| Mosotti a întrebat:

Nu am inteles niciodata de ce oamenii inseala, mai ales barbatii! Daca ai gagic (pentru femei) sau gagica, ti-a placut, ai ales-o, ce rost are sa te duci in alte parti? De ce ai mai ales acel om pentru ceva serios daca iti bati joc? De ce nu faci de toate cu partenerul? De ce cauti in alta parte? De ce nu spui clar "vreau oral, vreau asa, asa asa", de ce le e rusine de propria persoana?
Asta zic in cazul in care acasa e totul bine, si partenerul ofera ce este de dorit celui care va insela.

Cazul doi, daca unul din parteneri nu mai ofera celuilalt ce trebuie, de ce nu zicem franc "nu imi oferi aia aia aia ca inainte, voi pleca", si pleci, abia apoi te duci la alt partener, nu paralel. Ce mai stai cu ala daca nu mai e bine? Dar sa te duci la altcineva, stai cu ala daca e bine cu ala.

Inselatul este de neacceptat in viziunea mea, inselatul la ordinea zilei, premeditat, repetat, pentru ca automat in 90 % din cazuri distruge relatia de acasa. Este imposibil sa nu se simta, esti mai satul si la sex, se simte asta acasa, mananci timp mai mult care trebuia alocat familiei. Ma deranjeaza doar in limita ca destrama relatia, altfel daca nu, nu era o problema.

Insa sunt mai intelegator cu inselatul accidental si foarte rar. Ca ala nu prea afecteaza. Ca daca am zis accidental si ocazional, inseamna ca nu se mai repeta. Daca ma inteleg bine cu partenera in foarte multe puncte de vedere, nu dau cu piciorul la o relatie doar ca a mea a dat-o cu imprumut ocazional si altuia, se mai intampla, mai bei, mai aia, nu e capat de tara asta. Atat timp cat relatia nu e afectata deloc, adica cum se intampla in acest caz, nu ma deranjeaza.

85 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am observat ceva si la mine si la tine, noi care vedem totul prin ratiune nu prea intelegem partea emotionala umana, asta pentru ca oameni iau 95% din decizi emotional nu rational, degeaba incerci sa intelegi omul rational, nici noi doi nu ne putem intelege, multe decizi sunt stupide, fara logica

| Mosotti explică (pentru RAY):

Ba eu am inteles foarte bine, dar de multe ori nu-s de acord si trebuie sa ne educam sa ne infrangem emotionalul malefic care face rau si altuia si celui in cauza. Ca doar aia inseamna sa cunosti natura umana, sa intelegi mai ales partea emotionala, deci cunosc, partea rationala o stie oricine.

Asa ce facem? Emotional imi vine sa-i dau in cap nu stiu cui ca m-a enervat, fac asta? Deci asta nu e o scuza. Eu in sensul asta intreb de ce, ca se stie ca face rau ce am zis si deci nu trebuie sa asculte emotionalul ca si la dat in cap, deci se poate, dar nu se vrea. Ca daca pot sa nu dea in cap si sa nu faca alte prostii desi simt, asa pot si dincolo. Adica intrebarea era tradusa "de ce dracu faceti tampenii cand stiti ca face rau? De ce dracu va ascultati primitivele de emotii care va fac si voua rau?". Ca face rau si celui in cauza, face rau celuilalt, dar si lui, ca ce crezi? Cu amanta sau amantu e mai bine? Aia te vor la bine, cand e sa stea cu tine sa-ti suporte figurile, sa fie si la greu, la treburi cu tine, nu mai e asa bine. Si ramai de multe ori fara nici unu.

Normal ca stiu de unde emotiile alea care ii impinge la prostii. Nu trebuie sa fim sclavii naturii in detrimentul nostru, trebuie sa zicem NU, sa ne gandim si la binele nostru. Si daca arabii au reusit prin educatie sa anuleze instinctul de supravietuire care e o emotie ce depaseste pe oricare alta, se bat care sa devina kamikaze, stau la coada, dar nu aleg aia pe oricine, deci a aparut o emotie noua prin educatie, a inlocuit-o pe cealalta, asa se poate si in relatii. Daca nu ne controlam, emotiile atunci nu am fi oameni, omul de aia are inteligenta, nu sa faca ca pestele doar instinctual totul, prin asta ne diferentiem de toate animalele, ca avem gandire. Iar cum educatia s-a aratat ca poate anula unele emotii si face altele, e minunat, deci inteligenta da roade.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar persoanele lipsite de rațiune înșală.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Pai realitatea ne spune altceva,studieaza comportamentul uman sa vezi ca omul nu prea are liberul arbitru,mai mult actioneaza instictiv de asta toate incercarile ale omului privind comportamentul lui sunt zadarnice, de asta nu poti avea incredere in nimeni, reprimi acele emoti ceea ce duce la sinucidere, depresie, depresia este boala secolului oare de ce, poate pentru ca reprimam animalul din nou, daca reprimam natura noastra nu inseamna ca am evoluat

| Mosotti explică:

DA! Pai asta am zis si eu lui RAY aici, ca oamenii au ratiune, si trebuie sa o si foloseasca.

| Stefancalin1997 a răspuns:

E adevarat ce spui, probabil ca respectivul sau respectiva s-a plictisit de partener si vrea sa incerce ceva nou. Atunci se duce in alta parte, bate la doua ciocane cum s-ar zice.
Chestia cu inselatul e o mare prostie, ba nu-ti mai place de el/ea desparte-te si apoi faci ce vrei. Nu sunt de acord cu inselatul de nicio culoare, daca intr-adevar tii la aceea persoana nu ai cum sa-l inseli trebuie sa te controlezi.

| Mosotti explică (pentru RAY):

Ai citit ce am zis de arabi? Lor le-a reusit totusi sa se opuna celui mai puternic instict, da? Deci e rea vointa la restul. Arabu` simte ca vrea sa moara pentru patrie si are depresie daca nu o face, se simte rau ca nu e acceptat de cei ce recruteaza.

Si hai sa-ti mai spun, inhiband instinctele, in timp se tocesc ca nu-s folosite! Orice nu e folosit se atrofiaza, nedandu-le curs, nu se foloseste zona aia din creier care le face, treptat se dezactiveaza ca si la un muschi care nu-l lucrezi. Dand curs emotiei, ea se consuma, da semnal ca e folosita, pastreaza zona activa.
Cand se secreta substante care produc emotia, alea se duc cand emotia se consuma adica dispare, daca NU dispare, afluxul de neuotransmitator din ala, face ca receptorii sa-si reduca numarul pentru ca simte ca e abuz, exces, reducandu-se nr de receptori nu mai merge treaba, ce se secreta nu mai poate activa, ca nu mai sunt receptori. Si se duce, dupa un timp, la inceput simti tare, dupa aia treptat dispare, de aia dispare si suferinta de fapt la o chestie, pe acelasi principiu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In majoritatea cazurilor e vorba de comoditate, eventual faptul ca ramii fara jumatate de imparatie, plus problema copiilor...

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Da,asta m-a mirat si pe mine, sa iti dai propia ta viata

| Drimmero a răspuns:

Ai punctat bine pana la final unde ai dat-o de gard. Nu exista inselat accidental, inselatul e alegere personala fara doar si poate.

De ce oamenii insala? E una din intrebarile existentiale,, o singura concluzie poti zice despre om, e fara indoiala cea mai spurcata fiinta!

| Mosotti explică (pentru Stefancalin1997):

Am permis accidentele rare si ocazionale, ca daca bei, iti pierzi ratiunea aia cu care te controlezi.

Aia cu plictiseala este aranjata de natura, dar trebuie sa o rezolvam, nu uita ca de caini, pisici, copii nu ne plictisim! Nu e vb ca e altceva, sunt tot relatii afective si alea, deci hai sa mai facem si ce vrem noi, nu doar ce vrea natura doar in folosul ei si contra binelui nostru. Ca poate vezi un caine mai frumos, nu? Dar de ce nu te plictisesti de al tau? Hmm. jigodia asta de natura vrea sa schimbam partenerii, de aia apare asta, e programat sa apara plictiseala. Dar ce ma mira e ca nu am vazut pe cineva sa se sesizeze de chestia asta. Cum de in celelalte relatii afective nu se duce treaba si ramane stabila pana la final.

| Delcatty a răspuns:

De-acord, inselatul e ceva inacceptabil.
Acum, de ce insala oamenii?
In primul rand, din dorinta de a avea o rezerva daca pica relatia cu celalalt. Apoi, fiindca cel inselat are ceva avantaje de oferit, deci persoana care o comite grav vrea si cu dansa-ntransa, si cu sufletul in rai.
La barbati ar putea fi dorinta de a "capata" cat mai multe "trofee" sau din poligamie, dar, din nou, au nevoie de cineva care sa ii iubeasca.
Mai rau e cu persoanele casatorite sau, si mai si, cu copii. E mai greu sa te desparti de cineva in conditiile astea. Divortand, unora le e teama sa isi piarda averea, in special barbatiilor, sau ca nu vor mai putea sa isi vada copiii.
Altii stau din obligatie pentru copii, sa nu ii afecteze acest proces.
Alteori, libidoul absent al unuia din cuplu devine de nesuportat pentru celalalt.
Parerea mea e ca toate situatiile astea pot fi altfel combatute. Ai chef de altcineva? Desparte-te de actual/a. Nu ii cauza si mai multa suferinta. Ramai loial o data ce te-ai bagat intr-o relatie cu cineva, punct. Restul sunt scuze.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

E vb ca daca ai o relatie ok, tinem de ea, nu ne jucam. Iar aia cu pierdutul bani da, e o mare problema si asta, e normal sa evitam despartiti, copii, aia mai lasa-i, ca, cresc si se duc, ne mai vedem si de noi.

| sayWhaaat a răspuns:

E simplu, sunt doar 2 categorii de oameni care inseala, lasii si cei lipsiti de moralitate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sayWhaaat):

Ce frumos ar fi daca viata ar fi asa de simpla...

| Dorotheea21 a răspuns:

Si ai folosit atata amar de ratiune ca sa iti lasi o portita morala: 'daca e accidental, o mai scap si eu'? laughing
Accidentalul este constiinta ta.batting eyelashes
Accidental este random dragule, nu inseamna o cantitate, de mai multe ori, de mai putine ori si 'ocazional', cand ai ocazia.

| sayWhaaat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai spune-mi tu un motiv pentru care inseala oamenii, fie sunt fricosi, lasi, slabi, fie inseala pentru ca nu li se pare nimic in neregula cu a face asta. Nu am intalnit in viata mea o persoana care a inselat dintr-un alt motiv, si nici nu ma pot efectiv gandi logic la un alt lucru care l-ar putea determina pe om sa insele.

| Frank51 a răspuns:

Nici nu are rost sa vorbim de astfel de oameni. Daca nu se mai simte bine si spune ca vrea sa puna stop, no problem, se trece peste, dar prin inselat demonstrezi lasitate, imaturitate, iresponsabilitate, prostie, samd.

Trebuie sa ai asteparile potrivite de la fiecare om din viata ta, sa poti sa citesti din gesturi, comportament, vorbire, activitate. Daca nu poti sa citesti omul si iti trebuie relatie, nu trebuie sa fi surprinsa cand te lasa.

Eu cand vorbesc cu oricine, in primele 30 de secunde stiu ce merita omul, ce sa mai zic daca imi petrec 6 luni din viata cu persoana aia...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ei foarte bine. Ai făcut aici o teorie frumoasă. Dar nu ai fost încă în situație. Când o să fii, mai vorbim.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sayWhaaat):

Pentru ca sunt realisti si isi dau seama ca relatia lor s-a dus la mama draq dar totusi au mai multe motive sa mearga pe calea asta decat sa rupa tot, cum ziceam mai sus. Nu mi se pare lasitate sau frica, ci realism. Daca unul imi ameninta integritatea mea sau a familiei si stiu ca pot sa scap sau sa fac sa para ca un accident, atunci il omor. La fel daca stii ca poti sa inseli fara sa faci praf mai tare relatia in care esti si sa pastrezi aparentele... de ce nu? Nu e lasitate, frica, sau slabiciune. Eu ii zic realism. La fel ca in cazul celor care reusesc sa se sinucida.

| Digikey a răspuns:

Intelepti si filozofi din toate timpurile au incercat sa raspunda la intrebare si tu crezi ca cei 3 labari tristi de pe TPU care sunt prezenti ca mustele la orice postare detin adevarul?

| Jus7t a răspuns:

Înșelat accidental..."te-am ftut din greșeală, am crezut că ești blondă, scuze! Lasă că data viitoare când ne strângem 100 de oameni dezbrăcați și stingem toate luminile și ne alergăm prin sala asta aici sper să dau de ea...și eventual să nu *** din greșeală un tip sau pe altcineva.ori pe tine chiar"
Nu îmi vine în cap niciun exemplu de înșelat accidental.
Una e să nu reziști tentației și alta e accidentul.

În mod normal nu trebuie să se înșele, nu trebuie să îți bați joc de o persoană și de încrederea pe care o are în tine.
Oamenii înșală din egoism și inconștiență, nu cred că sunt capabili sa înțeleagă rănile provocate în o altă persoană când trădează.

| sayWhaaat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce "relatie" mai e aia pe care incerci tu sa o pastrezi, daca inseli? Nu e nici un realism, cazul tau se incadreaza perfect la lipsa de moralitate/sociopatism. A nu ti se parea nimic in neregula cu a MINTI persoana pe care se presupune ca o iubesti mai mult decat orice si pentru care ti-ai da viata, nu sugereaza nimic altceva.

Din momentul in care inseli, si as indrazni sa spun chair din momentul in care TE-AI GANDIT sa inseli, nu mai ai relatie, fie ca persoana de langa tine stie sau nu, "sufletul" relatiei ala s-a dus pe apa zambetei, sunt doar doi oameni care stau unul cu celalalt din frica si idiotenie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sayWhaaat):

Omiti factorul TIMP si erodarea pe care el o poate aduce unei relatii - si nu neaparat din vina celui care inseala.

| sayWhaaat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, daca se produce "erodarea" aia, te desparti, nu inseli.

| Mosotti explică (pentru RAY):

Nu trebuie sa te mire, vezi ce face educatia de mici? Deci putem sa facem asta si la relatii mai ales ca instinctele alea sunt mai slabe ca cel de supravietuire, da, iti dai viata, simti asta din tine ca vrei, ca nu e o problema.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Am zis de ce inseala, natura vrea asta, sa schimbe partenerii, sa caute ala mai bun in prostie, insa cand am intrebat de ce, trebuie sa rezolvam problema prin educatie de mici, si vom rezolva cum au facut arabii cu ce fac ei.

| Mosotti explică (pentru Delcatty):

Pai asta am zis si eu, nu merge, desparte-te si gata. Aia cu trofeele e de la natura si de aia am zis ca trebuie sa corectam asta. Eu ma refeream mai mult la cazurile cand e bine acasa si totusi inseala, ala e cel mai suspect caz, restul e asa si asa. Ca vorba ta, sunt multi parametri care fac sa nu te desparti cu una cu doua, dar iti faci treaba prin alte parti daca acasa nu e okey.

| Mosotti explică (pentru sayWhaaat):

Corect, daca e totul okey acasa, stai dracu acasa, zic la general. Eu as pune pedepse penale pentru cei ce provoaca suferinte, pe bune. Sa vedem, mai fac apoi?