| AnnAnonymous a întrebat:

am 21 de ani neimpliniti, in decembrie fac 21, si cunosc o tipa de cateva luni,care tocmai sa angajat la firma unde lucrez si lucram in aceeasi sectie, m-am indragostit din prima de ea, de zambetul ei, am fost impreuna, dar ne-am despartit din cauza certurilor aparute, si din cauza ca nu o prea acceptam asa cum este, insa acum ne-am impacat iar cam de 1 saptamana, si e altfel, o vreau asa cum este,desi ma mai deranjeaza. uneori mi-e rusine sa merg cu ea pe strada, sau sa ne vada oameni ca ne pupam, ne luam in brate, ma intelege, o inteleg, e fidela din cate am observat. ea are 22 de ani, deci cam 1 an mai amre ca mine. problema este ca ea e de etnie roma,iar eu roman. nu locuieste cu parintii, e o familie mai saraca,nici eu nu sunt tare b ogat,insa o accept si asa. voi ce parere aveti? parintilor nu le prea plac romii, nu stiu daca ar accepta-o... de ceva timp parca am luat-o razna, ma gandesc la viitor, la familie, ba chiar vreau sa ne mutam impreuna. sa ne facem o familie. ce parere aveti despre aceasta relatie? conteaza etnia?

7 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Sfatul meu e sa mai astepti vreo 10 ani pina cind sa te apuci sa te gindesti la lucruri serioase.
acum e timpul sa te distrezi, nici unul dintre voi nu e destul de matur pentru altceva, dovada fiind ca va tot certati si va impacati.
iar etnia nu conteaza, doar daca esti rasist si vrei sa-ti pastrezi singele "pur". doar ca atunci trebuie sa accepti si ca alti rasisti te vor vedea pe tine ca inferior pentru ca esti roman (fa o plimbare prin Germania ca sa intelegi ce vreau sa spun si sa realizezi cum se simte ea cind pui astfel problema).

| express11 a răspuns:

Pentru tine conteaza? in primul rand intreaba-te pe tine, si lasa-i pe ceilalti.

| SkyPilot a răspuns:

Rusine nu are de ce sa iti fie. Din ce am observat eu, femeile de etnie rroma (evident nu cele care o fac pe bani) sunt mai fidele decat romancele asa ca din acest punct de vedere ar trebui sa fie bine. Ar trebui sa vorbesti si cu ea, sa va lamuriti cam cum vedeti viitorul impreuna si daca ajungeti la un acord, nu vad de ce nu ati putea fi impreuna. O sa aveti o problema cu prejudecatile din Romania, vi se vor inchide niste usi, poate veti avea parte si de ceva evenimente neplacute.

| Iulianaiuli78 a răspuns:

Ce nesimțit îți e rusine cu ea, du-te naiba.

| αλεχανδρα a răspuns:

Etnia nu contează, atâta timp cât tu o iubesti, trebuie sa îi arăţi asta, nu te mai gândi la faptul ca e de altă etnie, este tot om.
Iar părinţilor sa le spui ca nu ei trebuie sa o placă, daca tu o placi ar trebui sa fie de ajunswinking

| LucaGeorge a răspuns:

Hai sa incepem cu inceputul.
In primul rand, relatia nu ti-o fac tie parintii, mai ales avand 21 de ani, nu trebuie sa-ti pese de parerea parintilor. Tu alegi cu cine sa te casatoresti, fie ea de etnie roma/japoneza/americana, etc. Daca tu chiar o iubesti si tii la ea foarte mult, nimic nu va poate despartii.
In al doilea rand, nu trebuie sa-ti fie rusine cu ea pe strada. Nu trebuie sa-ti pese de ce spun ceilalti. Lasa-te purtat de val si ai sa vezi ca totul va fi bine.
O seara buna!

| Yoyo2202 a răspuns:

Nu conteaza etniawinking