| anonim_4396 a întrebat:

Oamenii renunta la joaca pentru ca au imbatranit sau imbatranesc pentru ca au renuntat la joaca?

Răspuns Câştigător
| cely a răspuns:

Depinde de oameni. Unii se joaca toata viata ca sa nu imbatraneasca.Imbatranesc jucandu-se

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Imbatranesc sufleteste pentru ca ingroapa copilul din ei. E normal, daca omori copilaria, la ce te poti astepta decat sa imbatranesti pe zi ce trece? Si fizic se observa diferenta. Daca inca stii cum si te joci, esti mai fresh, mai plin de energie, mai satisfacut, mai comunicativ. Cum e un copil.

mira
| mira a răspuns:

Parera mea este ca batranetea aduce dezinteresul pentru joaca. Observati animalele:pe masura ce imbatranesc isi pierd cheful de joaca, si cainii, si pisicile.Omul este insa constient de infuzia de energie pe care o da joaca si o provoaca prelungindu-si tineretea.Citeste poezia "Trei fete" de Lucian Blaga. Mira

lolita
| lolita a răspuns:

Imbatranesc pentru ca renunta la joaca. tatal meu zicea ca persoana care nu se uita la desene animate nu este o persoana cu sufletul bun. avem destule problema cand suntem adulti si nu e dam seama cum trece timpul, nu profitam de fiecare minut din viata.

| bunica a răspuns:

Oamenii renunta la joaca finca li s-au uzat jucariile, iar cand inbatranesc au pensia mica.

cristian
| cristian a răspuns:

Ai dreptate ca oamenii imbatranesc mult mai repede pentru ca nu mai gandesc ca un copil si renunta la joaca.

| chikitoka a răspuns:

Oamenii niciodata nu renunta la joaca...aici este problema cu cat imbatranim nu mai stim sa ne jucam.jocul este mult prea complex si pur pentru a mai putea fi perceput de oamenii "maturi". universul jocului cuprinde varsta copilariei, varsta naivitatii.eternului.bucuriei.etc.Cine mai are tupeul sa pretinda ca jocul mai face parte din viata lui?! .mdaa prea putini mai pastreaza acel spirit crud .acum jocul nostru este unul pervers ce urmareste un interes...hmm ar fi mai multe de spus.sa asteptam sa imbatranim si ne vom juca iarwinking."caci" cum se spune "la batranete dai in mintea copilului".in concluzie "cine nu e gata il iau cu lopata".

| tump a răspuns:

Da prima e buna "Oamenii renunta la joaca pentru ca au imbatranit"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii renunta la joaca pentru ca au impresia ca urmeaza sa faca ceva care este important si serios. Marea greseala este aceea ca joaca este, totusi, ceva foarte important si serios.
Din aceasta cauza, oamenii imbatranesc pentru ca gresesc...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imbatranesc pentru ca nu se mai joaca!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Renunta la joaca pentru ca au imbatranit dar mai bine s-ar mentine in forma si nu ar mai trebui sa renunte la joaca sau pentru ca s-au maturizatbig grin!