| GLA a întrebat:

Salut, a trecut ceva timp si revin cu un subiect controversat. Am o relatie de 6 luni cu o tipa mai mica ca mine, ea 19 ani eu 28 ( da stiu e cam mare dif) de 2 ori ne am despartit pentru ca ea a zis ca vrea sa isi traiasca viata pentru ca eu am privato de libertatea de a mai iesii cu alti baieti, ea avand doar prieteni baieti, a copilarit cu ei acolo in sat, prietena fata avand doar una. Nu mi se pare normal ca ea sa puna mai presus de omul ce il iubeste niste prieteni ca este ea disperata sa iasa cu ei, nu mi se pare normal sa mai fie in compania altor baieti cand ea este intr o relatie, este ca si cum eu nu ii sunt de ajuns, ce sfaturi aveti pentru mine? Ea imi spunea ca simte ca nu pierde asa mult daca renunta la mine, ca nu vrea sa stea non stop cu mine( gen ca o fam, dupa munca vin fiecare acasa ). I am zis ca poate iesii cu aia doar daca sunt si eu, nu ina convenit. Ideea e ca si ai mei stiu de chestia asta si nu prea o mai sufera, am vrut sa ne mutam cu chirie dar recunosc ca am stat mai bine sa ma gandesc ca nu este asa roz si nu prea vreau sa bag banii in buzunarul altuia cand puteam sa traim toti in vila mea, eu avand o casa destul de mare cu etaj. Va pup prieteni!

14 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Deci ti-e frica ca nu te iubeste, ca altfel nu te-ai teme ca se duce cu aia. O sa ramai fara ea, si aia e.

| Emma30555 a răspuns:

Și dacă amicii ei sunt băieți care e problema? Dacă voia sa fie cu unul din ei, era deja ca doar ii știe dinaintea ta. De ce sa renunțe ea la prietenii ei doar pentru faptul ca are un iubit? O relație nu înseamnă izolare ci dimpotrivă. O relație sănătoasă e libera. Dragostea nu se păzește ca aia nu mai e dragoste. Și cum sa stea cu ei doar dacă ești tu de fața? În primul rand ca e cam mare diferență de vârstă între tine și prietenii ei și în al doilea rand ar trebui sa va împrieteniti (tu cu amicii ei) de la sine, în timp, natural, sa te integrezi, nu sa stai pe post de control lângă ea.

| ioana748 a răspuns:

Mai desparte te o data.
Nici parintii tai nu sunt pusi intr o situatie prea buna.Trebuie sa i intelegi.
Pe de alta parte ea este un copil care vrea sa mai copilareasca, nu este nici vina ei.
Peste 10 ani o sa aiba alta perspectiva in ceea ce privește o relație de cuplu.
Cred ca la ora asta sunteti pe alte lungimi de unda.
Mai bine fiecare in lumea lui.
Toate cele bune,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

îți răspund ca un frate mai mic. Tu să fi fratele mai Mare. Nu-dau sfatul meu și nici răspunsul meu ca un prieten Nu-ți dau sfatul meu și răspunsul meu ca pe un dușman nu-ți dau sfatul meu și răspunsul meu ca pe un "om" care are ceva cu tine Doamne Dumnezeule ferește nu are fratele tău nimic cu tine. Eu îți dau din toată inima și totul sufletul meu ca frate mai mic un sfat mic dacă vrei să înțelegi și să ști boss. Nu sunt în nicio măsură săte sfătuiesc pe Absolut nimeni legat Relațile lor căsnicia lor prieteni lor amicile lor cu iubitele iubiți soți amici prieteni lor. Și nici în frate în privința la Relația ta cu soția ta cu prietena ta și nici nu mă bag. căsnicia ta relația ta cu prietena ta sau soția ta. Eu aceleași răspund le-am dat și colegilor mei de muncă și pa toți cei ce mi-au cerut părere sfatul despre relația lor căsnicia lor prieteniile lor iubiți lor iubitele lor.Tu și Dumnezeu știți cel mai bine frate despre relația ta cu soția ta despre căsnicia ta cu soția ta cu iubiți tăi iubitele tale colegi tăi prieteni tăi.Nici Dumnezeul nu se implică omului care îi este teamă că nu-și vor "trăi viața" și nu vor avea timp "să-și trăiască viața" în plăcerii și distracție... Dumnezeul a dăruit omului liberul albitru până și față de el insuși ca omul sa nu spună de ce a fost oblig să creadă în el Dumnezeu a dăruit omul duhul sufletul inima de alege singur în ce drumuri și Viața va intra prin propil sale fapte și alegerile decizi sale omul decide omul face cu propria intenție și fapta Absolut totul pe lumea Asta. Eu n-am niciun drept sa trec peste cuvântul lui Dumnezeu și sa ma implic în viața alagerile plăcerile distracția nimănui. Tot ce pot face cu propria mea voință și a-și putea doar dacă și acel om dorește și cu toată inima sa și sufletul său este săi arăt calea lui Dumnezeu cea Cinstită prin muncă cinstită fără plăceri de moment fără distracți care dăunează omului droguri fumat alcool băut stat până diminețile prin boscheți și străzi murdare... și alte substanțe nocive care dăunează sănătății omului și viața omului eu lași ține pe om departe de așa "Viața" "să-și trăiască" și Iași arăta calea lui Dumnezeu prin muncă cinstită și să trăiești ca omul fără să-ți bați joc de sufletul tău fără m să-ți bat poți de inima ta fără să-ți bați joc de viata ta prin locuri murdare. Dar nu-i după alegerea mea și alegerea care își doresc ei "să-și trăiască viața" în felul ăsta viata lor faptele lor deciziile lor le aparțin așa cum ne aparține și nou. Dar nu toți alge calea lui Dumnezeu și muncă cinstită Dumnezeu îi lasă ne lasă pe absolut toți săne faputim toate alegerile și greșelile ca apoi omul sa nu spună și se scuze ca "nu știa" bine înțeles ca omul este conștient de absolut totul și toate faptele sale și alergiile sale propi nu este absolut nimic ce nu poate ști omul dine a-și face rău și bine dintre bine și răul omul este conștient și retional de alea sale decizi de ale sale fapte de ale sale alegeri.

| Standt a răspuns:

Tu, pana la 28 de ani ai cunoscut deja placerile vietii. Ea nu are decat 19 ani si abia intra in viata. Nici la manastire nu se impune ce vrei tu: sa stea numai si numai cu tine. Exclus. Nici mai tarziu nu poti sa o tii inchisa in casa numai pentru tine. Nu, tu nu ii esti de ajuns. Nu se rezuma totul la sex.
Din tot ce spui, nu vad dragoste din partea nici unuia. Tu de ce nu gasesti o fata de varsta ta?
Acum vad: "Stiu dar au mai fost relatii de genul si au mers " Si daca "au mers" de ce ai renuntat la ele si ai ajuns la fata asta? Problema este la tine!

| GLA explică (pentru Standt):

Am zis eu sa stea doar cu mine? Poate sa iasa sa se plimbe dar cu fete, cum rahat sa iti lasi iubita sa stea doar cu baieti nu esti sanatos?

| Mosotti a răspuns (pentru GLA):

Si daca sta cu baieti ce? Sunt amici, au copilarit acolo, daca te iubeste pe tine e altceva, relatie o are cu tine de cuplu, cu aia e altceva.
Normal ca ai privat-o, las-o sa se duca.
E chiar f sanatos Standt.

Ca o pierzi asa! O pierzi sigur.
Deci ce rezolvi?

| Standt a răspuns (pentru GLA):

Mai bine las-o de tot. Tu nu vrei decat o slujnica in casa care sa te mai si fericeasca in pat. Nu o faci fericita. Ce vrei de la ea? Doar satisfacerea propriului tau orgoliu? E si ea om.

| MocanuAlina2006 a răspuns:

Eu cred că tu nu ești vinovat adică tu doar nu vrei sa o pierzi atâta, acum nu stiu ce ar fi de făcut dacă ea chiar îi pune pe ei mai presus de tine asta e situația...

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Daca ai respect de sine nu stai cu o fetita.

| GLA explică (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Stiu dar au mai fost relatii de genul si au mers ( o iau si o cresc )

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru GLA):

Asta nu e o relatie normala si sanatoasa. Relatia e un parteneriat. Nu "o iau si o cresc". Scarbos. Ai probleme grave cu stima de sine. Iti recomand terapie.

| GLA explică (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Stiu ca nu e, eu vreau ceva serios, ea vrea distractie

| Felys a răspuns (pentru GLA):

La 19 ani si tu vroiai distractie.Cauta-ti una matura care vrea relatie serioasa, familie