| SERIALS a întrebat:

O sa adresez o intrebare picanta big grin
Multi dintre noi avem frati, surori, altii sunt parinti, au copii. Daca o persoana care ne este draga, este membru al familiei noastre, fie frate/sora/fiu/fiica/verisor, etc si ar avea un secret in dulap - ar avea o alta orientare sexuala. Ati prefera sa aflati acest secret sau nu? Astept argumentari pro/contra.
Se spune ca multi dintre gay ar da orice ca sa fie "normali", cum spunem noi, desi in zilele de azi nu stim ce este normalitate si ce nu este. Persoanelor de orientare sexuala diferita le este greu sa accepte ca sunt altfel, creierul este diferit, ei sunt atrasi de persoane de acelasi sex, nu ai ce face. E ilegal sa-i corectezi, de ceva vreme homosexualitatea nu mai este considerata o boala.
Ce masuri ati intreprinde sa va zica sora/fratele/fiul/fiica/verisorul ca ar fi de o alta orientare?
Faza cu plimbatul pe la popi e exclusa, daca persoana s-a acceptat asa cum este, desi a durat 10 ani ca sa se accepte pe sine insasi, ce sa mai spunem? Si la psiholog a fost... Dar psihologul te ajuta sa te intelegi de ce esti asa, psihologia spune ca homosexualitatea e normalitate. Unicul minus este ca societatea din jurul nostru trebuie sa inteleaga ca acest lucru e o normalitate. Dar nu toti dintre noi inteleg acest lucru. Cel mai greu lucru pentru un gay este lupta pentru dreptate. Societatea noastra nu este gata recunoasca drepturile minoritatilor. Inacceptabilitatea si neintelegerea din partea societatii, mai ales din partea familiei si a prietenilor consta un mare dezavantaj. Dar indiferent cum ar fi acea persoana, cred ca mamele mai usor accepta acest fapt. Cum poti alunga din suflet o particica din tine? Nu e greseala nimanui, fiecare e diferit.

Alta intrebare: daca acest membru v-ar invita la o nunta homosexuala, ati veni? Sau ati elimina aceasta persoana draga din inima si suflet doar din faptul ca are o alta orientare sexuala?
Este foarte importanta parerea fiecaruia + argumentare cat mai detaliata.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu m-as duce la nunta unui homo sau lezbiana, poate la lesbiene merg cu conditia sa primesc una pentru o noapte fierbinte ca sa am placerea de a ma simti bine. Iar cine e homo sau bisexual nu are de.a face cu mine, un om normal ori sta singur sau cu o femeie/barbat dar nu cu acelasi tip de sex.

Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca cei din societate ar avea nevoie de psihologi.

Eu inca n-am vazut vreun om normal, nici n-am auzit pe cineva care ar fi vazut.
Ca urmare, NU pot defini cine e "normal", fiindca n-am criterii de referinta.
Fiecare om spune altceva cand este intrebat, deci diversitatea este cat Omenirea.

| Liviu a răspuns:

Eu cu lesbi nu am nimic, mi se par cute, dar 2 homalai? bleach, la o nuunta de lesbi mm as veni.In fine, ideea e ca fiecare face ce vrea in casa, atata timp cat nimeni nu se 'linge' ( a se citi saruta/mozoli) in public, e ok. Nu toti au stomac de fier sa priveasca 2 persoane de acelasi sex facand asta.Cat despre rude? Chiar stau linistit, si gay/lesbi de ar fi, atata timp cat nu ma afecteaza si nu au glume proaste cu mine, is ok. De judecat? da judec gay, nu ii inteleg, dar femeile lesbi mi se par ok, nu stiu de ce, mi se par mai sublim 2 femei, decat 2 barbati. Cat despre nunta... probabil ar fi interesant chiar si intre 2 barbati dar sigur 200% as pastra o distanta mai mare laughing asa ca sa fiu 'safe'

| MadRaven a răspuns:

Mi-ar plăcea ca o rudă să îmi dezvăluie orientarea sa pentru că aș vrea să fiu alături de ea și să o susțin. Tocmai pentru că aș ști că orice alt membru al familiei ar fi împotrivă, aș vrea să îmi spuna și mie ca să îl susțin atât cât pot.
La nunta bineînțeles că aș merge. Indiferent cu cine se căsătorește și care e sexul partenerului/partenerei, dacă o rudă apropiată mie o face, mă duc.

În general cred că nu doare ura primită de la cei din jur, atât cât doare cea primită de la propria familie. Știu cum se simte să nu fii acceptat așa cum ești de către propria familie și știu cum e să te simți al nimănui. Tocmai pentru că am experimentat aceste sentimente aș face tot posibilul ca persoanele apropiate mie să nu simtă acest lucru. Dacă o rudă ar veni brusc la mine să îmi spună că are o altă orientare decât cea heterosexuală, cel mai probabil l-aș/aș întreba/-o dacă are pe cineva în viața lui/ei și dacă se simte fericit/ă. Restul nu mai contează pentru mine.
De asemenea cred că atât timp cât nu te afectează personal și atât timp cât persoana respectivă e împlinită, alegerile unui membru al familiei nu ar trebui să te întoarcă împotriva ei/lui. Atât timp cât e viața lui, face alegerile lui. Familia e cea care ar trebui să te susțină mereu, indiferent de felul tău de a fi.

| RAY a răspuns:

Nu am prejudecati homofobe, freud spunea ca toti ne nastem bi dar societatea apoi ne transforma in hetro sau homo

| Catrice a răspuns:

De ce nu? Nu sunt deloc împotrivă. Dacă cinevitabil care se presupune ca face parte din familie și spune ca tine la tine, iar după ce primește 'bomba' se poarta altfel, nu înseamnă decât ca nu ii pasa cu adevărat. Familie sau nu, pana la urma prietenul la nevoie se cunoaște. Iar astele de persoane homofobe compun societatea actuala.
Biserica a zis și de cei de la colectiv ca erau sataniști, ce sa mai spui de homosexualitate. Psihologul ar trebui sa te ajute și sa te împaci cu ceea ce ești pentru ca dacă nu te accepți pe tine însuți drept gay, nu poți cere altora asta.
Nu poți impune cuiva să-ți spună despre orientarea sa sexuala dacă acesta nu vrea, însă poți să-l susții moral după aceea.

Multi dintre cei diferiți din alte puncte de vedere își doresc sa fie normali din cauza faptului ca sunt marginalizați tocmai fiindcă nu se potrivesc tiparului de normalitate pe care oamenii l-au impus de secole. Dar dacă nu ar fi fost cei care sa spargă gheata, societatea ar fi fost mult înapoiata.

| sofisis a răspuns:

Ce argumente vrei? Argumente la ce? Eu nu am absolut nici o problema cu persoanele care au orientare sexuala homo..sunt oameni la fel ca noi si nu vad de ce nu m-as duce la un eveniment atat de important din viata cuiva drag mie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu am stiut mereu ca sunt diferita, nu mi-a fost greu sa ma accept si nu imi doresc sa fiu altfel laughing sunt confortabila in pielea mea. Nu as invita pe nimeni la nunta mea, ar fi ceva extrem de privat si simplu. Pe mine nu m-a parasit nimeni doar pentru ca au aflat ca-s altfel, cumva au banuit mereu. Cred ca trebuie sa fii putin cam ignorant ca sa nu iti dai seama ca o persoana pe care o cunosti si o consideri apropiata e posibil sa fie altfel. Ceva din comportamentul ei spune asta big grin. Si intuitia ta ar trebui sa simta daca pretinzi ca o cunosti si iti pasa de ea.

Toti oamenii au preferinte in pat, nimeni nu o face strict in pozitia misionarului, toti au fantezii si nebunii de-ale lor, poate prietenului tau cel mai bun ii place sa fie batut cu slapul in timpul sexului, daca aflii asta despre el, ii dai jet? Pentru ca lui ii place si tie nu? Nu mai mergi la nunta lui, ca stii tu ca in noaptea nuntii o sa-si ia șlapi peste fata?
Ma rog, intelegi ideea, sunt multe lucruri mult mai bizare pe care le fac oamenii si nici n-ai idee.

Mie nu-mi plac nuntile si n-am de gand sa merg la nimeni oricum rolling on the floor.

| Justme1997 a răspuns:

Daca sora mea ar fi gay sau bi nu as avea nimic împotriva. Aș încerca sa o protejez pe cat posibil de oamenii rai din tara noastră si as fi acolo pentru ea daca are nevoie de mine
Aș veni la orice tip de nunta

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-ar fi nașpa, nu-s ipocrit, ca alții, să mă dau drept marele tolerant, să zic că m-aș bucura, cum am auzit pe aici laughing, dar n-aș avea ce face, probabil aș vrea să știu.
Dacă ar fi verișor/verișoara nu mi-ar păsa cam deloc.

| alex15ccc a răspuns:

O fi persoana respectiva din familie, dar este viata lui, are dreptul sa faca ce vrea si tu nu ar trebui sa-l judeci sau sa-ti pui intrebari.

| AlexDarius3 a răspuns:

Dacă ar fi un părinte le-aş scoate limba şi aş râde că înainte erau homofobi. Şi eu sunt homofob dar dacă ar fi vorba de frate-miu l-aş felicita şi l-aş ruga să mi-o dea mie pe gagică-sa laughing. Dar aş vrea să nu ştiu că ar fi homosexual, oricum e şi el homofob big grin.

| AlMaDi a răspuns:

Ai primit multe raspunsuri pro si contra.
Acum imi voi spune si eu parerea despre un subiect atat de interesant pentru societate.
Voi incepe sa iti spun o poveste...
Tare de mult exista un rege, cu oameni ce iti iubeau si respectau regele. Doar ca regele nostru era intr-un razboi cu o vrajitoare. Vrajitoarea, ca orice raufacator doarea sa se razbune pe rege ca o izgonise.
Astfel ca planul ei maret, a fost acela, de a otravi apa satenilor, deoarece regele avea propra lui sursa de apa, nu a putut fi afectat de otrava ei.
Doar ca aceasta otrava nu ii omora pe oameni ci ii innebunea.
Astfel ca intreg regatul a inceput sa nu mai fie de acord cu ce spunea regele, si deja incepeau sa creada ca regele a innebunit.
Acum te intreb eu pe tine cine a innebunit?
Regatul spunea ca regele a innebunit, regele sustinea ca oameni au innebunit.
Cam despre asta e vorba cu nebunia asta.
Acum daca toti am fi fost de la inceput homosexuali, si ar fi aparut unu hetero...care era ciudatul?
Cum spunea cineva, atata timp cat nu se manifesta intr-un mod vulgar, nu ma deranjeaza.
Si nici nu intreg acesta dorinta a lor de a spune mereu ce sexualitate au.
Eu nu am o problema cu ei si nici macar de ar fi unul din copii mei, si de asemenea as participa la o nunta.
Ai un caz in familie, de aceea ai intrebat?

| Angelindeed a răspuns:

Ce masuri sa iau? Nu pot sa-i zic ce sa faca in intimitatea lui. As accepta si asta e. As prefera sa imi spuna si sa vorbeasca cu mine despre asta decat sa se ascunda si sa se simta prost. Ce treaba au preferintele lui sexuale in sufletul tau?

| RoxanaaIvona a răspuns:

Aici in Romania si in alte tari sarace este un subiect, tabu!laughing Cred si eu de ce. suntem practic in urma cu vreo 50 de ani, fata de alte tari, asadar si mentalitatea care predomina aici, este la fel de veche!laughing Eu una, consider ca a fiecare este liber sa faca ce doreste si cum simte, atat timp cat nu face rau! Eu nu judec pe nimeni, deoarece si eu as fi putut sa ma nasc a fi lesbi! Si? Care era problema? M-as fi acceptat asa cum eram si daca nu as fi suportat sa traiesc in Romania, as fi mers intr-o alta tara: Spania, Norvegia, Franta, etc. unde este recunoscuta casatoria persoanelor de acelasi sex, ca sa pot trai linistita! Eu as participa la o astfel de nunta, deoarece mi s-ar parea a fi diferita fata de cele normale! Tot ce este diferit, este si neplictisitor! happy