| Anemona2020 a întrebat:

Salut.
Am o viața atât de trista și sunt atât de singura încât ma sufoc. Locuiesc cu prietenii mei (o familie) pot spune ca locuiesc cu ei pentru ca nu sunt in stare de nimic in viața, nu sunt in stare sa ma descurc cu nimic atât de proasta sunt. Nu am un iubit, nu am alti prieteni cu care sa ies, sa socializez sunt singura cuc. Cu colegii din liceu nu am ținut legătura și nici cand eram in liceu nu prea eram așa sociabilă deci nu m-am integrat in niciun grup. Cei care au rămas prieteni s-au invitat la majorate (in perioada respectiva) si la cununiile lor, EU nu am fost niciodată invitata niciunde. Cunoștintele pe care le mai am, ei bine tot eu ii mai întreb (ce faci) nicidecum ei. Când merg acasă la fel, nu am un amic cu care sa ies nimeni.
Nu am un mesaj de la vreun baiat pe Facebook sau insta care sa ma întrebe (ce fac) nici sa nu mai pomenesc de vreo întâlnire, nici vorba. Nu ma curtează nimeni. Nu am un mesaj de la nimeni cu zilele (poate doar acelea de se trimit de sărbători) in rest 0!
Nicio persoana cu care am interacționat sau am trăit sau ma cunosc nimeni nu m-a mai căutat din vina mea pentru ca nu știu sa ma fac placuta. Și familia asta cu care stau si pe ei ii indepartez.Si dacă este sa plec nu îmi simt lipsa deoarece eu oricum ma fac invizibila. Sunt o trista, nici nu am fost in stare sa iau bacul măcar pentru ca nu m-a interesat și acum îmi este teama sa mai incerc sa îl iau pentru ca sunt proasta și numai știu nimic.
Mi s-au dus 6 ani din viața făcând nimic, distracție nu, prieteni nu și nici sa nu mai vorbesc de vreun servici.
Nu sunt in stare de nimic.
Astăzi am fost la cinema singura (ei nu au putut merge) eram atât de singura printre atata lume încât parca nici nu auzeam gălăgia. Mereu sunt singura. Atragatoare nu sunt, o privire nu îmi arunca niciun baiat și de când ma știu a fost așa.
In loc ce alti tineri studiază, se distrează eu nu am nimic in capul asta prost, nu știu ce sa fac cu viața mea, ma tem de orice nu știu.
Când mai vorbesc rareori cu,, prietenii astia de ii am" îmi dau idei cu ce as putea face și atunci văd o speranța și ma ambiționez dar apoi gata se duce tot și ma gândesc eu de ce nu am avut ideile respective.
Nu am realizat nimic cu viața mea ceva care sa conteze sa ma facă mândra sau sa îmi facă mama mândra. Sunt o ciudata, o proasta și urata pe deasupra. Ma tot uit pe Facebook și văd atâtea fete sau băieți pe care ii cunosc cum și-au întemeiat familii numai eu am rămas SINGURA. Nu sunt in stare sa țin oamenii aproape sau sa ii fac sa ma placa sunt un nimic.
Este ceva timp de când ma tot gândesc ce rost am eu pe pământul asta, ce rost are sa mai trăiesc. Fac doar umbra degeaba. Și noaptea e greu mereu singura nu ma așteaptă nimeni in pat cineva sa ma îmbrățișeze sau sa îmi vorbească.
Nu este nevoie sa citiți eu am scris doar pentru a ma descarca deși nu m-am descărcat.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fara servici si un venit e normal sa ai viata rea. Multa lume traieste singura

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Daca nu faci nimic pentru tine, nu se va intampla nimic!
Daca ai lucra cu tine si ai dobandi carisma, nu ai mai avea probleme de genu si nici lipsa de prieteni.
Daca ti-ai descoperi vocatia si ai face ce iti place si ai avea si un job sau ai face ceva ce iti place, ai fi si fericita.
Acum toate astea nu le faci peste noapte, dar e mult mai bine sa incerci decat sa te plangi!
Faza "ce rost am eu pe pamantul asta" poti sa o transformi in "cum sa fac sa-mi fie bine pe pamantul asta ce sa fac sa fiu fericita si implinita"

| mihai69 a răspuns:

Lasă, că trece.
Cel mai bine ar fi prima oară să mergi la un psiholog, pe urmă o să știi și singură ce să faci.

| sofisis a răspuns:

Esti depresiva. Mergi la psiholog.

| Dalmore a răspuns:

Ești doar foarte depresivă, trebuie să-ți scoți din cap ideea că nu ești în stare de nimic și să mergi la psiholog, ai mult de lucrat la tine, dar ești încă foarte tânără și poți să o iei oricând de la capăt.

Poți să-mi scrii oricând dacă vrei să vorbești cu cineva.

| CleanHeart a răspuns:

Nu esti o ciudata, esti doar diferita ceea ce e bine.
Incearca sa mai iesi cu prietenii la care stai ma rog familia, nu ii indeparta, mai schimbi si tu o vorba, e normal sa te saturi de monotonia asta
Iubit? Poate te-au placut multi dar nu ai avut tu o atitudine deschisa fata de ei si au zis in gandul lor lasa
Ce conteaza timpul pierdut, important e sa iesi din monotonie ca asta iti face rau acum nu anii care oricum se duc, poti face un curs de voluntariat ca acolo iti faci o groaza de prieteni deschisi la minte daca iti place, e normal sa fii cu moralul la pamant si nu cuvintele noastre o sa te ajute, doar tu iti poti improspata psihicul, simti ca trebuie sa ai un alt stil de viata, sa ai un iubit care sa-ti fie alaturi, o viata sociala activa, numa daca iesi printre oameni poti, in legatura cu singuratatea ai putea sa iti iei un animal de companie, asa are cine sa te astepte si sa vezi ce trezire faina iti da dimineata laughing nu mai privi asa viata serios, tot ce e trist pentru tine pentru altul e ok, si ca sa nu mai fi atat de posomorata cauta-ti o activitate, un curs ceva, incearca si tu chestii noi chiar daca nu ti-ar iesi bine din prima, succes fata! Hai ca nu-i asa grav!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descarcate ca dupa te bagi la incarcat fast charger si din nou te descarci cu n romane. ce sa faci daca nimeni nu te vrea sau te place nu poti sa ii obligi daca tu ai o petsonalitate atipica, nu stiu si eu sunt in aceeasi situatie eu am pierdut oameni din cauza depresiei da macar stiu ca nu am avut prieteni doar pe interes. cam cat de urata esti de la 1 la 10? Poate asa te vezi tu da altul te vede in alt fel. si in legatura cu realizatul nu e totul pierdut inca o mai poti face pe mama ta mandra chestia e sa vrei sa faci ceva ai nevoie de ambitie si de un umar pe care sa plangi da si de un sut in fund sa te trezeasca, asta e nu esti singura, esti tanara ...cati ani ai? De unde esti? Ce studii ai? Nu ai nici un tel in viata nici un vis? Lasa prietenii aia sunt prezenti cand esti ok cand cazi sau dai de belea toti se evapora! Mai bine cautati ceva de lucru unde poti sa evoluezi sa promovezi sa devii un sef ceva si atunci ai realizat ceva realizarile nu vin daca tu stagnezi trebuie sa pui osu la bataie sa iei initiativa, prieteni o sa cunosti la locul de munca sau apucate de voluntariat doar asa ca sa socializezi. urmeaza un curs ceva nu e totul pierdut si eu sunt la fel lonely wolf asta e nu suntem singurii nici ultimii. cine nu te acepta asa cum esti nici nu are rost sa iti pierzi timpul cu asa ceva. pastrrazati optimismul si zambeste chiar daca totul e amar, fiecare sac isi are petecul lui. na ca mai facut si pe mine sa scriu romanelaughing deci ce nota ai ca aspect fizic de la 1 la 10? Ai Facebook? De unde esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bac-ul ai timp sa il obtii oricand, ocupate mai bine de starea ta psihica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbește cu mine, și eu am trecut prin asta, sunt fata. Lasă mi un mesaj

| Mogiojojo a răspuns:

Tu esti fata din poza?

| Teffan a răspuns:

Singurătatea poate fi o teroare pentru om.
Dar, dacă este gestionata corect, vei observa ca tragi foloase de pe urma ei.
Singurătatea poate fi cel mai bun prieten și cel mai rău dușman, în același timp.
Tu ești instituționalizata in singurătate.Adica asta ai cunoscut toată viata ta.
Nu știi cum e sa socializezi, cum e sa ai o relație, un prieten cu care sa vorbești chestiuni mai profunde.

Consider ca acest gen de persoane se vor simți în largul lor doar în singurătate,pana la sfârșitul vieții. (singurătate dacă nu absolută, atunci puțin atenuată).În același timp, persoana în cauza suferă și se consumă, cu anumite "pauze" în care își dă speranțe.(asa numite scăpări de optimism, fără de care nu ar mai continua cu viața).
Asta este paradoxul singurătății. Și vorbesc despre ACEST gen de singurătate (pe care tu îl ai); pentru mine, singurul legitim. Restul "singuraticilor" se smiorcăie degeaba. Singurătatea inseamna izolare "între cer și pământ", introvertism dus la extrem și o atitudine aproape voit antisociala, care sa justifice paradoxul:suferi din singuratate, dar în același timp îndepărtezi pe toată lumea. Îți dorești sa fii sociabila, dar tot ce reușești sa obții este îndepărtarea veșnica a oamenilor. (prin propriile tale acțiuni, mai mult sau mai puțin conștiente). Asta pentru ca ești instituționalizata în singurătate.
Acest tip de oameni are un potențial FENOMENAL, crede-mă! Dacă tragi învățăminte din singuratatile tale, dacă maturizarea survine în urma influentei DIRECTE a singurătății, atunci bariera care te separa de aceasta lume, se va înalța în propriul tău beneficiu. Vei ajunge nu numai sa reușești sa socializezi, atât cât trebuie, nu foarte mult, doar cat sa te împlinească, (caci Singurătatea îți va fi alături toată viata) dar și sa te dezvolți pe toate planurile.
Asta reprezinta o metoda de salvare. Salvarea prin acceptarea singurătății, prin înțelegerea ca fericirea ta nu depinde de altcineva. Dacă oamenii se întâmplă să fie prin preajma, foarte bine. Dacă nu, tot bine. ASTA să-ți fie atitudinea, și vei ajunge departe.

Multe activități în aceasta societate sunt de prisos.
Distracție peste măsură, degeneratie și multa prostie.
Nu ai pierdut nimic.
Ființă umana trebuie sa considere sa socializeze doar pentru a evolua pe toate planurile, de aceea anturajul trebuie ales cu băgare de seama.
Iar în cele mai multe cazuri, intorvertitul nu se simte în largul sau în cadrul grupurilor. El cauta întotdeauna acel prieten bun cu care sa aibă ce vorbi.

Fii realista(nu optimista), accepta-ți condiția sinistra(dar confortabila) în care te afli, evita psihologul, și dezvolta-te de una singura, caci ai acest potențial.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Dacă nu ai servici, din ce trăiești, îți trebuie bani de mâncare, telefon, etc.

| AlexAL275 a răspuns:

Parcă m-ai descris pe mine, doar că eu sunt băiat și încă nu am dat bacul. Aceași gândire ca a mea, una distructivă. Și eu am îndepărtat mulți oameni de lângă mine și continui să fac acelaș lucru. Și eu mă jignesc și îmi spun că nu sunt bun de nimic, dar nu este bine. Ești pesimistă și asta te poate distruge. Apucă-te de citit, du-te la sală, încearcă să faci lucruri pe care nu le-ai mai făcut și continuă să crezi că te vei schimba. Încearcă să nu te mai jignești și ca în fiecare noapte în fața oglinzii să-ți spui că ești puternică, ambițioasă și că vei realiza orice îți dorești. Citește niște biografii sau cărți de dezvoltare personală, poate te ajută. Dacă tu nu crezi în tine, altcineva nu o s-o facă. În ceea ce privește viața socială, încearcă să stai lângă oamenii care gândesc pe aceași undă cu tine. Dacă ceilalți te evită nu merită să-ți fie prieteni. Ti-aș recomanda să dai din nou bacul cu credința că o să-l iei. Imaginează-ți că lucrul dorit de tine s-a întâmplat deja și ai să trăiești cu acel sentiment mereu, asta e calea spre succes. Ca un lucru să fie creat mai întâi trebuie să fie imaginat. Învăță din greșelile pe care le-ai făcut și găsește un scop, o destinație finală. Dacă vei adopta o gândire pozitivă și vei avea încredere în tine, subconștientul va lucru pentru tine, nu împotriva ta, 98% din lucrurile pe care le facem zilnic, sunt lucruri subconștiente, programe pe care le-ai implementat fără să știi. Subconștientul este precum un calculator sau un program, orice comandă îi vei da, el o va face posibilă, trebuie doar să crezi. Până la urmă ai doar un singur lucru, pe tine, încearcă să fii susținătorul tău, nu judecătorul. Drumul va fi greu, dar destinația spectaculoasă. Da, nu ai realizat nimic, dar încă nu e timpul pierdut. Totul se poate schimba în lumea asta, chiar și tu. O sa fie greu, mereu e greu. Trebuie să înoți prin durere și suferință pentru a ajunge la fericire. Îți mai zic ceva, eșecul este cel mai bun profesor. Nu o să reușești din prima oricum ai face, dar dacă o să încerci o dată, de două ori, chiar de trei ori, de n ori, la final o să reușești. Un singur lucru îți mai spun: citește, citește și iarăși citește. Mult succes!

| Anemona2020 explică:

Nu o sa dau nimănui fundița deoarece o meritați toți. Mulțumesc din suflete pentru toate încurajările voastre sunteți niște oameni minunați. Nu ma asteptam sa primesc atât de multe încurajări. Chiar va mulțumesc.

| mariuscdrz a răspuns:

Da-mi mesaj in privat sa vorbim.

| Perfekt a răspuns:

Lasa o adresa de Facebook, putem vorbi multe!

| Alexandra40000 a răspuns:

Buna, Lasă-mi te rog Facebookul sau instagramul tău. As vrea sa îți povestesc ceva

| andreeafnkle a răspuns:

Daca vrei o schimbare trebuie sa fi tu aia care o face. in primul rand se vede ca nu ai incredere in tine si nu esti multumita cu tine si ca ai multe insecuritati, si nu esti singura, dar sa stii, ca pana nu te iubesti tu pe tine, nu te astepta la altii sa o faca. incearca sa capeti incredere, esti tanara si ai o viata la dispozitie, gaseste ceva ce te pasioneaza, sau incearca lucruri noi, ceva ce nu ai facut pana acum, iesi din zona ta de comfort si risca te, pentru ca asa ne descoperim pe noi, uite, incearca sa faci voluntariat, sunt atatea proiecte in Romania, ai sa cunosti oameni minunati acolo. sau ia niste cursuri, incearca sa canti la un instrument sau deseneaza. Daca iti place fa o scoala de machiaj si apoi fa ti un mic business de make up, sau de unghii.
Eu chiar iti recomand voluntariatul, la orice varsta este posibil, si este foarte distractiv daca ai timp liber.
Este important sa te focusezi pe tine in situatii de genul, nu esti o proasta, trebuie sa evoluezi si sa te descoperi pe tine.
iti urez mult succes si ai incredere in tine, sunt sigura ca esti o persoana minunata, daca mai ai nevoie de ceva, sa imi spui si poate mai discutam.