa-ma si pe mine sa fiu mai libera! Am trecut de pubertate,deja sunt formata,deja ma pot controla singura, pot sa ma auto-educ! Nu mai e nevoie sa stai numai pe capul meu!
Si viata e frumoasa! Nu trebuie sa te sinucizi doar pentru ca nu iti convin anumite lucruri! Consoleaza-te cu gandul ca altii care ar dori sa traiasca nu pot, iar tu care ai ocazia asta sa iti iei singura viata? Mai gandeste-te de 10 ori! Si ce vei face? Vei suferi pe pamant 90de ani sa zic si apoi pe vecie va fi mai bine! DECAT invers.e Crucea ta pe care terbuie sa o porti! Conformeaza-te! Funda?

| NeverSayNever a răspuns:

Buna sincer imi pare rau pentru tine,mi se pare ca ti.a fost destul de greu, mai ales sa pleci de langa prieteni tai si toti cei apropiati tie, ai o poveste de viata foarte interesanta.Pai ai putea sa discuti cu ei si sa le zici ca esti matura, dar cu toate ca ai o varsta o sa le asculti sfaturile, explica-le ca iti este foarte greu sa stai doar in casa ai nevoie si de putina libertate.Eu cred ca parintii tai sunt foarte protectori si isi fac griji pentru tine, in special mama ta.mai ales ca a lasat.o tatal tau...nu stiu cred ca ii este frica sa nu patesti ce a patit ea, sa nu treci prin ce a trecut ea. Discuta foarte mult cu ei si nu te mai inchide in tine, pentru ca nu e bine, iti faci mai mult rau.P.S.fi mai optimista.Ai grija de tine si sper sa treci cu bine peste.pwpici