| 13 a întrebat:

Ce parere aveti despre rasism? Fie el fata de orice etnie.

7 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Doar un om incuiat la minte ii poate dispretui pe ceilalti pentru ca acestia au pigmentul pielii mai deschis sau mai inchis decat al lor.

| Dumnezău a răspuns:

O mare prostie.Nu e vina individului ca s-a nascut intr-o anumita etnie, nu trebuie judecat pentru asta, poate ca el e de 10 ori mai bun ca noi in orice privinta, inclusiv bunul simt.La fel si cu judecarea unei intregi multimi dupa comportamentul unora din acea multime,cum e cu tiganii; daca unii fura si dau in cap,pentru sunt saraci si nu vor sub nicio forma sa munceasca, asta nu inseamna ca toti sunt asa.E pur si simplu stupid sa tai aproape toate sansele unuia doar ca este asa, sau altfel.La fel si cu rivalitatile astea de carton dintre tari, gen Croatia-Serbia, Romania-Ungaria.In Scandinavia nu sunt nimeni nici pas cu privire la etnia unuia, de aceea gasesti orice etnie pe acolo, pentru ca sunt mai dezghetati la minte si nu la fel de incuiati ca noi.Si daca stai un pic sa te gandesti, rasismul e generat de politica; intr-un fel rasismul e un fel de razboi, numai ca mai mic. straight face

| Graphee a răspuns:

Este un lucru rău să fi rasist. Până la urmă, toţi suntem oameni. Nimeni nu este mai superior altuia, sau mai inferior. Toţi suntem egali, aşa ne-a dat Dumnezeu, cu defecte, cu calităţi, toţi suntem oameni, să ne respectăm unul pe celălalt. Şi la şcoală, de exemplu, elevii ar trebui să se comporte ca fraţii unul cu celălalt, iar diriginta/dirigintele, este părintele lor. Aşa şi noi, să fim o comunitate, fără rasism.

Numai bine.

| BeautyTeacher a răspuns:

Trebuie sa fim toleranti in primul rand,chiar nu putem tolera un om de etnie rroma daca ne intreaba cat e ceasul pe strada? Nu culoarea pielii conteaza, ci comportamentul, sufletul si bunatatea lui.

| Goofy a răspuns:

Nu e nevoie in lume de asa ceva!

| georgiana14 a răspuns:

Buna rasismul este un lucru foarte tampit toti suntem oameni si toti suntem egali am vazut pe TPU unii care il criticau pe conecter si pe alex velea ca sunt rromi si ce? eu sunt romanca si nu am nici o treaba cu rromi sunt tot oameni ca si noi...ok unii sunt mai diferiti care fura si etc dar rromi care s-au ales cu ceva in viata cum e conecter de ce sa ii discriminam? Pentru ca suntem romani adica rasa alba exact cum au facut inainte cu negri dar pana la urma s-a trecut si peste pasa asta proasta deci rasismul este o mare prostie

| LoveIsMyDrug a răspuns:

Eu sunt rasista doar cand vine vorba de romi.in rest nu am nimic cu nimeni.