| BlueDark a întrebat:

Nu stiu cum sa deschid acest subiect...Este sensibil penteu mine, refuz sa vorbesc despre asta mereu.Eu am crescut fara tata.Acest lucru mi-a afectat stima de sine si caracterul ca barbat. Pana pe la 12 ani am stat doar printre fustele femeilor.Nu aveam frati, doar 3 surori.In casa mai stateau mama si bunica, deci va dati seama ca nu aveam niciin model masculin prin preajma.Eram un baietel extrem de sensibil.Nu suportam sa fiu compatimit.Acum imi dau seama ca,dupa atatia ani, lipsa tatalui inca ma afecteaza.Ma sensibilizez la orice lucru care trimite cu gandul la relatia tata-fiu,cum ar fi melodii, filme sau discutii.Eram in autocar cu un coleg anul trecut.Mergeam in excursie.Cand soferul a pus o melodie in care se vorbea despre un tata si copilul lui,m-a luat cu lacrimi.Mi-as fi dorit sa nu fi auzit in acele momente.Mi-a fosf afectat orgoliul, ca barbat.Cum sa plangi in vazul tuturor, ditamai omul trecut de-o varsta?! Si evenimente ca astea am mai patit.Psihologul nu m-a ajutat.Din contra,m-a facut sa devin mai retinut in legatura cu acest subiect. Daca ma puteti ajuta cu un sfat, va sunt recunoscator! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| YouandI a răspuns:

Văd în tine un tata foarte bun pe viitor...ai dezvoltat o adevărată emoție, in lipsa tatălui tău, pe care poți să o folosești într-un mod benefic. Daca nu ai găsit un model atunci fii tu unul. Un bărbat care își asumă tot ce face, își ajuta familia și o iubește.
Eu am mama bolnava, a fost mereu acolo dar nu o simțeam prezenta, la mine mama e un subiect sensibil și de fiecare data ce probleme am avut le-am discutat cu tata. Vezi astfel el a preluat din atribuțiile ei, probabil că mama ta a făcut la fel, a preluat multe din atribuțiile tatălui. Nu putem decât să le fim recunoscători părinților, pentru care fac pentru noi. De aceea sper ca într-o bună zi sa devin mămică și să pot ajuta copii așa cum am avut și eu nevoie.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Autocontrolul este singura solutie!
Sa stii ca este normal sa plangi si sa fii sensibilizat la anumite momente, toti o facem, dar multi nu vor sa recunoasca, chiar daca esti barbat.
Cat priveste sensibilitatea ta masculina, incearac sa-ti formezi o familie si sa ai copilasi pe care sa-i iubesti si sa le arati asta, si te vei simtii implinit si fericit. Copiii vor umple golul din sufletul tau!

| BlueDark explică (pentru Violleta2022):

Nu am mentionatasta, dar nu pot avea copii.Doar eu, ea si motanul ei lenes.Atat. laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlueDark):

Ce te retine sa infiezi copii?
Daca va plac si vreti sa aveti o familie mare si frumoasa, de ce nu infiati?

| BlueDark explică (pentru Violleta2022):

Asta dorim sa facem.Ne gandeam sa luam 2 copii, de preferat sa fie frati biologici.In februarie incepem demersurile cu un asistent maternal.Nu stiu cum o sa iasa.

| FaraNumePls a răspuns:

Eu stau in casa numai cu femei :/ faza cu tatăl la mine e puțin mai complicată... Crede-mă eram și eu astfel și sunt chiar și acum dar fac judo, încerc să ies cat mai mult afară cu amicii/colegii. Și eu eram foarte emotiv dar am învățat să fiu puțin mai orgolios. Acum dacă îmi zice cineva ceva urât îi zic eu vreo 10 lucruri urâte și îl, și scuip rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau frate, si eu traiesc cu 3 femei in casa,tata e plecam mai tot timpul in afara si vine rar acasa, m-am obisnuit cu ideea, sa nu-ti fie rusine sa plangi, cat de barbat ai fi, tot vei plange odata, cine rade de tine ca plangi, sunt niste oameni ipocriti si fraieri, dar nu cred ca exista niste oameni asa ratati sa rada de necazul unui om!
RESPECT FRATE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai asculta melodii, filme, discutii (dintre femei) asta este problema tu trebuie sa te incojori de cati mai multi barbati si sa iei exemple, fie din viata reala, carti, artisti, filme care te invata sa devi mai alpha

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

Dupa ce am devenit matur, am evadat dintre fustele doamnelor si am plecat cat mai departe, intr-un loc in care sa fim doar eu, partenera mea si pisica ei(care trebuie sa recunosc ca imi mananca zilele).Nu am nevoie de barbati in jur.M-am format singur.

| Bobby711 a răspuns:

Fa un sport daca crezi ca esti in stare box sau carate chiar daca nu te descurci la inceput daca muncesti o sa se vada diferenta pe langa faptul ca te dezvolti fizic vei capata si incredere in tine pana la urma. Daca spui ca nu te a ajutat psihologul atunci in opinia mea asta e cea mai buna metoda

| BlueDark explică (pentru Bobby711):

Fac basket.Imi petrec majoritatea timpului cu partenera mea, in vacante sau lucrez.

| alin131 a răspuns:

Fi tu tata bun si aproape de copiii tai in viitor si fi exemplu pentru familia ta.

Iarta-l pe tatal tau si nu ii purta pica, roaga-te la Dumnezeu pentru el ca sa il ocroteasca si sa aiba grija de el.

Ai grija de mama ta si toti ceilalti ai tai. Fi bun si cand trebuie sa iei decizii ia-le pe cele bune care-i plac si lui Dumnezeu, nu iti intuneca inima cu decizii gresite.

| BlueDark explică (pentru alin131):

Citeste raspunsul pe care l-am dat pentru DonnaAlba, te rog!

Răspuns utilizator avertizat