| anonim_4396 a întrebat:

M-am certat cu iubitul meu și ca de fiecare dată când ne certăm nu putem să discutăm despre cearta respectivă și nu putem ajunge niciodată amândoi la o înțelegere.
Eu în mare parte trebuie să renunț să-l mai contrazic.
Ne împăcăm doar pentru că nu mai deschidem subiectul acela și evident că peste ceva timp apare subiectul respectiv în viața noastră.
El se preface ca și când nimic nu s-ar fi întâmplat. Nu scoate nicio vorbă despre discuția pe care am avut-o.
Nu mai știu ce să fac, efectiv nu putem avea o discuție prin care să acceptăm că vedem lucrurile diferit, că noi suntem diferiți.
Efectiv el nu poate să accepte părerea mea și nu poate să accepte că eu văd altfel lucrurile, nu poate să accepte că și eu am adevărul meu.
Bărbatul acesta este atâta de rigid, este precum o stâncă pe care nu o poți șlefui în niciun fel, nu o poți muta din loc.
Nu mai știu ce tehnici pot să folosesc ca să pot să comunic cu el.
Nici nu este nevoie să îl acuz de ceva, pentru el este suficient de rău ca eu să îmi susțin punctul de vedere și să spun că văd diferit lucruri chiar și despre cum se așează vasele în mașina de spălat.
Simt că mi se scurg toate puterile.
Oare îmi pasă prea mult, ar trebui să ignor lucrurile astea și să mă fac că nu există?

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu va potriviti gata desparte te de el ca doar nu vrei toata viata sa stati certati si cu discutii interminabile la care nu gasesti si nu vei gasi nicio rezolvare cu un om ca ăsta. Lasa l alteia sa isi bata capul cu el sau lasa l singur sa latre pana tace.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun dar asta nu este relatie de dragoste si nici cu viitor fericit, atata vreme cat nici unul nu vreti sa faceti compromisuri din dragoste, si va tot certati, ceea ce nu ar trebui sa se intample macar in primii 5 ani de relatie.

Poate este bine sa aveti o discutie serioasa si sa puneti pe hartie reguli pe care sa le respectati amandoi, ca relatia sa functioneze daca va doriti sa o faceti sa mai functioneze, daca nu, rupeti-o si nu mai pierdeti timpul inutil.

| dullcat a răspuns:

,,El se preface ca și când nimic nu s ar fi întâmplat''. Major red flag.Nu asa trebuie tratate certurile deoarece veti ajunge la niste frustrari de toata frumusetea, provenite din toate sentimentele negative acumulate.Si aceste discutii aprinse trebuie sa aiba ca finalitate impacarea, rezolvarea problemei, nu premiul,, Cine a fost cel mai tare in gura''. Tind sa cred ca daca tu nu ai fost lasata de parinti sa ai dreptatea ta, ai ajuns sa proiectezi nevoia uriasa de a te afirma si de a-ti impune punctul de vedere asupra relatiei, sa te contrazici numai de dragul de a te contrazice, ceea ce este, la fel ca si mai sus, tot un major red flag.De cat timp sunteti impreuna? Se pot repara chestiile de acest fel, insa aveti nevoie de o munca asidua, ambii.Bafta!

| Hyperion7 a răspuns:

Când tu renunți la tine într-o relație și nu poți discuta pentru că trebuie să faci compromis, deja acea relație e lipsită de iubire din cauza orgoliilor mari.
Părere personală, mai bine v-ați despărți, decât să vă chinuiți amândoi.

| VoidEternal a răspuns:

Dacă insiști atât pe lucruri cum ar fi cum sa aranjezi vasele in mașina de spălat, ești la fel de stâncă cum e și el.winking

| Simina94 a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu eu insist cu asta ci el

| mastadont a răspuns:

În nici un caz să nu ignori, ignoranța duce doar la mai multă nefericire. Dacă nu reușești să comunici cu el nici cum și dacă nu te simți fericită lângă el atunci ști și tu care e soluția.
Părerea mea e că Pur și simplu nu sunteți compatibili, treci mai departe.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai ce anume nu iti convine la el? Care este subiectul care va da cel mai mult de furca in relatia voastra?

| Simina94 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Că nu îmi respectă limitele, deși îi spun că nu-mi place să fac anumite lucruri, el neagă că le ar face și le face în continuare crezând că eu nu pot să aflu.
Este vorba despre interacțiunile lui în mediul social și poate chiar și în viața reală pentru că pe unele chiar nu le pot afla

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Simina94):

Cu ce te afecteaza pe tine in mod direct referitor la ceea ce face el? Ce rau atat de mare poate sa faca el incat sa zici ca te trage pe tine in jos?

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Din moment ce scrii aici e foarte clar că NU EXISTĂ ÎNTRE VOI COMUNICARE și NICI ÎNCREDERE DEPLINĂ UNUL ÎN ALTUL și dacă ai apucat să te și culci cu el,atunci e și mai clar că exclusiv doar asta vrea el de la tine și atâta timp cât primește și nu-i comentezi,sau să deschizi subiecte care cu adevărat sunt importante și care țin de viitorul vostru totul va fi bine,din păcate doar sexul vă leagă, ești jucăria lui, dar cu acordul tău atâta timp cât nu te-a șantajat, nu te-a forțat, nu te-a amenințat sau agresat.Asta-i problema "cuplurilor" din ziua de azi în loc să DISCUTAȚI, să COMUNICAȚI ca la psiholog la ÎNCEPUT fiindcă așa se cunoaște un om, întrebi și ți se răspunde, fără pipăială, fără mozoleală sau sex.Viața e foarte frumoasă și foarte simplă, dar vouă vă place suferința și durerea.Alegeți înțelept fiindcă o singură greșeală poate fi fatală!

| Miruna333 a răspuns:

Normal ca nu, cand ignori problemele, acestea nu dispar, se fac tot mai mari. Nu este partenerul potivit pentru tine, ai nevoie de cineva matur cu care poti comunica

| Robert2526 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la cauza ptoblemelor. Esti geloasa pe interactiunile lui in mediul online si iti versi frustrarea gasind toate lucrurile care te enerveaza la el. Ce face mai exact? vorbeste cu alte femei?

| Madaxo97 a răspuns:

Pai daca sunteți diferiti si vedeți lucrurile diferit, va certați din orice si preferați sa băgați gunoiul sub preș decat sa vorbiți despre probleme, nu prea o sa duca nicaieri relația. Va iubiți măcar? Crezi ca merită sa va mai pierdeți timpul unul altuia? Pentru ca tot ce ai scris in întrebare sună a grad mare de incompatibilitate. Dar daca totuși va iubiți cu adevărat si sunteți dispuși sa va schimbați, poate chiar sa mergeți la terapie de cuplu, doar asa veți putea avea o relație frumoasă, fără schimbare nu se poate. Daca nu, mai bine fiecare pe drumul lui.

| Răpităînnori a răspuns:

Părăseşte-l. Nu vă potriviți şi nu te face fericită.

| CalinaXandra a răspuns:

Dacă intr-adevar va certați de la faptul ca aranjați vasele diferit în mașina de spălat, e o tâmpenie și trebuie sa va maturizati rapid amândoi. Dacă exista motive mai serioase și se întâmplă des atunci ar trebui sa îți pui un semn de întrebare. De cât timp sunteți împreună? Locuiti împreună? Dacă sunteți la început de relație sau nu locuiți împreună de mult timp s-ar putea sa fie perioada de acomodare și unii oameni se manifesta diferit. Asa a fost și la început? Încearcă sa faci anumite comparații. Cum a fost și cum e în prezent. Oricum ar fi mie mi se pare ca vorbim de un barbat total imatur. Dacă nu accepta o părere diferita probabil e genul de om care nu accepta nici o critica constructiva pentru binele lui.
Ar trebui sa îți pui unele întrebări cum am specificat mai sus și sa compari puțin. Apoi pune-le toate într-o balanta și vezi ce cântărește mai mult. Liniștea ta sau relația cu el. Dacă e asa dificil cum spui și nu treceți doar printr-o perioada mai nasoala atunci mai bine pune-i capăt. Fără condiții. Un bărbat care te iubește cu adevărat lasă de la el fără sa ii ceri tu asta sau pur și simplu devine mai bun pentru tine. Într-o relație comunicarea e baza și respectul. Dacă nu comunica și nu te asculta e clar ca nu te respecta. Nu poți sa pui mai presus de astea doua orgoliul și încăpățânarea ta, pana la urma va rămâne singur, orice femeie s-ar satura oricât de mult l-ar iubi. Când va trebui pe viitor sa abordați o situație mai serioasa sau sa treceți printr-un impas, ce faci cu el atunci? Îți dai pumni în cap la propriu. Un bărbat adevărat ar trebui sa aprecieze femeia care are punctul ei de vedere, argumentele ei și asa mai departe. Ai grija sa nu fie vreun iubit toxic și sa nu îți dai seama de asta doar prea târziu. Un barbat de genul e capabil sa îți lucreze la autoestima și la încredere pana te lasă fără nicio putere și da, cedezi de fiecare data tu. Bafta