| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea nu vrea sa imi dea 100 lei sa ma duc cu laptop-ul la service ca sa mai pun inca o placuta de 4 GB Ram, ca laptop-ul meu are numai 4 GB Ram si vreau neaparat sa mai pun inca 4 GB Ram ca laptop-ul sa miste mai rapid si mama zice ca de ce sa dau 100 lei la service daca laptop-ul merge bine, merge dar merge lent si eu vreau sa miste mai rapid chiar daca laptop-ul meu vechi.

Voi ce ati face in locul meu?

51 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

As munci pentru banii aia. Si daca tot e vechi... ce folosesti de nu ti-ajung 4 GB? Pune un Linux, sa vezi cum zburda in 4 GB!

| antonioger a răspuns:

Eu unul as incerca sa strang cei 100 de lei renuntand la alte placeri precum inghetata, mcdonalds, sau altele. Dar...4Gb astazi ca upgrade pentru un laptop nu prea merita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Imi trebuie inca 4 GB ca folosesc Windows 10 si pe Windows 10 laptop-ul merge mai lent si cateodata se mai blocheaza.

Am pus si Linux in trecut dar nu mi-a placut.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Esti sigur ca are doar o placuta de 4 su nu doua de 2?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AndreiBistriteanu):

Laptop-ul mai are un slot liber.

| gabicoo a răspuns:

Este laptopul ăla pe care l-ai stricat de nervi când jucai FIFA?
Trollue!

| darrio2007 a răspuns:

In locul tau as accepta parerea mamei. Pentru ea 100 de lei conteaza. Ii munceste din greu.
Lasa fițele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

V-am mintit, nu l-am stricat.

Am vrut sa vad daca imi cumparati un laptop, dar m-am inselat in privinta voastra nu meritati sa fiti membri TPU.

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru anonim_4396):

Am un slot de 4g de laptop, m-am impiedicat de el Kingston 4gb 2Rx8 PC3L -12800S-11-11-F3
Daca crezi ca te ajuta ti-l trimit gratis cand trec pe la curier, ca o fi saptamana viitoare nu promit mai mult.
Eu am pus 2buc de 8Gb.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AndreiBistriteanu):

Da vreau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

M-am lamurit si cu tine.

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru anonim_4396):

Trimite-mi adresa pe mesaj si nr de tel si ti-l pun. Este usor de montat si in computer, te uiti pe YT.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si care e problema?
Munceste pentru banii ăia, copile. Daca ai pretentii.

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu faci trolling. Și tot tu faci pe supăratul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Da, tu nu meriti sa fii in lista mea de prietenii.

| Mosotti a răspuns:

Pai ii explici ca merge mai lent si ca nu e bine.
Mai bine faceai ca memoria nu mai merge si ca trebuie sa pui memorie, dar acum e prea tarziu.
Si era mai bine asa. Si iti puneai inca 4 fara sa stie ca aialalta mergea de fapt.

O scoteai, montai si ziceai ca nu mai merge laptop-ul si ca e de la memorie, ca asa simptom are, nu stiu ce, mai ales daca piuie cand nu mai are memorie.
Si gata treaba, dar n-ai stiut sa te descurci.

Adica...trebuia sa nu mai mearga deloc. Si daca nu mai mergea, normal ca trebuia sa te duci sa-l repari nu?
Acuma singura faza pe care o poti face este ca dupa un timp sa nu mai "mearga" ala si na...trebuie sa te duci sa-l repari, cumva trebuie sa te descurci. Dar nu imediat sa nu se prinda.
Insa acum e putin riscant, dar bunici n-ai? Ca ei ti-ar da 100 lei aia cred. Sau tata.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Lasa dracu cu munca ca are timp o viata sa lucre pentru altul pana ameteste, acum ce trebuie sa faca e sa invete, atat.
In rest parintii trebuie sa ii asigure unele placeri dar in limita posibilitatilor, daca invata si stie sa se comporte, evident.

Ca stii ceva? Ca sa zic asa pe romaneste, copiii de bogati se bucura de orice, ceilalti is buni doar sa invete si sa invete si apoi sa munceasca si iar sa munceasca eventual si pe mai nimic.
Asa ca...un 100 lei o merita si el acolo.

Parintii mei mereu mi-au luat ce am vrut bine, in limita posibilitatilor, video, camera video, calculator, walkman in ani 90, era asa:

"Datoria ta e sa inveti si sa stii sa te porti, iar noi iti luam, pe banii tai o sa iei cand vei lucra".
Eu faceam ce mi-au cerut, ei imi dadeau ce doream.
Si asa m-am bucurat si eu de copilarie.

Gandeste-te ca o camera video in 94 era 850 de dolari, si salariu mediu net era de 100.
Ce 100 lei...adica 20 de euro.

Dar si eu intelegeam, nu ceream mai mult decat se putea. Dar eram multumit cu ce doream.

E una sa nu ai, si alta e sa nu vrei sa-i iei desi omul e okey.
Asa era vecina mea de jos, nu-i lua nimic lui fi-su desi putea.
Si acum? Eu tin la mama f mult si la bunica tineam, iar el nici nu mai da pe aci pe la ma-sa.

Ca na, primesti ce ai dat.

| Mosotti a răspuns (pentru antonioger):

Lasa sa ii dea 100, ce e mare lucru daca are? Sunt unii parinti care au impresia ca, copilu trebuie doar sa invete si atat, pai nici asa.
Trebuie sa invete si sa se poarte okey, insa sa ii faci si niste placeri, isi ia pe banii lui cand o munci, ca are timp sa lucre, nu au intrat anii in sac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

I-am explicat ca laptop-ul meu merge lent cu numai 4 GB.

Mi-a trecut prin cap si minciuna ca nu merge laptop-ul dar eu niciodata nu am desfacut un laptop de frica ca poate stric ceva din laptop.

| carevaescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce psiho manipulativ esti

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

rolling on the floor ma vere eu niciodata nu o sa inteleg..cum dracu sa-i ceri mamei ta si tacto bani ma? Unde e orgoliul tau de om? Nu conteaza daca ai 15-16-17 sau 18, unde e respectau tau de sine daca tu stai si cersesti de la ai taii bani? Eu personal n-am suportat niciodata sa ajung vreodata la mana alor mei si sa le cer bani.Ce barbat as fi eu chit ca la 15-16 ani inca nu esti barbat dar tot aia e ideea.La varsta ta pune dracu mintea la contributie si fa niste bani singur. Daca esti la liceu 100 de lei ii faci in 10 minute daca te duce bibilica, eu la liceu de exemplu imi luam 10 lei de acasa ca sa am de pranz si din aia 2 ii dadeam la motocar, 3 ii dadeam pe un sandvis iar restul de 5 ii bagam la barbut cu mentalitatea ori fac milionu ori ii pierd pe aia 5 happy deseori faceam milionu.Veneam acasa cu 100 de lei si ma intrebau ai mei cum i-ai facut ma si eu smecher ziceam m-am descurcat rolling on the floor. Deci daca vrei 100 de lei dai drumu la munca, sa stau sa ma rog de ai mei sa ma ajute cu ceva mi se pare penibil. Odata ce ai nevoie de ajutorul oamenilor nu mai ai putere.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru SCOALA, un laptop cu 4Gb memorie este mult suficient!

Daca vrei sa mearga repede, monteaza-i un SSD (in loc de hard disk) de 250Gb (gasesti pana la 100 lei) si
Instaleaza pe el un Linux Mint si va functiona de minune!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sistemul de operare nu trebuie sa iti placa. Trebuie sa isi faca treaba. Nici mie nu imi plac Windows 10 si Windows 11, dar nu stau sa ma uit ce urite sunt animatiile sau nu-stiu-ce colturi. Fie optimizezi W10-le ala cum trebuie, fie te intorci la un W7 care merge probabil cum trebuie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Stai breh, deja daca discutam de walkman si camera video in perioada aia... ai tai ce erau, judecatori, notari, doctori?

| MutulicaAlDoilea a răspuns:

Fa treabur pe bani prin casa 100 % o sa vrea sa iti dea bani si putin cu putin vei reusi :]

| dullcat a răspuns:

As strange singur bani, ca nu-i asa de greu.

| Sophieka a răspuns:

Ai alocatia care este dreptul tau...

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu stim situatia materiala a parintilor tai.Cu 100 de lei se poate plati o factura, curent/ internel /apa... de care te bucuri si tu.
In momentul de fata ai doua optiuni
varianta preferata. strange bani
varanta clasica.dovedeste ca meriti

Răspuns utilizator avertizat