| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare adresata celor trecuti prin viata(adica celor ce sunt sau au fost casatoriti). In ziua de azi observam ca in mare parte divortul"e la moda". De ce nu mai dureaza o casnicie o viata intreaga? Nu credeti ca"ce a unit Dumnezeu omul nu trebuie sa desparta"? Cate cupluri in zilele noastre au puterea, curajul si vointa de a infrunta binele si raul si incercarile vietii pentru a ramane toata viata impreuna?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Elena? cati mai stiu intr-adevar ce este casnicia? care este rolul barbatului si care al sotiei in casnicie? ce inseamna a te intelege unul cu altul? care este rolul nasilor in relatia celor doi tineri? cat tine o casnicie in care cei doi s-au unit in fata lui Dumnezeu, si cat tine una intocmita pe baze stiintifice, doar in fata lumii? uite, eu am o casnicie fericita, si nu sunt doar vorbe. dar cred ca sunt printre foarte putinii care pot spune asta.fiindca sunt de moda veche.

26 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Neintelegeri in cuplu au fost si sunt.Deosebirea este ca in trecut femeile sufereau in tacere, astazi i-au decizii.Era o rusine atunci in fata oamenilor si in fata bisericii sa divortezi, astazi este o rusine sa traiesti cu cineva care te maltrateaza fizic sau psihic! Apoi este frumoasa lozinca,, ce a unit D-zeu, omul nu trebuie sa desparta"-dar ce te faci cand cel de langa tine te tradeaza, te bate, cand sunteti doi, dar tu te simti ca si singura?

| gigiro a răspuns:

Putine.intr-adevar,e o moda.Cand procesele de divort o sa fie de zece ori mai scumpe, cand responsbilitatile sotului fata de femeia parasita si copii a sa fie mult mai mari si puse in practica, tinerii vor fi mai atenti cand se casatoresc.Nu o sa mai apeleze la divort ca la extragerea unei masele. De abia acum am inteles, dar pst. Iti dau solutia pe loc. Oricat de mult v-ati iubit, oricat de mult v-ati potrivit si oricat de frumos a fost, trebuie sa accepti ca s-a terminat.Basta! Gandeste-te la el la modul trecut. Imagineaza-ti ca a murit, gata, s-a dus. taie raul de la radacina si priveste inainte. Intotdeauna exista un as in maneca. Ce zici, mie mi-a murit sotul, si uite viata merge inainte. Spune-ti de o mie de ori pe zi, ca tu esti minunata, ca el a gresit, iesi din casa, plimba-te, schimba-ti coafura, etc. Se va simti si mai fericit daca te va vedea nefericita. Daca te va vedea schimbata in bine, ii starnesti curiozitatea.Nu te-a meritat! Iar daca cumva peste timp isi va da seama ca a gresit, nu-l mai accepta. Daca imi urmezi sfaturile, s-ar putea sa fii casatorita cu altcineva care te merita.

| EUSIATIT a răspuns:

Consider ca in momentul cind ai facut pasul trebuie sa te gindesti ff bine. nimeni nu traieste pe roze [sau cel putin asa cred ] dar daca atunci cind tie bine nu te gindesti la despartire de ce atunci cind sunt pb nu tagi doi de un bat? eu sunt casatorita de 29 de ani si am dus si bune si rele. am 2 copii si la fel ii sfatuiesc ca; casnicia nu e o joaca si sa se respecte si sa mearga pe acelasi drum [ nu cu violenta. jigniri etc ] cu intelepciune si sa cedea unul in favoarea celuilalt cind e cazu [mentionez ca am baieti]

| Linda a răspuns:

Un raspuns ar fi ca pornesc de la inceput cu mentalitatea: dacă va fi neplăcut, atunci ne vom depărți. Atunci nu esti foarte selectiv nu cauti un om care sa-si tina cuvantul, responsabil, matur. Pentru că se pune prea mare accent pe sentimente. Sentimentele sunt fluctuante, se diminueaza de multe ori si important este să faci tot ce depinde de tine să meargă bine. Orice om are lucruri care iti plac si lucruri care-ti sunt insuportabile. In perioada de curtare le vezi doar pe cele bune. Daca esti atent cand alegi, ceri putere si intelepciune de la Dumnezeu dupa aceea, nu exista nici o casatorie care sa nu mearga. Compatibilitatea se construieste.

| Linda a răspuns:

Daca sotul o agreseaza fizic pe sotie este bine sa se desparta, chiar legal, dar cu intentia de a se recasatori atunci cand el isi schimba atitudinea.
Eu am doua prietene care s-au despartit de sotii lor pentru ca beau mult, la una din ele era agresiv, la cealalta depresiv pe langa baut, dar ambele mi-au spus ca a fost mult mai rau dupa ce s-au despartit si au ajuns de multe ori in pragul suicidului dupa divort. Una dintre ele, acum dupa 20 de ani, nu s-au recasatorit dar se inteleg bine, duminica din catnd in cand e invitat la masa fostul sot.

| BRG a răspuns:

Pentr u că bărbații înșeală femeile, și nu consideră căsătoria ca fiind un jurămînt sacru în ochii lui Dumnezeu.

| dulc3'maria a răspuns:

Horoscop Test...

ØDaca veti fi corect, testul va va dezvalui adevarul.

ØScrieti raspunsurile voastre pe o foaie de hârtie. Nu trisati !

ØRaspunsurile le veti gasi pe pagina urmatoare.

1. Scrieti numele unei persoane de sex opus.

2. Ce culoare preferati între rosu, negru, albastru, verde sau galben ?

3. Prima voastra initiala ?

4. Luna voastra de nastere ?

5. Ce culoare preferati între alb si negru ?

6. Numele unei persoane de acelasi sex cu dvs.

7. Cifra preferata ?

8. Ce alegeti între Sydney sau Brisbane ?

9. Ce va place în general : lacul sau oceanul ?

10. Scrieti o dorinta (realist!).

Odata terminat testul, coborâti-va privirea pe pagina urmatoare ... (Nu trisati !)

Puneti-va în gând o dorinta !

Raspunsuri

1. Sunteti nebuneste îndragostit(a) de aceasta persoana

2. Daca alegeti :

•Rosu: sunteti viu(e) si viata va este plina de dragoste

•Negru : sunteti c si agresiv(a)

•Verde : Sufeltul va este destins si stiti când sa va deconectati

•Albastru : sunteti sp si va place sa primiti dovezi de dragoste si afectiune din partea celor care va iubesc si apreciaza

•Galben : sunteti o persoana fericita si bun sfatuitor pentru cei cu moralul la pământ.

3. Initiala dvs este între:

•A-K : Aveti o mare capacitate de a darui multa dragoste si afectiune prietenilor dvs.

•L-R : Încercati sa apreciati viata dvs la maximum si viata dvs amoroasa va înflori în curând.

•S-Z : Va place sa ajutati pe ceilalti si urmatoarea dvs dragoste o sa se profileze într-o buna perspectiva.

4. Daca sunteti nascut între :

•Ianuarie-Martie : anul va fi foarte bun pentru dvs si va veti îndragosti de cineva într-un mod neasteptat.

•Aprilie-Iunie : veti avea o relatie amoroasa foarte puternica care va dura mult timp si pentru care veti n-o veti uita niciodata.

•Iulie-Septembrie : veti avea un an excelent si va interveni o schimbare majora care va ameliora viata dvs.

•Octombrie-Decembrie :viata dvs amoroasa nu va fi extraordinara, dar veti gasi poate sufletul pereche.

5. Daca ati ales :

•Negru : viata dvs va lua o noua turnura ceea ce va fi un lucru bun pentru dvs si veti fi multumit de schimbare.

•Alb : veti avea un prieten care va avea încredere totala în dvs care va face orice pentru dvs.

6. Aceasta persoana este cel(a) mai bun(a) prieten(a).

7. Este numarul de prieteni apropiati din viata dvs.

8. Daca ati ales :

•Sydney : va place aventura

•Brisbane : Stiti când sa va opriti.

9. Daca ati ales :

•Lacul : suntei loial(a) fata de prietenii dvs si sunteti îndragostit(a) ; sunteti o persoana rezervata.

•Oceanul : Sunteti sp si va place sa fiti admirat(a) de ceilalti.

Aceasta dorinta se va realiza numai daca veti trimite acest mesaj

la 5 persoane într-o ora.

Daca le trimiteti la 10 persoane

si se va realiza înainte de propria dvs aniversare.

| remus a răspuns:

Motivul principal in opinia mea este, lipsa de educatie in familie, scoala si societate. Argumentez prin lipsa exemplului bun, cinstit, demn de urmat, lipsa de toleranta si ingaduinta unul fata de celalalt. Trebuie sa nu uitam ca familiile nou constituite sunt rezultatul educatie socialiste, tip soimul costel, cand dau de greu clacheaza, pacat... Am intalnit oamenii care efectiv nu sunt capabili sa ia o hotarare, decizie nici sa-si organizeze viata, asteapta si acum indicatii pretioase. In casnicie nu facem ce vrem fiecare, facem ceea ce trebuie ca sa decurga in armonie si prosperitate familia.

| Ancutsa a răspuns:

Buna, Elena!

Da, asta observ si eu. Se pare ca despartirea e la moda in zilele noastre.Eu am numai 14 ani si parintii mei s-au despartit. nu am putut sa-i impac pentru ca stii tu vorba aia " dragoste cu forta nu exista ".
Multe prietene de-ale mele au parintii despartiti si chiar nu imi pot da seama. DE CE? si daca stam si ne gandim tot copii sufere, asa este? sad

Sa aveti o seara frumoasa! :*

| Ancutsa a răspuns:

Sufera * [ imi cer scuze ].

| psihox a răspuns:

Pietena si prietenul se joaca, nu cunosc responsabilitatile ce urmeaza dupa casatorie. Au iluzia ca le cunosc fara practica ca e foarte grea, dar nu. Iubire, sex, distractie. Si apoi musai divort.

| Paula a răspuns:

Pai daca el si ea, nu se inteleg de ce ar trebui sa stea impreuna? Adica poate ca au stat o luna, doua, trei, si nici o imbunatatire in relatie, dupa un timp te saturi si gata, dai divortu. Si da, altii dau doar divortu pentru ca este la moda, dar mnah, problema lor. Stii cum... fiecare are motivele lui. ( am 15 ani, scuze, nu m-am putut abtine sa nu raspundbatting eyelashes )

| unicka a răspuns:

Infrunti binele si raul si incercarile vietii daca ai cu cine, cand sunt probleme trebuie puse pe masa si transate dar daca el/ea nu vrea sa comunice degeaba te chinui de unul singur

| mayli_9074 a răspuns:

E putin ceea ce se stie eu am observat ca multi aleg divortul dar sunt de parere ca sunt si mai multi cei ce se chinuie reciproc cunosc multe familii ce convietuiesc doar ca sa mentina aparentele. E greu sa desparti copii de parinti dar e si mai greu sa le prezinti un scenariu fals.Vad multi adolescenti care se plang ca i-au parasit sau au fost inselati. Ce simt? Cam tot asta simte si un parinte cand vine acasa si stie ca are o intreaga viata la dispozitie sa nu fie iubit.Si atunci spuneti-mi care este solutia? Divortul sau? Totul este sa fim atenti la pasul cel mare.

| vallery a răspuns:

Nu cred ca acum lumea se intelege mai putin bine ca altadata. Doar ca acum au curajul sa o recunoasca si sa divorteze, fara ca acest lucru sa fie un stigmat. Stiu multe familii care au multi ani de casnicie, dar nu inseamna ca au fost fericiti impreuna. Au stat unul cu altul doar din comoditate, sau din motive materiale, sau de frica de a fi barfiti si aratati cu degetul intr-o societae care nu vedea cu ochi buni divortul.
Cine se iubeste sta impreuna si eu cred ca e bine sa stai atat timp cat esti fericit si multumit.

| roccomato a răspuns:

Nu este la moda sa divortezi! si o zic la modul cel mai serios, este foarte greu sa treci printr-un divort mai ales daca sunt si copii. Ramai marcat cred ca toata viata de ce ti s-a intamplat gandindu-te ca poate copilu tau nu va intelege niciodata si nu va accepta aceasta situatie, Nu as dori la nimeni sa treaca prin asa ceva, dar nu poti sa te opui in fata destinului pentru ca nimeni nu stie ce ii ofera viitoru.Multa bafta in viata si sa dea dumnezeu sa fii fericita si sa ai parte de tot ce e frumos in viata.

| Aiwendil a răspuns:

Iti sun simplu de ce sunt multe divorturi.Pentru ca multi vor decat bani si sa faca dragoste. Femaia isi doreste ceva sentimental si romantic, iar barbatul vrea decat ceva fizic. Exista si posibilitatea de a te plictisi cu cel pe care il iubesti.La inceput totul e roz, apoi e mai putin roz, apoi devine ceva obisnuit.Adica el iti spune ca te iubeste si ea deja stie si nu mai simte fluturi in stomac si mai exista multe exemple. Posibil si ca prima oara cand esti indragostit crezi ca el e alesul si de fapt te inseli si intr-o zi il vezi pe printul tau pe strada singur, necasatorit si tu esti casatorita si asa mai departe.Mai exista si faptul ca unii se i-au dupa ce zic restul. Cea ce e o mare prostie.
Bye!

| florin_7920 a răspuns:

Eu cred ca ce a unit Dumnezeu omu sa nu desparta dar nu totdeauna avem puterea de merge mai departe si atita vreme cit in viata noastra nu pot fi si dorinta de a merge mai departe in orice imprejurare apar lucruri pe care nu le mai poti duce si uneori nici nu mai vrem sa discutam adevaratele probleme a relatiei sau a casniciei. Eu cred ca daca am acepta sa discutam si uneori sa ne schimbam in urma discutilor multe divorturi nu ar mai fi in salile de tribunal dar orgoliu cu care sintem din fire nu aceptam compromisuri iar in momentul de azi asemenea lucruri nu mai au valoare. As vrea sa nu se creada ca nu sint si situati in care nu se poate remedia nimic sint si astea nu le mai poti salva ori ce ai face fie ea relatie sau casnicie. Dar fiecare imprejurare isi are motivele ei pentru care esuam si nu zic ca am dreptate in ce am spus numai bine.

| deathlord a răspuns:

Problema e ca si casatoria este la moda! Adica te uiti la multe cupluri care dupa o saptamana de chimie organica isi spun da oficial. Divorturile sunt direct proportionale cu aceste casnicii.Sunt casatorit de 5 ani si imi cunosc sotia de 10, am 30 de ani.In acest timp am fost martorul a 5 divorturi ale apropiatilor.Si nu cred ca e ceva la moda decat intre persoane publice, dar la noi persoanele mai de rand cool e sa te insori. Ce are a face faptul ca ai cunoscut-o acu 3 zile? Apoi cand vezi cu cine trebuie sa traiesti...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e vorba de mine.Eu nu am fost casatorita niciodata, nici nu sunt, vreau doar pareri cat mai multe, in legatura cu asta.Fiindca asta e ceea ce se petrece in lume din cate se observa...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avind in vedere ca omul devine mereu altceva de cit a fost nu-i nimeni vinovat ca dragostea moare.Si daca moare pentru ce sa stai impreuna cu cineva pe care nu-l iubesti? Doar pentru reguli?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca trebuie sa stai o viata intreaga sa iei, de exemplu, bataie doar pentru ca "Dumnezeu a unit".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Elena...nu este o moda, ci o necesitate, si eu, daca as ajunge sa nu ma mai inteleg cu sotul meu as fi de acord cu asa ceva.De ce? pentru ca, nu are rost o singuratate in doi, este foarte grea! Mai sunt casnicii care dureaza o viata intreaga, dar nimeni nu iti poate garanta ca a ta va fi aceea, nu poti sa stii, Incercam sa avem puterea de a merge impreuna,, la bine si la rau", dar cand vezi ca nu mai poti face nimic sa fii pe aceeasi lungime de unda, mai bine este sa te retragi decat sa se ajunga la altceva(crima de exemplu.)se spune ca viata e o loterie, asa este si cu casnicia, nu stii cat va tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Provin dintr-un cuplu despartit cand eu aveam 3 ani, draga Elena, multi ani la rand i-am invinuit pe amandoi ca nu au ramas impreuna de dragul meu. De abia pe la 30 de ani i-am inteles, iertat si acceptat.Acum eu si sotul meu avem o casnicie ce dureaza de 19 ani. Am descoperit ca ce ne tine uniti si sa avem incredere unul in altul este COMUNICAREA, chiar si in cele mai mici detalii. Schimbul de pareri diferite e foarte important, am acceptat aceasta diferenta dintre noi ca pe o super putere care ne ajuta sa rezolvam diferite probleme ale vietii, pentru ca fiecare observa si simte lucruri si oameni pe care poate celalat nu a fost pe receptie. Mereu ne gandim si eu si el ( in momente mai tensionate, sa zicem) cum ar fi fara el/ea? Faptul ca citim foarte multe carti despre relationare si comunicare si faptul ca avem teluri comune dar CONTRIBUIM DIFERIT, ne-a ajutat si ne ajuta foarte mult. De ce divorturi atat de dese azi, poate mai multe ca "ieri", cred ca majoritatea cuplurilor se concentreaza azi pe "a avea" si nu "a fi". Este destul de greu sa ai o coloana vertebrala si sa-ti respecti niste principii, azi, cand valorile umane au ramas atat de ancorate in material. Se spune ca daca nu inveti dintr-o greseala esti "condamnat" sa o repeti pina inveti. Numai bine iti doresc!

| motu a răspuns:

rolling on the floor))))), ai mentionat la inceput ca intrebarea este adresata celor trecuti prin viata(asta inseamna ca sunt mortirolling on the floorrolling on the floor), hmmm din punctu meu de vedere sunt trecut prin viata(desi sunt viu)(am carnet de sofer, am 18 ani), daca esti, ai fost sau nu castorit nu inseamna ca ai trecut prin viata(pentru ca esti inca viu)laughing
Ca sa iti raspun la intrebare mi se pare o prostie exprimarea''Ceea ce Dumnezeu a unit omul nu trebuie sa desparta''(probabil ca te refereai la oceanul planetar), e clar tu ai fost inselata, sau din cauza ta s-a produs divortu, ce s-ar fi intamplat e strict vina ta!
Si in final ca sa iti raspund la intrebare desi nu sunt in masura(inca sunt viurolling on the floor) habar nu am, dar totusi te intreb cate din casniciile care durau o vesnicie oferea ambilor parteneri satisfcatii, sau macar copiilor?
Daca nu merge relatia e logic sa divorteze!

| puiut_6444 a răspuns:

Eu am 25 de ani de casatorie, nu ne-am luat din dragoste.Am fost fericiti o perioada insa noi nu ne-am iubit niciodata. MA batut m-a inselat de la iceput si o face si acum mereu imi spune ca pot sa plec orcin daca gasesc pe cineva. Dar nu ma indur de copii sunt studenti amindoi au o educatie aleasa si nu vreau ca ei sa sufere, si pentru. ei indur multe de la sot. Vreau sa spun cu asta ca daca vrei ca o casnicie sa dureze trebuie sa stii sa taci cind trebuie sa vb cind ti se cere renuntind asfel la fericirea ta.Egraoaznic dar alta solutie nu-i.