| Merireina123 a întrebat:

As vrea sa ma ajute cineva cu niste sfaturi dar va rog sa nu îmi vorbiti rece eu am 17 ani si am intrat intr-o depresie eu nu stiu asa am fost mereu mai trista mai retrasă dar vad ca pe zi ce trece sunt mai trista si uneori îmi vine sa plâng fara motive bine am si niste probleme de sanatate iau pastile tot pe font nervos cu depresia am luat si antidepresive ca doctorul mi-a spus ca sunt maniaco depresiv dar eu incerc sa ies din stările astea incerc sa fac tot posibilul dar totusi nu prea reusesc cu scoala... oricum iau note bune dar dau foarte multa importanta notelor oricum am avut si niste probleme in familie si nu prea ma ajuta familia sa depăsesc stările astea cel mai des ma cam cert cu mama tipa si îmi vorbeste răstit si ma deranjează lucrul asta oricum simt lipsa si de afecțiune adică mi-as dori si eu un baiat care sa îmi fie alaturi sa ma facă fericită si eu pe el de asemenea dar vad ca nu am parte de lucrul asta când vorbesc si eu cu un baiat dupa o perioadă nu ma mai cauta in fine asa am pățit pana acum daca mi-as gasi si eu pe cineva poate as fi mai împlinită mar face mai fericita si sa fie alaturi de mine si eu la fel lui ...nu prea am avut relații eu... acum sa nu credeți ca sunt obsedată sau ceva asta este ceea ce simt ar fi un medicament cel mai bun. Ofer funda si vot!

Răspuns Câştigător
| AsTheLove a răspuns:

Buna happy

Inteleg prin ce treci. Asa sunt si eu, melancolica. Tocmai am trecut dintr-o mica depresie in care plangeam la orice lucru minuscul, plangeam si de la nimic, pur si simplu imi venea, eram apatica, nu aveam chef sa vorbesc cu nimeni, nici macar cu parintii.

Sfatul meu, pana sa-ti gasesti un baiat care sa te iubeasca este sa redevii tu.
Vezi tu, eu am ajuns in starea aceea din cauza unui baiat, si suferisem enorm. Dar stiam ca baietilor nu le plac fetele triste, depresive. Nu o lua in nume de rau, te rog, iti spun doar cum gandesc majoritatea baietilor.

Stiu ca e o perioada dificila, si ca parintii tai nu sunt alaturi de tine asa cum ar trebui, dar incearca sa iti vezi viata de cum erai inainte. Fa lucrurile care-ti plac: asculta muzica, citeste, scrie; cel mai important, descarca-te! Eu am tinut un jurnal in care m-am descarcat, am spus tot ce aveam pe inima si m-a ajutat mult! M-a facut sa redevin eu. Am reinceput sa cant si sa compun muzica si tot asa.Simteam ca ma regasesc pe mine.
Am inceput sa am pofta de citit. Am petrecut mai mult timp in compania prietenilor, am cunoscut si m-am imprietenit cu persoane noi. Am stat mai mult pe telefon si m-am uitat la clipulete amuzante. Mi-am facut un cont pe YouTube pe care am postat videoclipuri si toate cele.
Asta ar trebui sa faci si tu. Descarca-te! Cat vrei tu, nu conteaza... pana te simti mai bine, din ce in ce mai bine. Daca ti se face dor de un obicei pe care-l faceai inainte, incepe sa-l faci din nou! happy Vezi lumea mai bine!

Iti doresc numai bine!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti obsedata, ai niste probleme si e foarte bine ca incerci sa lupti cu ele. Trebuie sa stii ca nimeni nu te poate implini, doar tu poti face asta. Practic, o sa-ti gasesti un partener cand tu vei fi implinita prin tine insati, cand iti vei fi suficienta pentru a fi echilibrata si fericita. Abia apoi vei putea iubi si vei avea ce oferi unui partener. Nimeni nu cauta o iubita dependenta, care sa depinda de el pentru fericire. Barbatii cauta femei puternice, independente, care sa aiba ce oferi.
Nu ai cum sa dai prea multa importanta notelor, scoala este cel mai important lucru in tinerete si trebuie tratata ca atare. E normal sa vrei sa ai note mari si sa inveti pentru asta.

| Stejar_Constantin_1995 a răspuns:

Stiu ce simti...tot.Si eu am avut o depresie, dar nu vreau sa vorbesc despre asta.Eu vreau doar sa-ti spun, desi nu sunt psiholog, ca o depresie, si mai ales una de acest gen, se rezolva prin ajutorul familiei.Nu conteaza ca inca nu ai un baiat care sa te iubeasca cu adevarat,pentru ca iti promit ca cineva,undeva,candva,se va inetrsecta cu tine,si iti vei gasi iubirea adevarata,dar pana atunci, vorbeste si cu familia ta pe acest subiecta, daca nu ai facut-o inca. Sper ca te-am ajutat, si nu te obosi sa imi dai funda, nu am nevoie. happy