| iulian665 a întrebat:

Of, ce soarta blestemata cand nu ai mama nici tata de la 14 ani.
Cui sa-i spun durerea mea cand mi-e trista inima, of mama tare imi doressc sa fii langa mine aici cu mine (mama mea este intr-un oras Tecuci si nu ii pasa de mine, nu ma iubeste ).

..si tu tata cat mi-as dori sa inviezi din morti si sa vii la mine sa ma aperi de dusmanii rai si sa ma iubesti asa cum o faceai cand erai in viata.

Răspuns Câştigător
| Yunnochan a răspuns:

Nu vorbi așa, nu ai soarta blestemată. Viața ta este într-adevăr grea, dar nu trebuie să te gândești că va fi mereu așa. Mai ai o grămadă de trăit, vise de împlinit, scopuri de atins. Sunt sigură că ai multe vise și cu ambiție, vei reuși să le faci realitate. Cu timpul, ai să vezi că viața ta va deveni mai colorată, dar în prezent, chiar dacă nu este deloc așa, dă-i tu culoare! Încearcă să vezi și părțile bune, nu doar pe cele rele ale vieții. Chiar dacă pare că nimic din viața ta nu are sens și culoare, chiar dacă te doare enorm de mult ce ți se întâmplă, nepăsarea mamei tale, iar amintirile cu tatăl tău parcă te scufundă și mai tare în tristețe, luptă și zâmbește! Sunt multe motive pentru care trebuie să o faci și meriți să zâmbești. Gândește-te la tatăl tău, dacă el te-a iubit, înseamnă că și-ar fi dorit să te vadă fericit. Zâmbește pentru el și trăiește pentru el, dar mai ales: trăiește pentru tine! Fă-ți un viitor, luptă pentru o viață frumoasă pentru că totul este posibil atunci când ai ambiție, ești optimist și îți dorești cu adevărat. Fă-ți tatăl mândru de tine, chiar dacă el numai este în lumea celor vii.
Învață să te iubești pe tine și să uită-te la tine, ești un om minunat și greutățile din viața ta sunt o lecție pentru tine. Te formează ca și om. Trebuie să le înduri, pentru că nu poți cunoaște fericirea dacă nu cunoști tristețea. Ca să fii fericit, trebuie mai întâi să cunoști durerea. Ca să fii curajos, trebuie mai întâi să lupți și să ieși învingător. Ca să ai un suflet bun, trebuie mai întâi să înțelegi disperarea, ca să poți înțelege cum se simt oamenii. Nu contează cât timp îți ia să realizezi aceste lucruri, dar te asigur că te vei simți mai bine după ce le vei înțelege.
Viața nu este ușoară, ea este plină de provocări. Uneori, simți că viața te ridică sus, mai sus decât ți-ai fi putut imagina vreodată. Apoi, simți cum te coboară sângeros în jos, pe fundul durerii. Odată ajuns acolo, singur și îngropat în fricii, în singurătate, trebuie să găsești calea de a te ridica din nou. Nu contează cât de greu este, odată și odată eforturile tale nu vor fi în zadar. Așa că luptă.
Nu realizezi de ce trebuie să lupți?
Pentru că respiri! Pur și simplu exiști, iar existența ta nu trebuie să fie una dureroasă. Gândește-te că nu te-ai născut degeaba. Te-ai născut ca să îți faci o poveste, povestea vieții tale. Durerea te face mai puternic, durerea te face să pui mai multă valoare pe lucrurile care chiar contează cu adevărat: fericirea, iubirea, bunătatea.
Unii oameni nu au unde trăi, au diferite boli grave sau care nu le permit să se bucure de viață. Există oamenii care nu pot să meargă, oamenii care sunt conectați la aparate și ale căror vieții depinde de acestea, oameni care trăiesc pe străzii, oameni care sunt uciși, torturați. Nu spun că tu nu ai o poveste tristă, din contră, viața ta este foarte grea, tristă și dureroasă. Dar ceea ce îmi doresc eu să subliniez prin exemplele de mai sus, este că meriți să trăiești și poți fi fericit! Trebuie să nu lași durerea să te domine.
Fă ce îți place să faci, găsește-ți niște pasiuni care să te ajute să te simți mai bine, care să contureze viața ta. De exemplu, poți practica un sport, sau să te uiți la filme, să joci jocuri sau să cânți, să desenezi, să îți face prieteni și să ieși cu ei, orice, absolut orice! Eu am o grămadă de pasiuni și pot mărturisi că ele mă ajută foarte mult în momentele când îmi doresc să numai fiu sau să mor. Și eu îmi urăsc viața și știu cum este să te simți distrus pe dinăuntru, dar sper la o schimbare, cândva. Mă consider o ciudată, un nimic. De aceea îmi doresc să sfătuiesc oamenii care nu au o viață ușoară să lupte și să nu se dea bătuți. Să spere și să viseze. Ai încredere în tine, cândva vei fi fericit.

| Plato a răspuns (pentru Yunnochan):

Nu este buton de "exceptional".

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să ai cândva o familie frumoasă, a ta. Iar atunci în mod sigur o să te porți cum trebuie cu copii tăi. Asta înveți acum.

| Plato a răspuns:

Cu siguranta trebuie sa faci cum ti-a zis Yunnochan
Pe langa asta, te sfatuiesc sa suni la telefonul copilului 116111, poate te ajuta ei.

| Nilsson a răspuns:

Yunnochan ti-a dat cel mai bun sfat, nu prea am ce sa mai completez, doar iti transmit si incurajarile din parte mea sa depasesti greutatile.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Kevinn2000 a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta... Am o intrebare daca nu te superi.
Cine are grija te tine?

| iulian665 explică (pentru Kevinn2000):

Mama tatalui meu stau in locuinta cu ea