| Daniel9988 a întrebat:

Nu sunt paranoic si nici maniac...Deci daca nu puteti lua in serios urmatoarele, va rog sa va abtineti!

De ceva vreme ma simt urmarit. Am si de ce.Sa nu va imaginati ca e doar o impresie...Am dovezi clare.De exemplu,in timp ce merg pe strada, observ diferiti indivizi care isi scot telefoanele din buzunar si par sa ma fotografieze.Adica indreapta camera telefonului spre mine.Asta se petrece aproape de fiecare data cand ies din casa. Daca ar fi fost un fenomen rar,l-as fi trecut cu vederea...Dar e prea evident.
Al doilea aspect:cand ma duc sau ma intorc de la serviciu, vad niste tipi dubiosi la coltul strazii.Stau ca intr-un tablou. Unul este asezat pe marginea trotuarului, alti doi stau pe o banca 2 metri mai incolo...Stiti ce vreau sa spun.Totusi par destul de bine imbracati,sa nu credeti ca e vorba despre boschetari sau drogati! Bine, bine...Nici asta nu m-a deranjat,pana cand am observat ca de fiecare data cand trec pe langa ei,isi fac semne(de exemplu se ghiontesc, isi soptesc la ureche etc). Dupa ce ma indepartez vreo 20 de metri,incep sa vina dupa mine incetul cu incetul.Mi se pare foarte straniu, mai ales ca astazi s-a intamplat din nou.La politie cred ca nu ma pot duce bazandu-ma numai pe vorbe,ma vor trimite la nebuni.Ce as putea face? Mentionez ca nu sunt implicat in,,afaceri"dubioase sau chestii de genul, deci luati-va gandul de la asta.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

In seara asta, pe metrou, 90% din persoanele vizibile de catre mine butonau la telefon. As putea spune si eu ca mi se PARE, da, ai zis bine ca PAR sa te fotografieze. Doar par. Pentru ca, cum mai toata lumea are telefon, si il si butoneaza chiar si in locurile publice, nu e de mirare ca unele sa aiba involuntar camera indreptata spre o anumita persoana la un moment dat. E usor sa crezi asa ca esti urmarit. Daca erau doar vreo 2-3 telefoane, era altceva, dar cand ele abunda cand esti in public, ti se poate parea foarte usor ca esti fotografiat. La fel cum mie ar putea sa mi se para ca seara doar femeile umbla cu metroul prin Bucuresti, doar pentru ca in seara asta, cele vreo 15-20 de persoane din jurul meu pe raza vizibila de 5 m, au fost toate femei.
Cit despre grupul de baieti dubiosi, sunt multe grupuri care au un loc pe strada a lor, eu am facut parte din asemenea doua grupuri, si uneori cand mai trecea cineva care avea ceva iesit din comun, sau era ciudat, ne uitam si noi lung la el si susoteam cand trecea. Si poate tocmai faptul ca tie ti se par ciudati le sare lor in ochi si de aceea vorbesc intre ei cand treci pe linga ei.
Ce poti face? Fii mai atent la cei cu telefoane pe strada, obsearva-le miscarile, gesturile, ce vor sa faca. Vei vedea ca poate chiar vor sa faca o poza, dar nu tie, desi camera e indreptata catre tine, ci cladirii din spatele tau. Asta iti vei da seama doar urmarind, caci dupa o secunda, tu vei fi trecut, iar ei vor insista asupra acelui loc. Cit despre acei tipi, mergi pana aproape de ei, si apoi intoarce-te de parca ai uitat ceva. Daca au ceva cu tine, vor reactiona prompt, caci te vor urmarii, nestiind ce vrei sa faci, insa daca se vor comporta la fel, asa cum crezi tu, ca vorbesc despre tine, se prea poate ca ei sa vorbeasca, dar subiectul sa fie cu totul altul decat tu.

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand treci pe langa ei aruncale un bilet unde zici ca ai sida si nu mai stii cat vei trai. Vei scapa garantat

regis
| regis a răspuns:

Acum spune-ne ca ai o freza punk vopsita in 7 culori, mergi la serviciu in trening si pantofi de lac si ai vreo 249 de piercinguri.

| Daniel9988 explică (pentru regis):

Nu.Nu am parul vopsit, urasc piercingurile si tatuajele si nu sunt deloc un tip dubios...

| sabin89 a răspuns:

Fa-ti curaj si du-te la unul din ei si intreaba-l: Ce poftesti, măi musiu?

| Kaℓi a răspuns:

Ar trebui sa abordezi pe unul dintre urmaritori. Izoleaza-l de ceilalti, prinde-l undeva la "stramtoare", sa nu poate fugi si intreaba-l ce se intampla. Eventual, discuta cu un amic, doi despre problema asta si roaga-i sa te insoteasca pentru a fi mai convingator.

| Daniel9988 explică (pentru Kaℓi):

Hellooooo...Ei sunt vreo 6.Eu sunt unul singur.Si sa ma duc cu 2 prieteni, tot ar fi periculos.Stii cine sunt si cu ce treburi se ocupa? La o adica...Nici nu poti sa ii abordezi asa, la trei pazeste.S-ar putea nici sa nu fie ce cred eu.Dar pana una alta vreau sa fiu sigur!

| RAY a răspuns:

De ce te-ar urmari mereu 6 persoane man? daca vor sa isi faca rau de ce nu te ataca? ce astepta?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai un telefon care poate inregistra?
Sau poti a-ti permiti o camera de luat vederi pe care sa o bagi intr-o geanta cu gaurica sa-i filmezi?
Doar asa potia duce dovada!

Ma rog, dar ce functie importanta ai de esti atat de urmarit?
Acum sincer, daca sunt urmatori adevarati inseamna ca sunt dintre cei mai prosti, pentru ca unul foarte bun, nu isi face prezenta vizibila.

Eu vad asta zilc, lumea vorbeste la telefon langa mine, p eunde as trece, sau fac poze, este ceva f normal zilele astea!

| T0T a răspuns:

Te duci la poliție, asta e șansa ta. Nu e normal să fii urmărit și nici legal. Nu ai ce dovadă să ai în cazul ăsta, însă poți face o reclamație.

Art. 208

Hărţuirea

(1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.

| minrest a răspuns:

Deci cateva persoane te urmaresc, alocand urmaririi tale cateva ore pe zi. Cum isi vor scoate investitia? Ce o sa afle asa valoros despre tine? De la ce magazin iti iei de mancare, sau de unde iei paine? Ce fac cu atatea poze pe care ti le fac zilnic? Compara schimbarile fetei tale de la o zila alta? Oamenii astia ar putea face orice, dar ei isi aloca cateva ore pe zi ca sa te urmareasca pe tine, un om de rand. Nimeni nu depune Atata munca fara sa castige ceva din ea. Iar ''dovezile concrete'' pe care le ai sunt: dubiosi, isi fac semne, soptesc, umbla cu telefoanele, se inghiontesc. Astea sunt perceptii subiective, pe care le consideri dovezi datorita gandirii interpretative, specifica anumitor boli psihice. In cel mai bun caz, ai o personalitate dizarmonica de tip paranoid. Asta este o tulburare de personalitate, suferinzii de aceasta boala nu merg la medic, dar asta e ce ar trebui sa faci, sa mergi la psihiatru. In cel mai rau caz, suferi de delir sistematizat, adica esti paranoic. Asta este o psihoza, psihozele sunt cea mai grava categorie de boli psihice. Deasemenea, tot ce se poate face trece priN consultul psihiatric. Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa cursuri de karate pentru ca sti sa te aperi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti fac poze, ci te provoaca ca sa innebunesti. Pentru unii ai fi o sursă buna de bani, daca reusesc sa te bage in boala. Poate fi si o distractie pentru ei, daca obsearva ca te agiti din cauza lor. Probabil ca si conexiunea ta la internet este nesigura, iar de aici ar putea sti mai multe despre tine.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Il provoaca ca sa inebuneasca? Cum ai putea sa inebunesti daca esti urmarit? Cum sa fie o sursa de bani daca inebuneste? Mai bine zis tu ii incurajezi suspiciunea patologica. Nu e amuzant, sa stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te panica, stiu ei bine de ce se ghiontesc si isi soptesc la ureche.

| missfatadelatara a răspuns:

1. Fosta plănuiește sa te ucidă.

2. Trecut puțin pe la psihiatru totuși.

| anamaria82726 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie..tot ce am facut eu a fost sa-mi schimb traseul spre scoala. Un individ in fiecare dimineata ma astapta la colt de strada indiferent cat era ceasul si imi dadea o palma la,, popou,,laughing daca nu vrei sa te duci la politie..tot ce poti face este sa rogi un prieten sa te ajute. Ii zici sa se duca pe banca langa ei si sa se preface ca nu ii cunoaste.tu treci si el o sa-ti zica ce au vorbit sau ce vor de la tine. Alta metoda nu vad.

Răspuns utilizator avertizat
| T2LS a răspuns:

Porți asupra ta mereu o armă. În cazul unei nevoi de auto-apărare, poți și ucide. Cel mai bine este să-ți cumperi o armă cu electroșocuri, găsești la magazine și nu ai nevoie de permis special pentru a o deține. Dacă ai peste 18 ani, dă pentru permis de port-armă. Este cea mai bună în cazul auto-apărării. Ține la tine un spray cu piper, sau, dacă cauți pe internet, sunt fel și fel de dispozitive care să imobilizeze un atacator în câteva secunde. Ce este drept, sunt cam scumpe, dar pentru siguranța ta merită. Ia atitudine, fi curajos și nu mai pierde vremea. În viață trebuie să îți înfrângi temerile.

| minrest a răspuns (pentru T2LS):

Deci ce spui tu este ca niste oameni vor sa il bata, si atunci il tot urmaresc zilnic. Ce rost ar avea? Daca vroiau sa il bata il bateau, si apoi faceau altceva, nu aveau de ce sa piarda atatea ore pe zi urmarind-ul. Tu spui ca e bine sa iti infrangi temerile. Corect. dar pe el il inveti sa se complaca in temerile lui, sa si le hraneasca.

| T2LS a răspuns (pentru minrest):

Nici n-am spus asta. Unde dai și unde crapă. Nu am intrat mai adânc spunând că poate e doar în mintea lui, că poate oamenii ăia nu îl urmăresc și că doar este el paranoic, ci i-am spus să poarte o armă de auto-apărare la el, în caz de orice. Astfel de arme ar trebui să le ai MEREU la tine, neconstând locul în care ești și niciodată nu ar trebui purtate doar cu un scop anume. Mereu când ești în public (dar nu numai) nu ești în siguranță deplină. Cum au fost nenumărate cazuri și nu doar la noi, să mergi pe stradă și cineva să te înjunghie, să vrea să te jefuiască etc. toate astea pot fi evitate dacă nu îți este frică și ripostezi (învinge temerile). Data viitoare nu citi totul exact pe dos.

| minrest a răspuns (pentru T2LS):

Da, ma, o fi bine sa porti, dar cu cel il ajuti cand el interpreteaza ca urmarire lucruri banale si tu ii confirmi recomandandu-i sa poarte arme?

| T2LS a răspuns (pentru minrest):

"Mă", citește mai bine ce scriu. Nu i-am confirmat nimic.

| Ruptura a răspuns:

Tu te uiti la oameni, ii analizezi si daca vezi ca scoate telefonul inseamna ca-ti fac tie poza, daca vorbesc intre ei inseamna ca vor sa te omoare, si eu cand ies cu prietenii vorbesc de oameni, nu-i anormal
Ori ai fumat mult, ori ai stat 10 ani in casa si n-ai mai vazut oameni

| Daniel9988 explică (pentru Ruptura):

Ce nu intelegi ca se intampla prea des? De ce ar sta toti indivizii aia acolo gramada, tepeni ca scandurile?! Si cu telefoanele alea...Intelegeam daca se intampla o data pe luna.Dar se petrece mereu.Nu doar scot telefoanele in graba, dar focuseaza camera pe mine.E vizibil.

| Zabut a răspuns:

Pff, chiar e asa de evident ca te urmarim?

Ne cerem scuze de inconvenient! Promitem ca data urmatoare vom fi mai discreti!
Cu regret, Anonymous Romania!

| minrest a răspuns (pentru Zabut):

Penalizare 30% din salariu, draga Zabut, pentru ca te-ai dat de gol. De ce asa de mult? Fiindca nu e prima data. Buna seara.

| Zabut a răspuns (pentru minrest):

E de undewinking