| anonim_4396 a întrebat:

Nu știu dacă este o "problema" cu care doar eu mă confrunt. Găsesc tot mai greu dorința de a cunoaște oameni noi, nu mai am același entuziasm de a lega simple prietenii, nu relații complexe.Îmi amintesc în urma cu ani cât de încântata eram sa întâlnesc persoane noi sa socializez. Cine se mai confrunta cu acest sentiment? Si cum ați ajuns în acest punct? As aprecia ca răspunsurile sa fie cât mai sincere și argumentate.Mulțumesc.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pe masura ce am imbatranit, am fost mai restrictiva cu legatul prietenii. Cand eram copil numeam prieten aproape orice coleg de scoala si mereu ma imprieteneam cu copii necunoscuti. Prin adolescenta am inceput sa imi dau seama ca pentru prietenii adevarati trebuie sa faci sacrificii si, de atunci, am cativa prieteni. Inca imi face mare placere sa intalnesc oameni noi, sa aflu de la ei chestii interesante, sa discut cu ei, dar nu imi fac usor prieteni. Nu sufar din cauza asta, am cativa prieteni foarte buni, in care a incredere si care imi sunt suficienti. Iar aomeni interesanti, de la care sa aflu multe, intalnesc adesea.

| RAY a răspuns:

Pai cand vezi ca lumea e ipocrita si pervrsa isi creezi un fel de bariera anti dezamagire inconstient, bariera respectiva e activata de amigdala centrul frici, rar persoane ok cel putin eu rar am intarnit asa ceva

| Nemessys a răspuns:

Mie imi place sincer sa-mi fac prieteni noi iar daca cineva vrea sa fie prieten cu mine, eu nu-l refuz. Faza e ca, eu sunt mai diferit fata de altii ( in sensul bun) si da. prin asta poti sa-ti dai seama destul de usor ca nu prea-mi place sa vorbesc cu ceilalti din cauza asta si e destul de greu sa gasesc persoane ca mine. (intelegi tu...) Un mic sfat. iti trebuie doar cativa prieteni, nu sute laughing. Iar acei prieteni sa fie adevarati ^_^

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cataloga asta drept o problema
Anumite persoane se simt mai bine in compania prietenilor vechi.
Urasc ideea de a face prieteni noi si spun prieteni, nu cunostinte.
Da, sunt deschisa in ceea ce priveste comunicarea cu persoane necunoscute, dar nu accept ideea ca o persoana iti poate deveni prieten peste noapte.
Cand vezi atata falsitate in jur, nu iti mai arde de facut prieteni noi si te rezumi la cei pe care ii cunosti.
Aleg prietenii vechi deoarece ei ma cunosc.
In urma cu cativa ani, imi faceam prieteni oriunde mergeam, faceam cunostinta, apoi ne dadeam like-uri pe Facebook si eram pur si simplu bucuroasa, acum nu.

| zaratu a răspuns:

Si eu cunosc destul de greu oameni, dar daca nu te simti bine in companbia cuiva, mai bine singur, decat sa vezi ca aceea persoana vorbeste cu un aer mai superior tie si te face sa nu te simti confortabil in pielea