| Mircok a întrebat:

Pana la ce vârstă vi se pare ok sa stea un băiat cu părinții lui în aceeași casa? Și de ce fetele evita și sunt dezgustate de tinerii bărbați care încă locuiesc cu părinții (cunoscuta expresie ("a locui cu mămica")?
Eu vreau sa aplic pentru credit ipotecar și sa ma mut singur(sau cu actuala mea iubita dacă va rezista relația pana atunci) dar asta am sa reușesc după ce îmi termin studiile și după ce strâng bani.
Deci am de gând sa stau cu ai mei în casa ( 75% pe banii mei) pana la maxim vârstă de 25 de ani. Aștept răspunsul la întrebările de mai sus. Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Depinde de nevoile si posibilitatile fiecaruia. Poti sa ai si 30 de ani si sa stai acasa la mama, care ar fi problema?

Voi inca sunteti cu spiritul de turma. Ce treaba am eu daca unu sta acasa cu maicasa pana la 40 de ani? De ce sa il judec, de ce mi-ar pasa? laughing

Lasati prostiile si incepeti sa va ganditi la problemele reale...

47 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

E o intrebare la care se raspunde pe cazuri:
Cazul 1, baiatul e major si are gagica cu care vrea o treaba serioasa eg raman impreuna, se casatoresc bla bla -> Normal ar fi sa stea amandoi impreuna ( cunosc colegi de facultate care sunt in cazul asta ). Fetele nu sunt dezgustate, sau daca sunt, sunt batute in cap. E treaba ca baiatul ala nu le ofera o siguranta pe viitor. Daca el sta cu ai lui ( deci inca e intretinut de ai lui ) ce familie poate el sa aiba pe viitor? Cine o intretine, tot parintii lui?

Cazul 2: Daca nu ai o iubita cu care vrei sa iti formezi un viitor nu vad problema de a sta inca cu ai tai pana pe la 25 de ani cam asa.
Dupa ar cam trebui macar sa incerci usor usor sa iti iei un apartament ceva pentru ca eventual o sa te indrepti catre cazul 1.

Desigur, sunt persoane care sunt singure si la 40 de ani si au apartamentul lor si nu prea mai au treaba cu parintii, dar sunt cazuri si cazuri.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pina la 18 ani si o zi. Hai trei zile daca au baut mai mult la majorat. No joke. E plin de fatalai peste tot. Cu cit pleci mai repede, cu atit mai repede iti iesi din zona de confort si te motivezi sa tragi mai tare.

| RAY a răspuns:

De ce trebuie alte persoane sa iti hotareasca tie viata? faci ce vrei tu, stai cu parinti tai cat ai chef tu, lasa pe alti sa vorbeasca ca atat pot si ei, normalitatea e relativa, daca ai iubita si vezi ca e sincera, serioasa si vreti cv serios reciproc va mutati impeuna undeva, daca ai de gand sa te gandesti sa traiesti in ro o chirie sau rata tot acolo ajungi desi e foarte bine

| alina2k18 a răspuns:

Mi se pare normal sa stea cu parintii pana isi termina studiile si isi gaseste un job.
Pai ce fata vrea sa stea cu soacra si socru? laughing Poate femeia vrea sa stea naked in bucatarie dimineata si sa isi bea cafeaua cu iubitul/sotul?
Eu una nu acceptwinking poate accepta altele de la tara, amarate de zic merci ca se muta la oras laughing si accepta sa stea cu barbatu cu tot cu socrii, cumnatele si tot familionuwinking

| Freya1 a răspuns:

20,20 si ceva e ok dacă nu ai posibilitatea sa locuiască singur. Daca vrei sa iti scoti o ipotecar si sa iti iei o casa iar prietena ta asteapta e ok,dar si daca nu tot e bine sa iti iei casa ta.
Sti cum e chestia,fetele nu sunt neaparat scarbite,dar nu prea ii convine la nici una sa isi ia un bărbat ce nu se poate intretine,nu poate fi responsabil si care o obliga sa locuiască cu niste persoane străine pentru ea, care de multe ori se poate intampla sa nu o suporte, sa ii invadeze intimitatea si spatiu si sa împartă atenția ta in permanenta. Fetele vor un bărbat care sa vrea o familie, sa locuiască cu el, sa o poata susține si ajuta la greu iar unul ce sta cu mami nu prea ii prezinta siguranta si asta gandesc si eu.

| Speranta12 a răspuns:

Sa iesi in lumea larga din casa unde traiesti bine, sa platesti chirie mare si sa ai costuri mai mari in viata doar pentru o gagica pasagera, de parca ea iti va da de mancare. Toata treaba pe care o fac unii "ingamfati" de a se muta din casa parintilor si de a face credit ipotecar pe maruntisul lor din buzunar doar pentru a impresiona gagici si pentru a le creste putin egoul mai sus de nivelul pământului, toata treaba asta este o ineptie totala. Nimic mai gresit. Este de rasul lumii.

Ei vor sa impresioneze gagici si sa se simta barbalai, dar in realitate au abia un maruntis in buzunar si deja au de platit rata la creditul ipotecar si nici macar nu le-a dat mustata bine.

Ideea e ca pana cand nu esti pe un salariu la un loc de munca stabil, minim 3-5 ani, nu este recomandat sa faci credit ipotecar, fiindca banii tai sunt destul de putini si limitati catre nevoile tale de a trai singur si a impresiona gagici. Deci, costuri mari si venituri mici. Evident, o rata bancara te va trage in jos, chiar daca ai ceva bani... mai bine sa nu.

Din punctul de vedere al costurilor si al economisirii, este cel mai ok sa ramai in casa in care traiesti acum,, PENTRU A-TI PUNE CEVA BANI DEOPARTE. Iar dupa ce esti sigur ca ai un job cat de cat stabil, dupa ce ai o suma decenta de bani in buzunar, atunci poti pleca in lumea larga.

Doar nu vrei sa pleci pe strazi cu bani putini si sa te mai traga in jos si o rata bancara si o gagica pasagera. Si daca poti taia prin orice mod din costuri, fa-o, chiar si daca mai trebuie sa traiesti cativa ani cu partintii. Ce este cel mai ok este sa pleci in viata cu cat mai PUTINE costuri nesimtite care sa te traga in jos. Strategia este tocmai sa nu umfli aceste costuri. Viata ta nu depinde de astea acum. Ea depinde de puterea saa-ti construiesti acum o siguranta financiara. Daca tu vrei sa dai randament la locul de munca si sa fii un om calitativ printre ceilalti oameni, un om care are un traseu bine pus la punct in viata, gagicile pasagere gazduite in apartamente luate in rate la suprapret n-au ce cauta in primii ani ai tai de intrare pe piata muncii. Ai tu timp de exuberante de-alea dupa 28-30 de ani.

Pana atunci, munceste, tata. Si asigura-te sa faci bani, nu credite ipotecare. Alea sunt doar risipa.

| Digikey a răspuns:

In niciun caz impreuna cu parintii sau socri.Gasiti ceva cu chirie.Asta daca vrei ca relatia sa reziste.

| Jus7t a răspuns:

De ce sa fie o vârstă care sa mi se pară ok?
Depinde de caz, nu stau toți din același motiv, nu sunt toți la fel.
Dacă zici de tinerele alea care au o relație cu un tip iar el stă cu părinții și cumva afectează relația într-un mod negativ hai că mai înțeleg.
Dar dacă zici de alea care au părere asta de orice tip fără să fie ăla implicat în vreo relație cu ele sau altele, păi sunt niște pițipoance reduse care nu au nimic în cap și cred că le știu pe toate.
Oricum dacă ăla *** bine și are bani nu le mai deranjează, te asigur eu, stai tu liniștit că majoritatea își schimbă imediat părerea când dau de unul cu bani, vine imediat "argumentul" că "da, dar el e diferit".
Poate cineva nu își permite să bage atâția bani in chirie ori poate stă să își ajute familia cu ceva, să își găsească ăla chirie că au pițipoancele proaste ceva împotrivă?
Foarte multe tipe au pretenții mai mari decât trebuie, ele doar oferă fizicul și cam atât.
Fă-ți viața cum poți, dacă erau aia în situația ta făceau la fel, nu prea dă nimeni doi bani pe nimeni să zici că își bat ei capul să se pună în locul tau sau al altuia.
Sunt rari oamenii care îți vor binele cu adevărat și te înțeleg, de aia ai nevoie tu. Nu de părerile handicapaților cu o mentalitate rigidă.
Ăștia nu și-o schimbă în viața asta, așa mor.

| TheWznd a răspuns (pentru alina2k18):

Daca vrei sa stai naked in bucatarie sa iti bei casa cu iubitul/sotulwinking si el sta cu parintii, o poti face chemandu-l la tine acasa unde stai singura si poti sa iti bei cafeaua naked sau in casa/apartamentul pentru care ati muncit amandoi.
winking

| alina2k18 a răspuns (pentru TheWznd):

Bineinteles, dar daca ne casatorim preia el numele meuwinking SI daca avem copilasi la fel, mie mi-ar placea sa fiu CAP DE FAMILIEwinking

| TheWznd a răspuns (pentru alina2k18):

Pentru dvs preluarea numelui e aceeași chestie cu a investi milioane de euro și a face credite pe viață la bancă ca să iei o casă?laughing) Nu vă obligă nimeni să luați numele soțului la căsătorie. Puteți să îl păstrați pe al dvs., să decideți de comun acord să luați numele dvs ca familie, să le uniți, puteți să vi-l schimbați într-unul total nou, legislația e deschisă la orice happy

Când văd bărbați care zic că toate femeile sunt materialiste îmi iese fum pe urechi, dar sincer nici nu mă mir, când există exemple de-astea în societatelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil au avut experiențe nașpa cu asemenea tipi și nu vor să o mai pateasca din nou, îți dai seama că nu toate o sa fie in limba după tineri dar femei/fete întotdeauna o sa fie, nu trebuie sa-ti faci griji daca relatia o să țină sau nu, părerea mea este să-ți pui viața ta pe primul loc, daca vrei sa pleci pe dincolo, sau să faci înconjurul lumii nu trebuie sa rămâi cu prietena ta daca tu asta simți că vrei sa faci, întotdeauna visele tale ar trebui sa fie pe primul loc, după prietena trebuie sa fie pe aceeași chestii care le faci tu, să-ți facă viața mai ușoară și tu pe a și, să vă ajutați din toate punctele de vedere.
cu cat înaintezi in vârsta și nu stai cu parintii cu atât mai bine laughing in schimb cele de care zici tu că le e scârbă o să scadă considerabil și o-r sa fie nevoite să se mărite, pe când tu poți să ai ce femei vrei laughing

| alina2k18 a răspuns (pentru TheWznd):

Rightwinking milioane de euro laughing
Baietii inainte de intalnire la o cafea specifica '' vezi ca facem jumate jumate '' si tu vorbesti de credite de milioane laughing hai sa ne dam cu un pic de reveneală ca nu mai are banca bani de la ce arfe avemwinking

| TheWznd a răspuns (pentru alina2k18):

Da sigur, investiția într-o casă e același lucru cu ieșitul la o cafea. BRAVOOOOOOOOO

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

''pe când tu poți să ai ce femei vrei ''
Mda, cunosc 2 persoane ce sunt singure la 38-40 anisori, nu au mai fost intr-o vacanta de hăăăăt, ani de zilewinking ca nah nu te poti duce ca fraieru cu cupluri sau cu mami care are 70 aniwinking de mai mult de 3 ori laughing
Nu-s deloc plini de femei [ unu a ajuns sa-si caute nevasta prin sat la bunica-sa laughing ] tot o ard pe sentimente si tinder si tot singuri se baga in pat, nu mai vorbesc de tristete, frustrari si altele laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Speranta12):

Nu cred ca e neapărat pentru o gagica, ci pentru el si viitoare lui familie fie ca o va face cu actuala sau cu alta.
Trebuie să fi responsabil de la o varsta si sa infrunti greul, ca nu va fi mami si tati langa tine o viață, iar daca tu abia după ce mor ai tăi începi să te responsabilizezi si sa vezi cum e sa plătești o factură, o rată sau o chirie tare ma tem ca vei avea vreo 50/60 de ani si vei fi singur.
Nu mai suntem pe vremuri, sa iti iei soția și să o duci in casa socrilor sa fie sluga până te hotărăști tu daca vrei sa iti strici bănuți din buzunar cu care oricum nu ai ce sa faci decat sa te intreti pe tine si pe familia ta.

| Freya1 a răspuns (pentru Jus7t):

Poate te contrazici cu mine, dar eu din cati bărbați stiu si cunosc care încă mai stau cu mami la 30 de ani fie cu bani fie fara nu sunt ok din multe puncte de vedere si nu zic mai multe.Sincer nu am vazut nici unul la niste ani rezonabil care sa stea cu părinții si sa nu aiba anumite "hibe".

| Speranta12 a răspuns (pentru Freya1):

Pai n-ai inteles ideea la care ma refeream. Baiatul spune "Eu vreau sa aplic pentru credit ipotecar și sa ma mut singur sau cu actuala mea Iubita". Ideea e ca un om inainte sa faca credite ipotecare ar trebui sa aiba un job stabil si niste perspective de viitor cat de cat stabile. Insa el nu are asta inca acum. Este in deriva. De ce sa fie si mai tare tras in jos si pe drumuri si cu rata ipotecara pe 30 peste cap si cu un viitor incert in carca? Cel mai pptrivit la varsta lui acum este sa reduca cat mai mult costurile ca sa isi stranga mai multi bani. Nu sa faca alte costuri doar de dragul de-a fi in rand cu ceilalti, ca asa e la moda. Si cel mai usor sa stranga bani acum e sa ramana acasa la parinti. Peste 3-5 ani o sa aiba cu totul alta viziune asupra banilor, modului de a-i cheltui si asupra unei poveri ipotecare.

E doar o prostie sa pari "ca ti-ai luat viata in piept" facandu-ti deja credit ipotecar si cheltuindu-ti bani pe gagica si apartament la suprapret abia ce ti-a dat mustata. Mai bine mai sta liber si fara datorii si munceste ca sa-si adune bani.

Are el tot timpul sa faca rate la apartamente, are tot timpul sa cheltuie bani pe gagici si apartamente de inchiriat, insa niciodata nu se va mai intalni cu anii acestia in care trebuie sa nu fie impovarat de datorii si incertitudini.

Decat sa-ti cheltuiesti banii pe incertitudini, mai bine ii pui deoparte pentru ceva mai bun.

| Jus7t a răspuns (pentru Freya1):

Nu am de ce să mă contrazic, vorbești din experiență.
Nu îmi plac mie generalizările de orice fel.
Uite, eu cunosc pe cineva de 30 cu două facultăți, bani, stă cu părinții și arde tot ce prinde. E ok din multe puncte de vedere, are un anturaj mișto cu oameni faini și e de treabă omul.
Unii ar zice că de ce arde tot ce prinde la 30 și nu e interesat de o relație serioasă și ar zice că asta e o problemă, dar pentru că zic așa nu înseamnă că e o problemă, eu nu o văd ca pe una.
Mai bine așa decât să îți găsești pe cineva forțat ca să împaci pe restul.

| Violleta2022 a răspuns:

Pana la 20 de ani, cand este capabil sa-si ia singur chirie si sa se intretina.

| siriusblack98 a răspuns:

Foarte multe minti reduse din cate observ prin comentarii si din ce ne sugerezi tu ca ti-ar fi spus prietena ta (pentru ca asta se intelege). Viata trebuie traita cat mai simplu si fara multe griji daca se poate.In momentul in care iti poti usura viata dar alegi sa o ingreunezi si mai tare inseamna ca esti un om in adevaratul sens al cuvantului PROST.Rate,credite ipotecare, cand tu deja ai unde sa locuiesti, mi se pare incredibil, o prostie dusa la un alt nivel.Viata trebuie traita fara stres, griji adaugate din proprie vointa doar pentru a impresiona pe cineva.Viata este scurta, mult prea scurta.Eu am renuntat de mult la oameni in general nu doar la femei care te resping doar pentru ca nu corespunzi unui anume tipar inventat de ei.Nu-mi doresc sa fiu pe placul nimanui decat pe placul meu. Daca o femeie mi-ar spune ca ne despartim daca nu ma mut din confortul casei parintesti intr-o chirie nesimtita, bucuros as face eu primul pas spre despartire (chiar am fost in aceasta situatie).N-am nevoie de asemenea oameni langa mine, care-mi cer sa-mi impovarez viata cu si mai mult chin.Gandeste-te ce ar insemna sa faci credit pe 30 de ani pentru un apartament, sa platesti cate 300/500/1000 de lei pe luna iar dupa 5-10 ani sa ramai fara job dintr-un motiv sau altul sau chiar si mai rau, sa ajungi incapabil sa mai muncesti in urma unui accident.Stii ce s-ar intampla, nu? Ma indoiesc ca trebuie sa iti descriu eu.Atat amar de chin si ani de plata cu tot cu apartament se vor duce dracu.

| Freya1 a răspuns (pentru Jus7t):

Păi de ce nu a reușit să își facă o relație serioasă macar asa de încercare? De ce nu il ia o fata sa zică "Ba, am avut o aventură da te-aș lua de bărbat la cat de ok esti"? El sa nu vrea, da sa vrea una.
Nu contează că are 2, 3 sau 10 facultăți ca mai sunt multi ce fac facultate fara sa ii atraga doar sa mai stea câțiva ani si sa ii tina cineva.Cum mai sunt de altfel o grămadă ce au un salariu si zic ca ei traiesc din bani lor dar tot mama le spală chiloți și le face de mâncare si curățenie.Sti ca era o vorba "esti bărbat cand facturile vin pe numele tau nu cand ai barba de hipster si stai cu mata".

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Pana la ce vârstă vi se pare ok sa stea un băiat cu părinții lui în aceeași casa?"
-Depinde de fiecare. Nu toti parintii/copiii sunt la fel. La mine e situatia "roz", am trecut de 20 de ani fara sa fiu deranjat de ei, am jonglat intre statul "acasa" si separat. Am stat mult cu ei pentru ca e comod pentru toti: facturi la comun, mancare, eu am mereu masina pregatita, mai fac una-alta prin casa, etc.

"Și de ce fetele evita și sunt dezgustate de tinerii bărbați care încă locuiesc cu părinții (cunoscuta expresie ("a locui cu mămica")?"
-Pentru ca unii 'barbati' sunt blocati in situatia aia, nu reusesc sa plece de acolo, si sunt prea atasati de parinti (in special de mame), in loc sa ia decizii dupa parerile lor, in urma discutiei cu viitoarea sotiei (sa zicem), ei fac pe placul mamei, spre disperarea iubitei. Plus ca e nasol pentru oricine (fata/baiat), sa stea cu socrii in aceeasi casa.

E ok cum te-ai gandit, te sfatuiesc sa faci treaba asta (achizitia casei) doar din banii tai, nu la comun cu iubita, daca nu esti sigur ca va tine pe viata relatia. La fel si cu deciziile importante (oras, locuinta), alege-o ca pentru viitorul tau, nu te lasa influentat de o iubita care ar putea sa tina mult mai putin decat creditul.
Nu sunt impotriva relatiilor serioase, dar sunt putin de moda veche, consider ca baiatul trebuie (poate) sa vina cu locuinta, iar fata sa se adapteze oarecum vietii pe care si-a construit-o barbatul. Tu pregatesti loc de-o femeie, ea alege decoratiunile/mobila laughing
Sunt si relatii in care se poate face creditul la comun, achizitia la comun, dar eu zic ca nunta ar fi primul pas, si trebuie sa fiti trecuti de 25.

| Speranta12 a răspuns (pentru siriusblack98):

Adevarat. Meriti o bere, omule.

| Speranta12 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si tu meriti o bere, omule. Printre putinii care mai au creier aici.

Restul sunt prea spalaciti de double standards.

| Freya1 a răspuns (pentru Speranta12):

Nu,ideea e ca oricum nu o sa ii dea un credit fara un loc de munca, la un salar de 3000 de lei iti da un credit de 3 maxim 4 mi de euro deci va cădea asta din start până nu se căsătorește si poate reușește prin credit pentru prima casa spre exemplu si prin minune.Dar in fine, oricum sa isi ia o casa din bani lui va reuși in foarte multi ani daca are o meserie bănoasă, ca si daca pleaca pe dincolo abia face într-un an vreo 20 de mii daca prinde un loc acceptabil si daca face ca nu e sigur si ca sa iti iei o casa ai nevoie de multi ani sa te poti pune pe picioare și ce face, daca nu acum cand e tânăr și are timp sa isi ia? Asteapta batranetea?
Sau daca vrea sa trăiască liber, în intimitate si liniste de ce sa nu isi ia o chirie, ca oricum la ani lui in loc sa spargă bani pe cluburi, fete și haine nu are ce face cu ei, mai bine plătește o chirie si traieste liber decat sa umble numai muci sau spart in vene ca va avea mama grija de el.

| Jus7t a răspuns (pentru Freya1):

Vorbă de văcar? Sunt multe lucruri care te fac bărbat.
Dacă faci bani nu înseamnă că ești un bărbat ok.
De ce nu a reușit? Că îi place să f.ta poate și că nu a putut iubi până acum o tipă așa cum vrea el.
Tu cauți motive, trebuie să găsești ceva să îți confirme că dacă un tip nu are locuința lui sau relație serioasă la 30 are ceva probleme.
De ce vă interesează așa tare ce e în familiile altora? big grin
Dacă oamenii au mai multe camere în acel apartament și el nu are nimic serios și strânge bani nu văd de ce e o problemă să stea acolo.

| Speranta12 a răspuns (pentru Freya1):

"ideea e ca oricum nu o sa ii dea un credit fara un loc de munca, la un salar de 3000 de lei iti da un credit de 3 maxim 4 mi de euro deci va cădea asta din start până nu se căsătorește"; "cluburi, fete și haine nu are ce face cu ei, mai bine plătește o chirie si traieste liber decat sa umble numai muci sau spart in vene"

Ce-ai mai intors-o acum, cu chiria smug
Pai, cine a zis ca o chirie nu e buna? Eu nu. Dar de inhamat la credit la varsta lui, nici nu se pune problema. O sa fie falit curand laughing

"Daca nu acum cand e tânăr și are timp sa isi ia? Asteapta batranetea?"

Nu a zis nimeni sa nu isi ia casa pe credit cand e tanar. Am zis sa mai astepte cativa ani, asa cum este firesc, ca sa munceasca sa faca bani, nu credite. Ca e pripita logica asta. Dupa cativa ani in care i se stabilizeaza jobul si venitul, sa-i dea inainte cu creditul, dar nu acum abia la inceput de drum, cand un credit ii taie avantul liber in cariera.

Si problema este una mult mai grava, mai de substrat asa, nu oricine sesizeaza. Si anume ca: este de tot rasul lumii sa incerci sa tii pasul in trenduri cu "bajetii mișto si macho, care au apartamente si gagici", dar tu sustinandu-ti aceasta fațadă pe credit, de fapt... Este total stanjenitor si in detrimentul lui ca tanar abia la inceput de drum.

| Speranta12 a răspuns (pentru Jus7t):

Iti jur ca daca tipa de mai sus gasea si ea un tip cu vila si familie, nu mai cârâia nimic

| Jus7t a răspuns (pentru Speranta12):

Păi vilă și bani nu găsești oricând laughing o singură dată în viață există o așa ocazie.