| roccomato a întrebat:

Oare cat va mai dura situatia asta de rahat din Romania? Paraca am fi o tara blestemata, atata populatie sa sufere si sa se chinuie cu banii de azi pe maine! Pacat suntem o tara frumoasa, avem oameni foarte muncitori dar foarte greu sa ai o viata normala.Preturile sunt ca-n europa dar salarii nici un sfert, ma doare sufletu cand vad cat de chinuiti suntem noi romanii si ce viata duc europenii fata de noi cred ca nici peste 100 de ani nu ii ajunjem.Vin sarbatorile avem obiceiuri frumoase, pacat ca nu fiecare familie se poate bucura de sarbatori sau poate nu are ce pune pe masa.Nu mai cred, sau sper ca se va schimba ceva in bine si pentru noi romanii.Numai binesad

Răspuns Câştigător
| EUSIATIT a răspuns:

Daca nu s aschimbat 20 de ani... cind era tara bogata si aveam detoate acum cind au furat tot. ce putem face.va fi greu ffff greu si mult timp de acum in colo. se poate face vreo minune asa peste noapte.sa dea domnu sa nu fie vreun razboi civil.

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu se poate schimba nimic atat timp cat clasa politica nu este reciclata. Mereu vedem aceleasi fete care ne-au furat de cand erau copii. Trebuie sa raspunda pentru atrocitatile comise toti politicienii si abia dupa ce va veni din urma altceva putem spera.

| fabiola a răspuns:

Dureaza pentru ca ne complacem in ea!

nony
| nony a răspuns:

Situatia e naspa, va fi naspa multi ani.Am incetat sa mai sper la o Romanie europeana, o tara civilizata, prospera din toate punctele de vedere. Dupa ce ca eram vai de mama noastra a mai venit si criza de ne-a pus capac.
Nu prea privesc partea plina a paharului, de obicei prima data vad raul din situatie. Dar de data asta iti spun ca sunt tari la limita saraciei, tari in care foamea este dusmanul numarul unu, Ciadul este printre primele 5 tari ca saracie din lume. Te duci cu sacii de bani si cumperi un kil de banane etc
Este rau, se poate si mai rau. Sper sa nu fie valabila zicala si la noi.

cami
| cami a răspuns:

Cum sa nu fie o tara blestemata, daca parlamentarii nostri folosesc mijloace neortodoxe, ca sa se imbogateasca ei?
Ok, avem oameni muncitori, dar cu o mentalitate de "da-mi o galeata si pe tine pun stampila", eh, pai d-aia nu mai dam noi inainte, din cauza noastra. Ceilalti aleg rational, nu in genul "dupa mine, potopul".

| mioara a răspuns:

Sa speram ca mergem spre mai bine.

| DrViorel a răspuns:

Cand romanul va inceta sa se planga si sa puna mana la unisol sa faca ceva. Ce credeti ca Germanii, Francezii sau Englezii le-au cazut din cer toate? Nu au muncit, germaniii dupa al2lea razboi mondial au fost saraci lipiti pamantului, tara distrusa si la propiu si al figurat, dar ei au avut mandria de a munci la unisol de a se ridica din nou... Asta trebuie sa facem si noi. O zi buna!

| di@n@ a răspuns:

Sa-I multumim lui Dumnezeu ca inca avem pace.

| ÅñdRa a răspuns:

Eu ca se intampla asta deoarece nu avem oamenii care sa se gandeasca la populatie nu doar la ei, toti se gandesc sa ne fure pe noi oameni de rand, acestia nu se pot numi romanii. Tara asta o sa ajunga mai rau ca si Cubacryingcryingo sa moara lumea de foame.

| bogdand a răspuns:

Nu te deprima. Ai dreptate, situatia este asa de rea cum spui tu ba chiar si mai rea pentru ca nu ai atins subiectul cultura, educatie... dar totusi hai sa ne bucuram de viata noastra asa cum este. Trebuie sa ai pe cineva iubit + parinti rude etc. Bucura-te de dragostea lor si o sa fie un pic mai bine.

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Ce inseamna nu stim?
Ce au slavii aia de sub noi?
Noi nu suntem potenti?
Problema este ca toti dobitocii isi fac averi din banii publici...

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Pana cand se satura asasinii economici de noi si pleaca in Germania. La un moment dat tot trebuie sa ne revenim ca iese lumea cu carabina in strada ca in Argentina. Balanta trebuie echilibrata.

| myckey a răspuns:

Degeaba avem o tara frumoasa daca nu stim sa profitam, pacat ca nu stim sa facem turism asa cum fac altii ...am avea un castig destul de mare daca cineva si ar da interesul pentru asa ceva.