| Anonymus3000 a întrebat:

Deci nu mai suport am o problema uriasa. sora mea este cea mai mare pacoste, enervanta, copila proasta din lumea(nu mai pot de nervi) ma enerveaza intruna. Nu pot sa fac nimic de ea. Eram azi la calculator linistit si a venit si ea in camera eu i-am zis sa plece ca vroiam sa fiu singur si normal ca nu a plecat. Alte dati cand nu ii spuneam sa plece pleca de buna voie. Dupa aia am plecat in cealalta camera sa ma uit la tv. Normal ca a venit si ea. M-am dus afara a venit si ea. Eu i-am zis ca vreau sa fiu singur ea dea dracu face pe dos. Eu eram nervos i-a vine sa imi face poze eu zic sa termine. Ea face si mai multe. DECI E CEA MAI MARE PACOSTE JUR. Si sunt multe de spus. Face mereu opusu l-a ce spun eu numai ca sa ma enerveze. Pana intr-o zi cand m-am enervat si am aruncat cu sticla de apa in ea si am nimerit-o in picior. Apoi a inceput sa urle si a venit si maicamea si taicamiu si eu le-am explicat da daca aia e mai mica normal ca o cred pe ea. Pe mine nici nu au vrut sa ma asculte si m-au pedepsit. Zic de mine ca sunt nebun. Deci numai suport e cea mai enervanta fiinta din lume... Ce sa fac? Nu mai suport? Imi vine pur si simplu sa o omor.

36 răspunsuri:
| venusdoom a răspuns:

Deci asa se simtea si sor meathinking laughing. Avand in vedere ca ii mica, se ataseaza de fratii sau surorile mai mari. Sa vedem, ce ai putea facethinking Din ce ai spus tu mai sus, se pare ca ii face mare placere sa te enerveze si cand reuseste, are un sentiment imens de bucurie, e ca un premiu pentru ea, ca o dulce victorie, oricum vrei tu sa i zici... Incearca sa pari indiferent. Tocmai tu ai spus ca pleca fara sa i zici nimic. Incearca sa te transformi in statuie cand e ea pe langa tine.Chiar daca pe dinauntru ai vrea sa scoti un pistol si sa o termini odatalaughing.
sper sa meargawinking

| Hikari a răspuns:

Buna.
Ar fi bine sa porti o discutie cu parinti tai, dar s-ar putea sa nu te asculte, sa ii ia apararea surorii tale.
Cel mai bine este ca atunci cand vine nu ii mai zii sa plece sau ceva, ignor-o ca si cum nu te-ar deranja prezenta ei si va pleca de buna voie, sau ii poti spune frumos "te rog frumos sa ma lasi putin singur, etc ".
Daca cooperezi cu ea, totul va fi okwinking.

| ksuper31 a răspuns:

Nu o baga in seama.Las-o sa vina dupa tine cat vrea,apoi,daca nu o mai bagi in seama, v-a pleca pentru ca se plictiseste.Ea, avand varsta pe care o are, vrea atentie, bineinteles si tu chiar asta ii oferi.Las-o sa faca ce vrea, ca pleaca ea.Si eu sunt "al' micu' din familie" si faceam la fel cu fratele meu, dar bineinteles, m-am maturizat si am inteles ca nu era bine ce faceam.
S-au daca nu merge nici asa, incearca sa vorbesti linistit si calm cu ea. Spune-i ca nu este tocmai bine ceea ce face si ar trebui sa termine cu astfel de imaturitati.Acum depinde si cati ani are.Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti prea rasfatat. invata sa traiesti in scocietate alaturi de alti oameni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubeste-o nenorocitule ca e sora ta. vrea si ea sa se apropie de tine, sa se joace, se plictiseste.blegule.stii ce insamna sa fii singur pe lume? sa nu ai pe nimeni? lasa dracu calculatorul si fii atent la ea nu cresteti ca doi straini.santeti frate si sora si daca e mai mica decat tine cu atat mai mult e de datoria ta sa fii mai intalegator.asa faceam si eu, pana m-am uitat intr-o zi la ea cat de trista a plecat cand am repezit-o.acuma ne intelegem foarte bine.ca atata am.o surioara.

| MMAV a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand nu cred ca nenorocit ar trebui folosit si mai cred si ca are si el dreptate ca si eu stiu ce inseamna sa vrei sa fii singur si sa stii ca nu e asa usor sa ai o sora mai mica, cu 8 ani si sa te intelegi bine eu nu stiu ce fel de soara ai tu dar si noi baietii avem grijile noastre si eu nu il invat sa o bata in plus cred CRED ca esti fata si fata cu fata va intelegeti bine sa stii ca ea nu e ca sora ta e difrend!
REPET!
Eu nu am indicat violenta ci am spus doar ca stiu si eu cum e si ca sut unele persoane nu putem sta doar de surorile sau fratii mai mici ca nu suntem dadace!

| Lightning1997 a răspuns:

Cat de mare este diferenta intre voi? Probabil duce lipsa de atentie, si vrea sa fie bagata in seama cu orice pret.Incearca sa discuti serios cu ea acest fapt, ea fiind mai mica decat tine.

| sodobar a răspuns:

Nu o baga in seama, o sa cada de proasta daca nu ii zici absolut nimic, chiar daca o sa inceapa sa urle sa la tine si inca ceva ia-ti niste dopuri in urechi ca sa nu o mai auzi sau pleaca pe afara cu prieteni(joaca fotbal cu baieti mai mari, ca atunci 100% nu o sa vina)

| guardian18angel a răspuns:

... copiii mici fac orice fac sa scoata reactii din tine. Ea iti urmareste toate reactiile si aparent ii face placere sa te vada enervat, sau pedepsit. Ii da si ei un aer de superioritate, si nu te astepta la logica sau inteligenta aici, pentru ca e foarte mica.

Ce e de facut? Manipuleaza-ti iesirile, reactile. Fa totul diferit, atunci cand face ea ceva, incearca sa scoata ceva de la tine. Nu e foarte usor, mai ales ca... probabil ti-a cam ajuns in gat, dar... :p o sa mearga.

Nu conteaza ce simti inauntru, ci ce arati in afara. Daca manipulezi asta, manipulezi totul.

| AnyAnA99 a răspuns:

Asa sunt toti copiii mici, cauta tot timpul sa primeasca atentie, eu cred ca tu esti prea exagerat si mai cred ca nu ai deloc rabdare...(Cand o sa ai copii ce o sa faci?laughing )Sincer si mie imi vine sa ma iau dupa sora mea mai mare din reflexlaughing
Eu zic sa fii mai intelegator happy

| sebyse a răspuns:

Daca face opusul la cei zici sa-i zici opusul la ce vrei
adica aca ea intra la tine-n camera si tu nu vrei zi sa stea si ia face opusul la cai zis adica pleaca iancearca

| gaby5995 a răspuns:

Sincer si la mine e la fel. Eu am un frate mai mic. Tot asa face intra la mine in camera si nu vrea sa plece. Il iau cu vorba buna, nu vrea, il iau la bataie, vin parintii. Si mie imi vine sa plec. Face niste figuri de nu le mai pot suporta. Imi dau lacrimile. Cred ca cea mai buna solutie este sa-l las in pace, sa ma prefac ca nu exista. Stiu ca e foarte greu, dar asa ar trebui sa faci si tu cu sora ta. La inceput va fi imposibil, dar te vei obisnui. Si daca vede ca nu o bagi in seama se plictiseste si nu te va mai enerva. Bafta!:*
Sper ca ti-am fost de ajutor(macar un pic)

| pikaღ a răspuns:

Deci in primul rand prindo cu ceva la mana ceva rau, a facut ea o prostie sau ceva de genu si minteo ca ii aratii parintilor daca nu te lasa(o poza, o filmare etc).sau daca nu bateo pentru ca esti mai mare

| zahre a răspuns:

Buna! Ar trebui sa fii mai dragut totusi ...Toata lumea are nevoie de atentie(chiar si copii mici, mai ales ei). Nici tie nu ti-ar place daca te-ar goni cineva intruna.

| Plolice a răspuns:

Daca o ignori o sa inceapa sa planga ceea ce cred ca te va satisface incearca sa o ignori si gata

| adyy95 a răspuns:

Pff si eu am problema asta cu verii ei, ca din fericire n-am frate sau sora mai mica, si mie cateodata imi vine sa ii iau de mana si sa ii bat de pereti laughing. Vin ei niste mucosi si te injura si zic ca te bat pur si simplu imi venea sa-i omor. Nu ai ce face asa suhnt majoritatea copiilor, la mine bataia a fost o solutie, sau incearca psihologia inversa, poate functioneaza zi sa faca opusul a ce vrei tu, iar ea poate va face ce vrei tu! Bafta

| Dragosh9988 a răspuns:

E un tratament strict pentru astfel de persoane : nu trebuie sa vorbesti absolut deloc cand vine, nici macar o litera, bineinteles ca ea se va plictisi si va pleca la un moment dat (ca doar nu e transformer) si incet incet nu te va mai enerva.

| arcuno a răspuns:

Du-te in alta parte unde ia nu stie la mine sincer functioneaza laughing

| mariuster a răspuns:

La camera ta ai cumva cheie? daca da incuie usa, iti pui castile pe urechi si asculti muzica sau te uti la tv happy sau ignor-o, las-o sa zica ce vrea, daca nu o bagi in seama se va plictisi si te va lasa in pace, sau spune-le la parinti sa ii zica sa te lase in pace, altceva nu poti face, app la ce ai zis tu vezi ca crima e ilegala si poti face puscarie happy
hehe doar glumeam happy

| TDman a răspuns:

Si cati ani are?

| MMAV a răspuns:

Si eu am aceeasi problema sisa stii ca iti inteleg foarte bine starea deoarece si eu vreau sa fiu singur si poate chiar si cand fac teme de aceea vreau sa itit spun ce am incercat eu in ultimul timp: aam ignorat-o si cand nu am putut am plecat de acolo stiu eu la o plimbare fiind in zona de sat nu de oras ma pot plimba in voie unde vreau si scap de ea si daca ii dai ceva sau stiu eu ii faci ceva bine si daca mai face rautati ii atragiatentia o sa vezi ca nu va rezista si va pleca!

| bonniem98 a răspuns:

Iti vine sa-ti omori sora? Fa-o daca asta e singurul lucru care-ti trece prin cap. Doamne, sa-ti omori sora mai mica?! Inteleg ca te enerveaza ca si eu am un frate mai mic dar e mult mai bine decat sa fii singura la parinti.

| pink94 a răspuns:

Hey fi si tu mai atent cu ea, e mica plus ca daca ati mai avea frati ar avea cu cine sa se joace daca tu nu te joci cu ea, dar daca sunteti doar voi doi normal ca asteapta sa va jucati, sa fi in mintea ei.Si eu am un frate la gradinita si e 13 ani dif intre noi si ne intelegem super, nu-mi pare rau ca a venit atat de tarziu, joaca-te cu ea ce vrea ea, inventati jocuri.Eu de exemplu ii spun asa ne jucam da pe urma ma lasi in pace eu ma duc la calculator tu te uiti la desene, si accepta.Cand mergi la magazin ia-o cu tine, mai cumparai ceva dulce, o sa prinda drag de tine si o sa te lase in pace, daca nu te lasa ii zici ca nu-i mai cumperi si pe urma o sa vezi ca te va lasa in pace.Eu am 18 ani si ma uit cu el la desene doar sa fie bine.Este cand ma scoate din sarite la maxim, strig pe el il mai si lovesc asa usor, dar ne impakam.El spune " ne mai certam noi dar ne impakam ca suntem prieteni" cand auzi asa ceva iti trece orice suparare.

| AlexGaming a răspuns:

Daca crezi ca sota ta e enervanta nu ai cunoscut-o pe a mea.
E asa de enervanta incat m-a facut sa caut pe net cum sati omori sora enervanta.
Ea imi zice ca eu sunt enervant dar adevarul e ca eu stau linistit apoi ea face orice (absolut orice) ca sa ma enerveze.
Eu cred ca sora mea e pe locul 1 la top cele mai enervante fiinte din lume.
Intro zi cand am venit de la scoala nervos ca colegii mei sunt pe locul 2 la cele mai enervante persoane si ea ma sacait cat putea ea apoi am batut-o ca nu mai puteam de nervi apoi au venit parintii mei si am explicat ca aia ca aia ca aia si normal ca mau pedepsit ca eu sunt ala mai mare si trebuie sa am grija de ea orice ar fi dar problema este cum sa am grija de ea cand ea ma enerveaza asa de tare incat imi vinea sa o bat cu o lopata pana i se rupea capul in doua.

| AlexandruRares a răspuns:

rolling on the floor))))))))))))
Salut! sa stii ca nu esti singuru caz de genu. Sunt foarte multe
desi trebuie sa recunosc pare foarte amuzant pentru altiilaughing))(scuze da ma abtin greulaughing)) chestia e ca stiu cum ehappy...) asa dupa cum am spus tot ce trebuie sa faci e sa aplici psihologia inversa mai exact sa faci contra satisfacerilor ei. Dupa cum chiar tu ai spus ii zici sa nu-ti mai faca poze ia continua mai mult, e si normal sa faca asta
e stiulul ei de a te tachina la problema cu pozele iti pot da un exemplu de unde te poti inspira si pentru celelalte neplaceri care ti-le creeaza.
In momentul cand ea vine sa iti faca poze ia pe tine te deranjeaza gandeste-te ca stie si ea acelasi lucri si face asta intentionat
desii o sa vrapi de ervi incearca sa te abtii si arata-i contrariulhee hee incearca sa pari atras de asta, streseazo sa iti faca cat mai multe de fiecare data cand o vezi cu camera sau telefonul du-te la ea si pune-o sa-ti faca poze
de foarte multe ori
la un moment dat nu o sa mai reziste si o sa evite sa o mai vezi cu aceea camera in mana, pur si simplu o sa cedeze nervos...laughing)))
atunci o sa fie amuzant pentru tine. Acelasi lucru sa faci si la celelate probleme daca ii face placere o chestie care tu o urasti arata-i ca tie iti place mult mai mult
O sa vezi efectul in scurt timp

| Lyanna a răspuns:

Cand parintii sunt plecati de acasa, scoate niste haine din dulap, puneti-le in niste valize si spune-i surorii tale ca daca te mai imita sau daca te mai enerveaza pleci de acasa. Bineinteles ca ea nu te va crede si te va enerva in continuare. Atunci iesi pe hol (daca stai la bloc) sau in curte pe undeva si ascunde-te (daca stai la casa) si incuie usa. laughing laughing laughing laughing laughing

| Adic45 a răspuns:

Eu zic sa nu o mai bagi in seama.Pur si simplu cand vine la tine sau cand sta langa tine o ignori complet, ca si cum n-ar exista.Nu-i mai vorbesti, nu te mai uiti la ea, pana cand va vedea ea ca e ceva in neregula si va insista sa vada ce este.Atunci tu ii spui ca te enerveaza cand face aia si aia si ca daca se va mai repeta o vei trata asa cum ai trata pana acum, iar ea daca nu vrea sa te comporti cu ea ca si cum n-ar exista va renunta sa te mai sacaie.Nu uita ca indiferenta doare cel mai tare.Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adic45):

Ce de sfaturi idioate.ba voi santeti singuri la parinti cu totii? si dati sfaturi? anonymus? tu vezi ce de oameni buni? te invata sa-ti ignori surioara? s-o bati? sa faci, sa dregi? urmeaza-mi sfatul si o sa te asculte, o sa te respecte si o sa se mandreasca cu tine ca frate.

| MMAV a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand nu cred ca nenorocit ar trebui folosit si mai cred si ca are si el dreptate ca si eu stiu ce inseamna sa vrei sa fii singur si sa stii ca nu e asa usor sa ai o sora mai mica, cu 8 ani si sa te intelegi bine eu nu stiu ce fel de soara ai tu dar si noi baietii avem grijile noastre si eu nu il invat sa o bata in plus cred CRED ca esti fata si fata cu fata va intelegeti bine sa stii ca ea nu e ca sora ta e difrend!

| Cristithebest a răspuns:

Deci bai anonimus am un prieten cu problema aia si mi se pare exact aceeasi chestie daca esti nascu calin ma stii si zic sa ii da-i pace la denisa asa fel incat sa se plictiseasca funda daca nu esti calin uita de numele ala decisa ok?

| 1234567qweAlinutza a răspuns:

Uite sfatul meu, incearca s-o nu o mai bagi in seama! Si eu am una 6 ani care ma enerveaza, intra pe pagina mea sa vezi ultima postare!
Nu o mai baga in seama, daca ai camera si ai si cheie incuie-te si doua dracu!

| Punkii17 a răspuns:

Incuie'te in camera sa nu mai poata intra sau pacaleste'o ca a sunat o prietena sau cineva apropiat ei cu care se intelege si ca a invitat'o la ea/el! Succes

| ceisili a răspuns:

Parerea mea este ca ai acelasi caz ca al meu. Insa parintii mereu ii cred pe cei micii. Am si eu un frate enervant si chiar acum ma bate la cap, dar incearca sa incui camera atunci cand o vezi/il vezi...