| 1234567qweAlinutza a întrebat:

Hey am o sora foarte enervanta de 6 ani,sa va spun de ce ma enerveaza? Bine
Mereu cand ma scol vine la mine si-mi zice:Hai sa ne jucam,hai sa ne jucam! Iar eu ii zic ca nu,nu vreau!
Se duce suparata la mama si ii zice ca nu vreau sa ma joc cu ea!
Si vine mama la mine si ma cearta! Plec suparata la mine in camera sa ma uit la ceva sa stau pe site-ul meu preferat!
Vine si ea,pe langa erau niste reclame porno si nu le-am bagat in seama,dar ea da si a zis: ma duc sa te spun lui mama,ea crezuse ca ma uit la ceva porno.
A venit mama si m-a batut!
Dupa m-am dus afara venise si ea.
A inceput sa ma impinga si m-a facut curva proasta!
Am spus-o si eu lui mama casa fim chit...
Mama o crede pe ea ca nu a spus nimic si tot pe mine m-a certat,ca zice ca eu am zis, dupa ce mama a plecat in casa m-a impins si m-am enervat si i-am dat o palma mica peste spate si a inceput sa planga si sa tipe si cand a auzit mama a venit si m-a certat si m-a pedepsit...
Ce sa fac oameni buni?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Nu neaparat trebuie sa te joci cu surioara, trebuie sa-ti petreci timpul cu ea.
O poti lua la tine in camera, cauta o carte de colorat si culori, si o pui sa coloreze o pagina si ii spui ca ii pui nota.O lauzi cat de frumos a colorat.
Cauti pe calculator pentru varsta surorii tale si ii arati cum se joaca, in timp ce tu iti faci lectiile.Macar jumate de ora pe zi.

Nu conteaza ca te pareste mamei voastre, tu esti surioara mai mare.
Tu vei spijunul si sfatuitorul surorii tale cand voi veti creste.
O sora e mult decat o prietena, vei intelege asta cand vei creste.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In loc sa stai pe siteul preferat, joaca-te o ora cu ea. Nu o sa-ti strice cu nimic, va fi mai relaxant si te va ajuta sa te bucuri de relatia cu sora ta. Pe ea o va ajuta sa se simta apropiata de tine si sa te ia de exemplu. Uite, ceva simplu: calculeaza cat pe zi stai la televizor, telefon si calculator. Imparte timpul in doua: jumatate joaca-te cu sora ta si jumatate fa ce faceai inainte. Toata lumea va fi mai fericita, tu vei fi mai relaxata, te vei transforma dintr-o persoana egoista, acrita, rautacioasa, nefericita intr-una draguta, vesela, placuta, fericita, creierul tau va avea de castigat in urma reducerii expunerii la calculator, tv, telefon, mama voastra va fi mai linistita stiind ca fiica ei cea mare este responsabila si generoasa si totul va fi mult mai bine. Pentru tine, dar mai ales pentru sora ta si mama ta (care ar trebui sa conteze, pentru tine, mai mult decat propria ta persoana).

| 1234567qweAlinutza explică (pentru Brigaela):

Auzi este o persoana paracioasa, zgarcita si rea! DE ce nu-mi daiun sfat?

| Brigaela a răspuns (pentru 1234567qweAlinutza):

Este asa din cauza ca tu te porti urat cu ea si ea te ia de model. Faptul ca este rea este din cauza ca te imita si tu esti rea cu ea. Exista un singur sfat: poarta-te foarte frumos cu ea, joaca-te cu ea, bag-o in seama, fa-i mici placeri, invat-o lucruri bune. Pana la urma, o sora este cea mai mare avere din lume, cand nimeni nu va fi alaturi de tine, ea va fi singura ca te va sustine. Dar te va sustine in masura in care tu o sustii acum.

| Wehrmacht a răspuns:

Sora-ta vrea sa se joace cu tine si tu o refuzi.Auzi...ai ales D/S accidental, da?

| 1234567qweAlinutza explică (pentru Wehrmacht):

Uite,este o mincinoasa si o zgarcita si paracioasa, de ce nu-mi dai un sfat?

| Skilline2012 a răspuns (pentru Wehrmacht):

laughing)))

| NetworkMaster02 a răspuns:

Spune-i mamei tale ca totusi esti mai mare si ca ar trebui sa inteleaga ca nu trebuie sa ii dea mereu dreptate surorii tale mai mici caci astfel ea se va invata ca mereu lumea sa fie dupa placul ei. Totusi, nu cred ca vei pati nimic daca te vei juca putin cu sora ta.