| BanNalL a întrebat:

Nu stiu cum sa va spun dar pur si simplu sunt satul simt ca nu mai pot, in fine sa incep cu inceputul am 14 ani si sunt in clasa a VIII-a nu prea am prieteni, asta din cauza situatiei financiare pe care o am toti se uita la mine cu ochi rai.Parinti mei sunt destul de INSISTENTI sa zic asa,taicameo consuma forate mult alcol, maicamea ma inebuneste pe fiecare zi cum vin acasa du-te si invata, scrie asa o tine de dimineata pana seara orice imi spune e legat de scoala iar daca iau o nota mai mica face parca-i isterica.Pur si simplu m-am saturat nu ma lasa nimeni in pace toti au pretenti prea mari de la mine....toti profesori vor mai mult de la mine la fiecare ora ma bat la cap, pur si simplu nu mai support imi vine sa ma dau cu capul de pereti.Va rog un sfat simt ca traiesc degeaba, prieteni nu prea am.....va rog mult un sfat, dau funda happy

Răspuns Câştigător
| lo a răspuns:

Ai doar 14ani, esti la inceputul vietii, la inceputul impasurilor, a problemelor, a stresului pentru toate acestea trebuie sa fi tare si sa nu te lasi rapus de nimeni si nimic.

Nu este un motiv sa cedezi, daca cei din jurul tau fac presiuni asupra ta legate de studii, inseamna ca iti vor binele si sunt coneienti ca, ori ai potential ori "trebuei sa fi impins de la spate". Este un an decisiv in viata ta, iar mama ta se asigura ca iti indeplinesti sarcinile, chiar daca este repetitiva, obositoare, stresanta, ea doar iti doreste sa ai un viitor usor.Deci, fii constiincios si fa-i o bucurie, intre atata stres zilnic cu tatal tau, bani, munca, cass, tu esti alinatea ei.Dar, nu uita ca in acelasi timp trebuie sa inveti pentru tine.

Relatiile de.amicitie nu se leaga in functie de starea financiara ci in functie de compatibilitatea persoanelor implicate, de interese morale precum:increderea, preocupari comune, sinceritate, confidentialitate, interesul fata de binele celuilalt, etc.Cum spunea Confucius:prietenii sunt precum pepenii, incerci 100 si alegi 2, 3.Nu te grabi cu prieteniile pentru ca poti sa fi deceptionat, fii rezervat, precaut dar mereu prietenos si disfruta cu putinii prieteni pe care ii ai.De asemenea, esti la varsta cand prieteniile se consolideaza, inca nu ai pierdut nimic.

Singura problema importanta si mai greu de remediat, este cea a tatalui tau. Vorbeste cu el si cu mama ta si cautati o solutie la aceasta problema. Explica-i, cum te afecteaza faptul ca el bea, probabil suferi de anxietate, devi agitata si stresat si nu poti sa te concentrezi cand inveti.Anxietatea poate dainui in viata ta adulta, daca tatal tau nu-si schimba obiceiurile.Totusi, nu te astepta ca aceasta discutie sa faca miracole.Cum spuneam mai sus, fii tare, nu te lasa rapus de nimic, lupta pentru obiectivele tale oricat de greu va fi.Succes.:

11 răspunsuri:
| maryus92 a răspuns:

Prieteni nu prea ai sau nu ai deloc?, pentru ca este suficient sa ai un prieten care te intelege decat sa ai 10 care au doar interese fata de tine, si la partea cu invatatul mama ta si profesorii vor mai mult de la tine pentru ca au observat ca din punct de vedere intelectual stai foarte bine si poti sa ajungi departe cu asta, deci fruntea sus pentru ca ai doar o mica depresie care trecewinking

| RAY a răspuns:

Fi serios nu ai prieteni ca nu ai banii

| BanNalL explică (pentru RAY):

Frate eu ma refeream l-a faptul ca am o situatie buna, tocmai din aceasta cauza in 90% din oamenii pe care îi cunosc, imi vor raul.

| RAY a răspuns (pentru BanNalL):

Sincer nu stiu ce sa mai spun de lume, peste tot e lume rea care ori isi bate joc de tine, ori isi vrea rau, ignorai lasa-i in lumea lor mai sunt si oamenii buni respecta acel procent de 10 la suta,nu esti singurul sincer vad eu pe net multa lume rea de ce? uni spun frica de dumnezeu, alti lipsa educatiei, dar daca e sa fie omul bun va vi indiferent de rasa, sex, varsta. banii

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Deliiiia a răspuns:

Si ce daca profesorii vor mai mult de la tine? E normal sa fie asa. La sfarsit dai Evaluarea Nationala si tu ai inca greseli grave de gramatica.

| BanNalL explică (pentru Deliiiia):

Unde vezi dumneata greseli gramaticale?

| Deliiiia a răspuns (pentru BanNalL):

E,,parintii mei'', nu,,parintii mei''
e,,taica-mi-a'', nu,,tacicamio'' (si mai corect ar fi,,taica-miu''
e,,maica-mea''), nu,,maicamea''
e,, ma innebuneste'', nu,, ma inebuneste''
e,, pretentii'', nu,, pretenti''
e,, toti profesorii'', nu,, toti profesori''
e,, nu suport'', nu,, nu support'' (aici poate fi si o greseala de tastare)
*in plus iti lipsesc semne de punctuatie

Cam multe, nu?

| BanNalL explică (pentru Deliiiia):

Ok am gresit multe cand am pus intrebare, dar, eram destul de stresat, oricun am zis ca vreau sfaturi, nu profesori de romana.

| Deliiiia a răspuns (pentru BanNalL):

Raspunsul meu la intrebare a fost ca exagerezi putin si ca profesorii sunt exigenti dinntr-un anume motiv, nu pentru ca asa e firea lor.

| DumiY a răspuns:

Buna!
Prietenii? daca ar fi sa ne gandima mai bine cine mai are prieteni buni in momentele astea?
Nu mai exista prieteni, poate ca doar se prefac, dar nici nu stii cand te vorbeste pe la spate.

Profesorii asa sunt si asa au fost, mereu vor mai mult, mult mai mult. Eh... unora chiar le pasa altora spun asta doare pentru ca se cred cineva. Bineinteles ca niciun profesor nu cred ca ii place atunci cand vede ca nu inveti dar...fiecare om are memoria lui.Din cate am inteles esti in clasa a 8-a,si eu la fel,si profesorii fac acum mai rau ca niciodata,e normal sa faca asta,e normal sa stea pe capul nostru sa invatam,nu ne vor raul.

Si... ia si nu te mai gandii la toate prostiile,vei intra intr-o depresie(eram sa intru eu laughing ), nu cred ca ai vrea.
Bafta in continuare si lasa vorbele altora la oparte, fa ce stii, dar fa bine si arata ca esti cu capul me umeri!
kiss

Pa, pa!