| SERIALS a întrebat:

Peste o luna implinesc 25 ani. Multi ani la rand ma confruntam cu mine insumi, crezand ca homosexualitatea e o problema si trebuie sa ma schimb sau sa inteleg de ce sunt asa. Am fost un an la psiholog, incercand sa scap de piatra de pe inima. Psihologul imi tot zicea sa experimentez si sa nu ma simt rau ca sunt altfel, e ceva normal ce simt. Doar mai tarziu am inceput sa cred ca chiar e ok ce simt, dar mama si sora nu stiu nimic. Nu am avut nicio prietena, iar la intrebarea daca imi place vreo fata, pur si simplu evitam sa raspund. Cred ca sora intuieste ceva, ceva nu e in ordine, cateva luni in urma voiam sa ii zic cine sunt, dar indirect, nu am putut si i-am zis ca la ziua mea ii voi comunica ceva foarte important despre mine, despre emotii, sentimente si ce tine de suflet.

Vreau sa ma simt confortabil. Ma irita faptul ca ascund cine sunt eu de fapt, iar intrebarea cand voi avea si eu o prietena sau am vreo prietena, ma doboara. Stiu ca multi nu ma vor intelege, dar e treaba lor. Intai as vrea sa stie doar sora, mama nu ar trebui sa afle la moment, din cauza ca are probleme de sanatate, dar in viitor as vrea sa ii pot explica. Visasem intr-o dimineata cum mama ma accepta si ma imbratisa.

Nu am nicio vina, nu inteleg cum s-a intamplat asta, dar nu are nicio vina nici mama, nu trebuie sa se invinovateasca. Credeti ca e ok coming out-ul? Ar trebui sora sa stie adevarul? Si cum e mai bine sa ii spun? As vrea sa discut cu ea tete-a-tete, dar ea locuieste in alta tara. Rar ne intalnim, cand ne intalnim este prezent si iubitul ei. Eu vreau o intalnire doar cu ea.
M-am saturat de atatea minciuni, nu mai pot sa fiu un nemernic, care spune minciuni.
Ar trebui familia sa afle ca un membru de familie are o alta orientare sexuala?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

In primul rand acel psiholog la care ai fost e un i...t.
In loc sa sa te ajute sa iesi din aceasta problema mai tare te afunda in ea.
Eu sunt hetero dar dar sa stii ca rectul oricui e plin de terminatii nervoase, daca as „experimenta" de cateva ori e posibil sa inceapa sa-mi placa si mie.

Problema cu homosexualitatea e la cap, nimeni nu se naste asa, apare in urma unor cumuli de situatii si pe masura ce o persoana ajunge sa creada ca e gay si se identifica tot mai mult cu aceste atractii sexuale va impresia ca afost dintotdeauna asa.

Ai intervine rolul propagandei LGBT, sa le bage in cap tinerilor confuzi ca homosexualitatea este din nastere (adica e incurabila, nu mai scapi de ea niciodata) si ca nu e nimic rau, trebuie acceptata si tolerata.

Ei bine, lucrurile sunt exact pe dos, impulsurile homosexuale sunt ceva rau pentru ca sunt in opozitie cu modul in care Dumnezeu i-a creat pe oameni, si de asemenea, ca orice pacat, poate fi combatute.

Tu ai ajuns sa te crezi gay pentru ca multi ani din tinerete nu ai avut succes la fete si din moment ce nevoia de iubire a ramas oricum, ai inceput sa o satisfaci cu sentimente fata de cei de acelasi sex.

Plus faptul ca ai o sora, acest lucru ti-a marcat inca din copilarie personalitatea, e dovedit statistic ca homosexualitatea este mai des intalnita in randul fratilor care au surori pentru ca le copiaza in mod inconstient personalitatea.

Iti trebuie enorm de multa vointa ca sa scapi de aceste atractii fata de acelasi sex, nu neg ca acestea exista, dar ti-am explicat cauzele lor si ca sunt nenaturale. Parerea mea este ca e mai greu decat renuntarea la fumat, dar nu e imposibil, sunt o multime de marturii pe Youtube, mai ales in randul crestinilor.

Trebuie sa ai ajutorul lui Dumnezeu pentru a reusi acest lucru, El este bun si te iarta chiar daca ai pacatuit in trecut, atat timp cat vrei sa te schimbi chiar si daca mai gresesti fara a voie pe viitor.

| Dalmore a răspuns (pentru Nilsson):

Nu-l cunosti, asa ca de unde stii cat succes a avut el la fete? Eu zic sa te mai documentezi.

| whatevernvm a răspuns (pentru Nilsson):

Mi au murit neuronii citind răspunsul tău.
"Tu ai ajuns sa te crezi gay pentru ca multi ani din tinerete nu ai avut succes la fete si din moment ce nevoia de iubire a ramas oricum, ai inceput sa o satisfaci cu sentimente fata de cei de acelasi sex."
Ai făcut psihologie la Vaslui sau de unde vii cu ideile astea stupide, complet cretine de fapt?
Nu ne mai facem bine.
Stai și roagă te la Dumnezeu și nu le mai da altora sfaturi care te depășesc.
Psihologul ala nu e un idiot, i-a zis ceva perfect normal. Singurii idioți sunt cei ce gândesc ca tine

| Nilsson a răspuns (pentru Dalmore):

Uneori cand vreau sa ajut pe cineva mai citesc istoricul intrebarilor ca sa ii cunoasc pesonalitatea si sa dau un sfat cat mai potrivit.
Din in moment ce a postat atatea intrebari si nu face nicio referire la modul cum se raporteaza fata de fete pot sa deduc cu un grad destul de mare de siguranta ca nu a avut succes la ele, mai ales ca el are o personalitate introvertita si in general fetele nu te baga ele in seama pe tine ci asteapta sa faci tu primul pas.

| Dalmore a răspuns (pentru Nilsson):

Asta e singura concluzie pe care poti s-o tragi din faptul ca nu are intrebari despre fete? Te-ai gandit vreodata ca poate nu l-au interesat? rolling on the floor

| sadrian46 a răspuns (pentru Nilsson):

De acord. Doar că Dumnezeu nu ajută.

| sadrian46 a răspuns (pentru Dalmore):

Și dqcă nu l-au interesat?
De aici până la a ajunge să te atragă, să te intereseze bărbații este o distanță enormă, oricâte emoticoane care se bâțăie ai pune pe ecran. Este distanța dintre viață și moarte. Din punct de vedere al vieții, nu a constituției homosexuale un om care nu se reproduce este un om fără valoare, un om egal cu zero. Zero pride, mă mândresc că sunt un zero și vă anunț și pe voi acest lucru să afle toți copii că sexul pe din dos e cool și normal. Pentru aceasta demonstrez în centrul orașului! Unde este sabia lui Genghis Han, și justiția ei expeditivă, care așează valorile la locurile lor!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nilsson):

Hai ba nene, lasa-ne! Si eu sunt hetero, mi se rupe de propaganda. Daca ar fi sa mergem dupa "propaganda" ar trebui sa maninc la mcd, sa ascult muzica de rahat, sa ma imbrac din Mall si musai sa am un telefon Samsung. Omul e gay, lasa-l sa fie gay. Oriunde, oricind pe planeta asta au fost si persoane gay. Vii tu sa explici cauze si balauri. Eu de mic copil am detestat sa merg la biserica. Intotdeauna mi s-a parut o pierdere de timp si un circ sinistru ce se intampla acolo. Pe de alta parte, mi-a placut sexul opus. La fel as fi putut sa ma simt bine la biserica si sa imi placa baietii. P.S. Nu, nici in discoteci/cluburi nu ma simt bine, apropos de "ateii astia pacatosi si nenorociti"... tongue

| Dalmore a răspuns (pentru sadrian46):

Tataie, tu ieri ziceai ca sexul oral sau sexul fara orga-sm nu e sex laughing ai doar jumatati de idei si alea pe sistemul ''asa zic eu'', fara niciun argument serios. Esti paralel cu sexul HETERO, asa ca nu conteaza parerea ta despre homosexuali.

un om care nu se reproduce este un om fără valoare, un om egal cu zero
- deci infertilitatea te face neom rolling on the floor

| Dalmore a răspuns (pentru sadrian46):

Atatia oameni valorosi, cu studii, care au schimbat lumea nu au avut copii, sigur ei sunt egal cu 0 pe langa miile de tigani cu 2 clase care bat, fura si dau in cap ca au 15 copii acasa
ei sunt esenta vietii rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Decât să ai 15 copiii și să îi înveți să facă rău oamenilor, mai bine nu mai ai niciunul. Aici vorbind de ceea ce ai spus tu nu despre altceva.

58 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti sa notifici familia ca femeile sant complicate, e greu sa prinzi una pentru relatie si ai ales un barbat pentru ca a fost mai intelegator si usor sa te bagi in parteneriat cu el

| Gizăz a răspuns:

Nu e nimic gresit in asta. Nu lasa pe nimeni sa te faca sa te simti anormala si ca e ceva gresit la tine. Indivizii ca cel din primul comentariu apartin de alt secol. Iar familia ar trebui sa stie. Asa e corect. Poate vor fi bulversati initial, dar te vor accepta asa cum esti.

| sadrian46 a răspuns (pentru Gizăz):

Și dacă nu îl vor accepta? Pe ce te bazezi?

| Gizăz a răspuns:

Repet, nu te lua dupa raspunsurile de aici. Trebuie sa realizezi ca nu e nimic in neregula cu tine si ca traiesti intr-o tara plina de imbecili si oameni retrograzi, care traiesc pe la 1800. Stiu de ce te temi. Ca familia ta va adopta o atitudine ca a celor de aici. Nu ai ce face! Trebuie sa risti, chiar daca nu vor intelege, la un moment dat vor trebui sa te accepte. Alternativa e sa traiesti ascunsa toata viata, iar asta e inacceptabil. Te va omori stresul. Ai doua cai. Alege-o pe cea mai grea acum, dar mai buna pe termen lung.

| AC4S4 a răspuns (pentru Gizăz):

Hai las-o. Avem probabil acelasi nivel de studii, de cultura ca si ceilalti. Nu mai aruncati cu lozinci precum "astia traiesc in alt secol, sunt imbecili, prosti, retrogazi". Exista chirurgi, programatori, olimpici pe care tu ii cataloghezi ca "retrograzi" pentru ca nu gandesc ca tine.

Dar printre armele progresistilor si neo-marxistilor se vor afla mereu dezinformarea si insulta. Nu argumentele. Nu vor aduce niciodata solutii, doar vor acoperi problema cu un prosop si se prefac ca nu o vad, ori o vor vopsi putin ca sa nu para o problema.

| Gizăz a răspuns (pentru AC4S4):

Eu spun să nu vorbim de ideologii și să vedem printre rânduri. Întrebarea asta specific nu are nicio treabă cu vreo ideologie. E vorba de un om speriat care nu știe ce să facă. La care au venit o sumedenie de idioți cu lozinci tâmpite. Dar ca să realizezi asta trebuie să ai puțină empatie. Mi se pare nostim să vorbim despre ideologii și marxism într-o postare care nu are nicio treabă și plină de comentarii homofobe. Io-s de dreapta, dar hai să nu ne căcăm pe noi. Cât despre educație... te asigur că am mai multă decât a unora pe-aici.

| AC4S4 a răspuns (pentru Gizăz):

Și unii de aici au mai multă educație decât a ta, și?
Ideea e că tu ai venit cu lozincile, nu ceilalți. A venit un om cu o problemă, tu îi spui să ignore problema, îi spui doar ce vrea să audă, jignești pe alții, nu aduci argumente.
"plină de comentarii homofobe" - Arată-mi unde sunt aceste comentarii homofobe (ură împotriva homosexualilor). Eu am văzut niște comentarii în care s-a spus ca homosexualitatea este păcat, atât (asta nu e homofobie). Nu a propagat nimeni cu ură. În schimb, tu ai folosit cuvinte precum: idioți, retrograzi, imbecili. Unde e ura, deci?

"Daca ai asemenea orientari este problema ta, eu te voi informa ca este pacat homosexualitatea, tu mai departe faci ce vrei." - Vreo urmă de ură pe aici? Nu. Însă au venit comentarii cu ură apoi (habotnici, imbecili, retrograzi).
Poate pe partea economică ești de dreapta, nu știu. Pe social ești, însă, mult la stânga.

| Celcestietot a răspuns (pentru AC4S4):

Daca noi (crestinii) pomenim despre asa ceva suntem facuti prosti, imbecili, batrani etc, dar cand ei (ateii) sustin ceva scarbos, noi nici nu mai trebuie sa comentam, ei sunt adevaratii intelepti, din punctul lor de vedere. Fiecare cu parerile si cu convingerile lui pana la urma, nu putem sa ii bagam cu forta omului credinta, noi doar ne dam cu parerea si il informam (crestinii si ateii) si tot el alege la un momentdat. Eu chiar nu am spus nimic cu ura, dar se pare ca ei inteleg totul pe invers. De ce nu mai bine il ajutam sa fie o persoana normala (barbat cu femeie), in loc sa ii spunem ca nu este nicio problema sa fie asa, ba din contra multi incurajeaza asemenea fapte imorale.

| Arrakis a răspuns (pentru AC4S4):

Well, imi pare rau sa zic dar printre chirurgi, programatori sau olimpici nu cred ca te enumeri. Si am o veste foarte proasta. Inteligenta nu este uniforma. Ca sa aprobi homosexualitatea nu tine de inteligenta de profesat intr-un domeniu, ci tine de empatie, asa cum ti-a zis si Gizas, e ceva ce se invata in unele medii (sanatoase), in altele (toxice) deloc. Repet, daca nu intelegi empatia si faptul ca nu toti oameni gasesc fericirea in aceleasi lucruri (considerate de tine ultra-normale) atunci degeaba incerci sa ai argumente pe aici, nu spui nimic cu sens.

https://i.pinimg.com/......0cc74d.jpg

Vezi cum e poza asta. Ia uita-te tu asa, cine e in partea stanga? Tu sau acel user? happy Adica tu respingi o forma de libertate, nu el.

| AC4S4 a răspuns (pentru Arrakis):

"printre chirurgi, programatori sau olimpici nu cred ca te enumeri." - crezi greșit.

Vii cu argumente nefondate. Că nu sunt empatic dacă nu aprob homosexualitatea, că restrâng libertatea.

Homosexualii au aceleași șanse și așa trebuie să fie. Însă, nu toate drepturile sunt destinate tuturor. Cum ar fi dreptul la căsătorie sau adopție.

Tocmai ai spus că într-un mediu sănătos se învață acceptarea homosexualității, asta e o tentă destul de propagandistă. Homosexualitatea este o dereglare hormonală, intervin și factori sociali. Am văzut oameni activiști pentru comunitatea LGBT că recunoșteau că este o dereglare, ce-i drept nu e o boală mintală.

Diferența între opiniile noastre pleacă de la o simplă idee: Este homosexualitatea o problemă sau nu? Eu am spus că da, imediat m-ați făcut imbecil, retrograd, că restrâng drepturi, că nu am empatie... încă un pic și îmi ziceți că sunt reîncarnarea lui Hitler.
"Homosexualitatea e o problemă" e ca și cum aș spune "Tristețea e o problemă". Trebuie să dai soluții pentru acea problemă, nu să o ignori... se poate agrava.

Concluzia e simplă: Nu am propagat ură nicăieri, nici alții. Nu am restrâns libertățile nimănui. Am spus elegant și simplu un adevăr, voi sunteți cei care ați folosit apoi cuvinte jignitoare (vorbesc la comun, nu individual). Nu ați argumentat deloc. Ați spus pur și simplu: homosexualitatea trebuie acceptată pentru că așa trebuie.

| Pricked a răspuns:

Nu cred că opiniile noastre contează prea mult /aș vrea ca unele să nu conteze deloc/, căci după cum pare, tu oricum le vei spune alor tăi. Și așa ar și trebui să decurgă lucrurile în condițiile în care presiunea asta nu este prea sănătoasă.
Și procedează cum ai spus, începe cu sora ta, iar apoi, când va veni momentul oportun, i te vei confesa și mamei tale. Poate va dura ceva timp, dar sigur te va îmbrățișa într-o zi. Cu adevărat. Strâns. Și pentru multă vreme.
Scuze, asta a fost cam cheesy.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce să îi spui? La ce o să îi folosească dacă o să afle?
La ce o să îți folosească ție?
Dacă tot zici că ai nevoie de o fată, atunci de ce spui că ești homosexual?

| Celcestietot a răspuns:

Daca ai asemenea orientari este problema ta, eu te voi informa ca este pacat homosexualitatea, tu mai departe faci ce vrei.

| Celcestietot a răspuns:

@Gizăz. Ma bucur ca nu apartin de acest secol (al gandirii colective) al pierzaniei, si ca imi este gandul la valori morale superioare. Sa vedeti cat de frumos o sa muriti voi in chinurile cele vesnice, mai ales ca incurajati asa cevawinking! Viata vesnica placuta laughing laughing!

| Dalmore a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu crezi in Dumnezeu doar de frica aww

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Sa crezi tu laughing... aww

| minrest a răspuns (pentru Dalmore):

Exact, draga Dalmore, Il vede pe Dumnezeu ca pe un psihopat paranoid care ii tortureaza pe cei ce nu isi stalcesc mintea ca sa creada aberatii. Ii urez mult succes in a Ii explica lui Dumnezeu parerea oribila pe care o are despre El.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Stai breh, dar dumnezo' nu mai e iubire? E iubire selectiva acum?

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sodoma și Gomora.

| minrest a răspuns:

Informatiile astea iti apartin tie, tu le administrezi si folosesti cum e mai bine pentru tine, daca ai un discomfort sa spui, nu spune. Poate alta data, cand iti va conveni tie.

| Hammurabi a răspuns:

De ce simți tu nevoia ca părinții și sora ta (eventual și alții) să cunoască orientarea ta sexuală?
Crezi că pentru ei asta e cel mai important la persoana ta? Să știe cum îți folosești tu puța?
De ce nu-ți vezi tu de treaba ta iar lor nu le mai amărî și strica viața aiurea doar pentru ce? Să nu te mai irite pe tine "faptul că ascunzi cine ești tu de fapt"?
Hai să fim serioși. Ești atât de mândru de cine ești?
Pentru că altfel nu e chiar de pus în vitrină.
Eu sunt hetero. Dar nu simt nevoia să informez pe nimeni de chestia asta.

| AC4S4 a răspuns:

Psihologul ti-a spus ce vrei sa auzi, acum vrei sa-ti spunem si noi tot ce vrei sa auzi?
Eu nu voi face asta. Homosexualitatea este un pacat. Daca vrei sa vorbesti despre asta, o faci cu Dumnezeu prin intermediul Bibliei, prin rugaciune, uneori prin alti oameni slujitori Lui. Dar nu prin psihologi. Ei doar iti vor spune lucruri care sa iti gadile urechile. Ca nu e nimic gresit la tine, ca e complet normal.

Tu spuneai ca la inceput credeai ca e o problema. Asta e instinctul normal, pentru ca homosexualitatea chiar este o problema cauzata de diversi factori. Apoi ai apelat la acel psiholog care ti-a lasat problema acolo, dar ti-a spus sa nu te gandesti la ea, sa o consideri parte din tine, normala. Nu. Este o problema si poate fi rezolvata. Hristos poate vindeca pe oricine.
Ce priveste familia, da, e bine sa afle. Te pot ajuta si ei, nu e bine sa ramai singur intr-o problema, se poate rezolva. Mai ales dupa ce ai apelat la persoane care te-au afundat si mai tare.

| Nilsson a răspuns:

Fetele nu iti pica in brate daca nu depui niciun efort ca sa le cuceresti.
Dupa ani de zile de singuratate e usor sa zici ca nu te-au interesat, desi le-ai fi vrut, precum vulpea care zice de struguri ca sunt acri.

| Dalmore a răspuns:

E treaba ta ce faci in intimitate.

| sadrian46 a răspuns (pentru Dalmore):

Dacă e numai treaba lor, de ce fac demonstrație pe stradă?

| Dalmore a răspuns (pentru sadrian46):

Pentru a avea dreptul sa se casatoreasca legal, nu v-a cerut nimeni biserica voastra penibila, chill.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că între habotnicii de aici nu e locul potrivit pentru întrebarea asta.
Legat de întrebare, nu mă simt capabil să-ți răspund, nu-ți cunosc familia.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare are dreptul la parerea personala, acum nu trebuie sa ne jignim.

| brokxy a răspuns:

Nu stiu eu sunt bi si nu stie nimeni laughing daca vrei sa ii spui surorii tale fii 100% sigur ca ea nu ii va spune si mamei tale

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Whatever floats your boat man!

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Da,trebuie sa afle. Si trebuie sa accepte. Nu-ti mai fa atatea griji.
Familia nu te poate obliga sa-ti placa fetele. Vei fi mai relaxat dupa ce vei vorbi cu ei.

| MPersephone a răspuns:

E trist ca intrebarile astea sunt atat de relevante in perioada in care traim. Cel mai meschin lucru pe care il poti face este sa judeci omul pentru ceea ce este.
Nu esti obligat sa spui nimanui, nu raspunzi nimanui. Daca e important pentru tine sa confesezi, atunci ia-ti inima in dinti si fa-o. Ar putea sa fie un soc, dar dupa o perioada de timp, persoanele care tin la tine te vor accepta. Nu e nimic in neregula cu ceea ce esti.
Invata sa te accepti si sa te iubesti.
Nu te defineste orientatia ta sau nesigurantele tale. Nu-ti fie frica sa te deschizi si nu iti pierde nicicand speranta. Succes.

| sadrian46 a răspuns (pentru MPersephone):

Nu e nimic in neregula cu ceea ce esti.
Regula este normalitatea sexuală. Deci este în neregulă.

| MPersephone a răspuns (pentru sadrian46):

Daca tu vrei sa incluzi normalul in parametrii pe care tu nu ii cunosti, daca la asta te limitezi, atunci asta e strict decizia ta. Lumea e totusi putin mai mare decat vezi, orizonturile se intind putin mai departe.

| sadrian46 a răspuns (pentru MPersephone):

Tocmai asta este, cunosc parametrii la care te referi din realitate nu din teorie. Nu comenta tu referitor la orizonturile mele, de care nu ai habar.

| MPersephone a răspuns (pentru sadrian46):

Interesant, nu? Tu ai inceput sa imi raspunzi mie, apoi tot tu te ofensezi. As spune ca este ceva la mijloc, dar fie. Numai bine.

| simpluone a răspuns:

Nu inteleg problema. Iti sti orientarea deja, iti stii lucrurile care te deranjeaza. In concluzie go ahead. Si eu cred ca prima ar trebui sa fie sora, iar ca vine cu iubitul ei mi se pare doar o scuza de a ta, oricand o poti trage de maneca pentru o discutie tete-a-tete. Grija mai mare trebuie sa o ai cu persoanele adulte si conservatoare inclusiv mama ta. Insa nimeni nu-ti poate garanta ca nu te vei lovi de conceptii aiurea privind acceptarea ta asa cum esti, de aici si senzatia de marginalizare/izolare. Dar asta iti va intari caracterul si te va invata sa te lupti pentru ceea ce doresti in profida altor pareri. Daca vei continua sa tii ascuns in tine aceste lucruri nu vor face decat sa te indeparteze de restul oamenilor si sa te inchizi in tine.

| qwertpro a răspuns:

Salut,pai chiar nu stiu ce sa spun, e o situatie delicata.Eu cred ca ar fi mai bine sa ascunzi acest secret, deoarece la sigur ei nu te vor intelege corect si nu vor mai fi atat de mandri de tine, e bine sa te accepti asa cum esti si trebuie neaparat sa o faci. Familia ta nu se stie cum ar putea reactiona, dar ai putea pastra aceasta taina toata viata pentru ca fiecare om are secretele sale pe care le stie doar el si cu care traieste toata viata.Societatea din ziua de azi nu prea acepta oamenii cu alta orientatie, eu incerc sa fiu tolerant cu ei, dar marea majoritate nici nu incearca.

| sadrian46 a răspuns (pentru qwertpro):

Este ușor să fii tolerant când nu te-ai lovit de nocivitatea handicapului lor. Așa că ru sunt și voi rămâne intorerant,
- la a prezenta un handicap ca o normalitate
- la propagandă și manifestații pe stradă
- la legiferarea căsătoriilor homosexuale
- la dreptul cuplurilor sexuale de a adopta și crește copii.

| qwertpro a răspuns (pentru sadrian46):

Da dar nu ai ce face in privinta asta, ei nu se pot schimba oricat ar vrea, desi cu cresterea unui copil intr-o astfel de familie sunt impotriva, deoarece nu cred ca e normal, la fel si casatoriile.

| Arrakis a răspuns:

Eu iti cunosc postarile de multi ani. Dupa modul in care scrii fiecare intrebare pari un gay troll, insa numai modul ca insisti ma face uneori sa cred ca poate ar fi real. Ai un mod cam deloc credibil de a scrie, iar daca mergi la psiholog asa cum spui atunci rezolva-ti aceste dileme cu ajutorul lui, TPU nu e site specializat in asa ceva. Dupa cum vezi exista multa repulsie, nivelul e foarte precar in a tolera asa ceva, cel putin pe acest site.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Arrakis):

Daca e troll, atunci nu e gay. Toata faza la trolling e sa fii absolut orice nu esti in realitate cit sa inflamezi spiritele pe forumuri, chaturi, samd.

| Arrakis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dar a facut el si asta anii trecuti, believe me. Plus ca modul lui de a expune este parca desprins din reviste adolescentine. Are totusi 25 de ani...nu ti se pare ca are un gravitas specific unui copil? Se auto-invinovateste super aiurea, se considera nemernic, etc. Sunt probleme care chiar trebuie remediate urgent intr-un cabinet, nu pe Internet. Asta daca problemele chiar exista si nu sunt doar ipoteze aruncate de plictiseala.

Crede-ma ca am studiat atent trolling-ul in 10 ani de TPU. Am descoperit multi utilizatori falsi (pe unii chiar si in realitate). E usor sa vezi ceva ce scartaie la cei care repeta un pattern.

Iar la el existau si intrebari in care oriunde iesea afara, la magazin, la sala de forta, mereu gasea un papusel care-i fura vederea si ne intreba pe noi ce sa faca. Unele situatii par foarte inventate sau aruncate asa pentru reactii.
Sa zicem totusi ca e pe bune, dar n-are TPU cu ce sa-l incurajeze.
Plus ca n-am inteles nici macar daca mai are "prieten" acum (sau daca a avut). Stii cum e, nu prea esti gay cand doar pretinzi si nu se vede si actiunea cu cineva. La el problema e pana la urma sa se afiseze cu un astfel de prieten in vazul altora si sa inteleaga lumea ca sunt mai mult decat amici sau frati. Momentan el ar fi un gay prea latent.
La varsta asta e deja cam tarziu sa-ti mai pese de lucrurile astea. Insa el fix asta cauta...atentie, reactii, insa nu de ele are nevoie. Are nevoie de incredere in propria personala. Nu i-o putem oferi noi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Arrakis):

Da, lipsa de incredere e amplificata si de izolarea datorata faptului ca e - sau se condisera a fi - gay si modul in care crede ca va fi perceput de cei din jur.

| PeeWee96 a răspuns:

Nu cred ca e okay sa le spui cum esti, o sa vina o mulțime de întrebări.Sunt putine cazurile in care părinți își acceptă copii care recunosc ca anul alta orientare sexuală! Si eu sunt gay si nu intenționez să zic nimic nimănui..ma afund in muzică și atât!
Acum depinde care e legatura ta Cu părinți și d-astea dar zic sa fi sigur pe tine si sa stii ca vor fi multe întrebări și mna!
Mi-ar plăcea să mai stăm de vorbă, te rog scrie-mi pe mail cristy_b74@yahoo.com..astept mesajul tău?

| PeeWee96 a răspuns:

Scrie-mi pe mail, aici nu pot raspunde la mesaje! Daca vrei

| 0k8 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ii spui sora ta ar trebui sa fie deschisa la minte si sa te accepte, nu te simti prost pentru ceea ce esti asta e, nu toata lumea te va accepta unii vor vrea saiti faca chiar rau, eu sunt indiferent cu homosexualitatea adica nu ma deranjeaza, dar nici nu imi place, sunt genu care nu am nimic cu homosexuali, dar nu m-as duce sa votez ceva ca sa le fie lor mai bine pentru ca nu vad rostu, in fine sper sa gasesti puterea sa ii spui surori tale adevarul