| Mosotti a întrebat:

Nu am inteles niciodata de ce oamenii inseala, mai ales barbatii! Daca ai gagic (pentru femei) sau gagica, ti-a placut, ai ales-o, ce rost are sa te duci in alte parti? De ce ai mai ales acel om pentru ceva serios daca iti bati joc? De ce nu faci de toate cu partenerul? De ce cauti in alta parte? De ce nu spui clar "vreau oral, vreau asa, asa asa", de ce le e rusine de propria persoana?
Asta zic in cazul in care acasa e totul bine, si partenerul ofera ce este de dorit celui care va insela.

Cazul doi, daca unul din parteneri nu mai ofera celuilalt ce trebuie, de ce nu zicem franc "nu imi oferi aia aia aia ca inainte, voi pleca", si pleci, abia apoi te duci la alt partener, nu paralel. Ce mai stai cu ala daca nu mai e bine? Dar sa te duci la altcineva, stai cu ala daca e bine cu ala.

Inselatul este de neacceptat in viziunea mea, inselatul la ordinea zilei, premeditat, repetat, pentru ca automat in 90 % din cazuri distruge relatia de acasa. Este imposibil sa nu se simta, esti mai satul si la sex, se simte asta acasa, mananci timp mai mult care trebuia alocat familiei. Ma deranjeaza doar in limita ca destrama relatia, altfel daca nu, nu era o problema.

Insa sunt mai intelegator cu inselatul accidental si foarte rar. Ca ala nu prea afecteaza. Ca daca am zis accidental si ocazional, inseamna ca nu se mai repeta. Daca ma inteleg bine cu partenera in foarte multe puncte de vedere, nu dau cu piciorul la o relatie doar ca a mea a dat-o cu imprumut ocazional si altuia, se mai intampla, mai bei, mai aia, nu e capat de tara asta. Atat timp cat relatia nu e afectata deloc, adica cum se intampla in acest caz, nu ma deranjeaza.

85 răspunsuri:
| Mosotti explică:

Am zis ca se poate intampla, nu suntem perfecti.

| Mosotti explică (pentru sayWhaaat):

Pai si de ce sa considere ca este in regula? De ce sa strice o relatie stabila de ani de zile? De ce sa-si faca singuri rau si celuilalt? Nu vad cum de nu vad ca nu e okey, e simplu sa-si dea seama ca nu este in ordine.

| Mosotti explică (pentru Frank51):

Da, insa cum a zis un coleg mai sus, pot fi situatii cand e nasol sa te desparti cu una cu doua, aici e problema.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Nici nu trebuie sa fiu in situatie ce stiu ce si cum. Stiu de ce se intampla, doar ca trebuie ca la noile generatii sa nu mai apara asta.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

In inselat este de vina doar partenerul tau, el are familie si el poate alege sa insele sau nu, nu celalalt, celalalt nu are nici o obligatie sa se gandeasca la relatia voastra, deci nu e vinovat, daca partenerul tau zice nu, asa ramane, el trebuie omorat.

| Mosotti explică (pentru Digikey):

Eu am intrebat, am auzit ca-s cam 1 milion de useri aici.

| Mosotti explică (pentru Jus7t):

La nerezistat tentatiei ma refeream. De aia as pune pedepse penale pentru cei ce cauzeaza suferinta.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Si de ce doar la relatia intre parteneri apare eroderea, si la alte tipuri de relatii nu? Vezi animale, copii, eu stiu, dar sa vad daca tu stii. Nu lua erodarea ca ceva in regula, ca nu este.

| Mosotti explică (pentru sayWhaaat):

Ai dreptate. Si ca te-ai gandit sa inseli, si nu este okey.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu am zis ca e in regula, am zis ca exista si e foarte frecventa. Motivele sunt multiple si difera de la caz la caz.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sayWhaaat):

Gindeste-te ca esti cu una si ati facut credit impreuna la casa, aveti un copil, si ea o ia incet-incet razna. Cum se intampla cu majoritatea femeilor de pe la 40 de ani. Ce faci, te desparti? Cu cele mai mari sanse sa ramina copilul cu nebuna, sa ii platesti pensie alimentara, si sa ramii si pe drumuri? E usor de vorbit de pe margine...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Spui că trebuie. Impui ce ți se pare că este bine. Dacă crezi că exprimarea unei opinii poate să elimine, să nu mai apară asta. În spate este impulsul sexual necontrolat, care este extraordinar de puternic iar tu vrei să îl anulezi cu predici. Nu vreau să te blochez să gândești altfel, dar să te gândești că îți consumi energia luptând cu entități mult mai puternice decât tine.

| sayWhaaat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, ma despart de ea, evident. Nu am credit impreuna la casa cu iubita si casa e pe numele meu, asa va fi cu orice tipa as fi, oricand.

Nu e usor de vorbit de pe margine, e usor de stabilit solutia logica si optima.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sayWhaaat):

Te desparti de ea si copilul ramane cu nebuna? Esti genial. Nu iti doresc sa ajungi vreodata in situatia asta.

| sayWhaaat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu voi sta niciodata cu o persoana cu care nu vreau sa fiu sub nici o circumstanta, bineinteles ca sunt genial, e alegerea obiectiv corecta. Orice alta alegere implica scuze in afara logicii si a rationamentului.

| Delcatty a răspuns (pentru Mosotti):

Li se uraste de prea mult bine daca fac asta cand totul merge bine.
De-acord cu tine.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Corect, nu se poate pleca oricand asa usor, asa ca unii isi fac treaba in alte parti, dar daca acasa nu e ok si acela a luat-o razna dar e si greu sa te desparti, mai merge, de neiertat e cand e bine acasa. De ce zici ca pe la 40 ani femeile o iau razna?!

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Eu nu te contrazic pentru ca ai dreptate! Daca nu mai imi da partenera acasa si imi e greu sa ma despart in cazuri gem cum a zis Gabi, atunci e clar ca ma duc in alte parti sa rezolva aia, dar daca e bine acasa (cazul la care m-am referit de fapt si in care nu-s de acord cu inselatul), nu se justifica sa insel, asta voiam sa zic. Iar daca vine chestia aia cum ca barbatu se blocheaza la aceiasi femeie, mai are si mana si sa se gandeasca la alta, sau hai, se mai duce rar la o dama de consumatie, sa nu existe pericolul deteriorarii relatiei, dar nu strica o relatie care merge si unde e bine acasa. Adica are omu cap si zice "ma, m-am blocat, sunt prostu naturii, vrea sa ma oblige sa ma duc la altele, eu o fentez, ma duc dar mai rar, dar nu stric relatia, mai folosesc si mana si ma gandesc la cine vreau, ma uit la un film din ala pentru asta, sau ma mai duc la o dama de consumatie, ma deblochez si apoi e okey si acasa, trebuie sa ma duc ca altfel raman blocat, dar NU imi iau amanta, ca pierd timpul si se va simti acasa, poate degenera treaba, se va duce dracu o relatie okey". Asa se face.

| Mosotti explică (pentru Delcatty):

Pai aia zic, in acest caz eu sunt contra si pledez pentru asta, nu in celelalte cazuri, deci cand e bine acasa. Ca in celelalte cazuri daca-s multe din alea de care zice Gabi si e greu sa te desparti, e de inteles ca iese ce iese daca acasa e nasolie.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Asta e in sange, nu se poate trata/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-a ametit de tot sampania de aseara cumva?
Sa stii ca exista mai multe forme de inselat, nu doar legate de relatii sexuale.
Nicio forma de inselat nu este scuzabila si tolerabila. Punct.
Inselatul e practicat de oameni imaturi, iresponsabili, irationali, falsi, narcisisti, plini de ura, instabili emotional.
De catre oameni care NU te apreciaza/respecta sau te iubesc in mod autentic.
Curvia se manifesta la mai multe niveluri, nu doar la contact fizic.
Ultimul tau paragraf este toxic pentru orice barbat sanatos.
Gandire de beta cuck. Nu exista inselat accidental. Never. E doar ultima minciuna fabricata ca scuza.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Din ce am observat in jur pe la prieteni/familie. Bine, exista si multe cazuri in care nu o iau razna, insa cei mai multi care nu observa asta o fac fiindca se intampla incet-incet, iar sotii lor fie le tolereaza si din exterior e foarte greu sa percepi ce se intampla, fie se duc si aia pe aratura.

| Panada56 a răspuns:

Pentru că li se pare că lipseşte ceva la partenerul/parteneră şi îşi caută altundeva fericirea.

| OldSoul a răspuns:

Pai gandeste-te, ca ar trebui sa bei doar apa toata viata.
Te hidrateaza, iti face nevoile, toate cele, dar cand vezi ca altcineva bea cola, iar tu bei doar apa, parca ai mai vrea sa gusti si altceva laughing

| Nemessys a răspuns:

Si tu ai fost copil, corect? Mai stii momentul in care vedeai o jucarie intr-un magazin si ti-o doreai tare mult dar parintii nu ti-o puteau lua? Si abia de craciun ai primit-o. Cum te-ai simtit? Te-ai bucurat? Te-ai jucat cu ea, ti-ai facut de cap, dar dupa parca nu mai e acelasi lucru si o dai uitarii, in schimb cand ai vazut alta jucarie, cea veche dispare de tot din peisaj si nu mai are aceeasi valoare ca la inceput. Compara asta cu relatiile.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ne intelegem noi de mult timp, dar pentru comentariul asta big LIKE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

E o comparație bolnavă, nu o mai face. Asta e diferența dintre un copil si un om matur. Nu pui egal intre jucării si relații.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Vai, Drimmero, să-ți dea Dumnezeu. Iti doresc un an!

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba eu zic ca e o comparație bună. Pentru unii acea persoana chiar reprezinta o jucărie. De ex. Un băiat care vede o fata frumoasa. O vrea neapărat pentru aspect, se,, joaca " cât poate cu ea și după nu l mai interesează.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Ce conteaza ce cred unii? Unii sunt prosti si imaturi. N-ai tu treaba decat daca te identifici in aceeasi categorie.