| Hehehelp a întrebat:

Salut!

Eu vreau sa câștig mai mulți bani de buzunar de la mama. I-am spus sa îmi dea 80 de lei pe săptămâna dar ea zice ca este prea mult. Eu mai merg in parc cu prietenii și de aceea am nevoie de bani sau mai vreau și eu sa merg pe la magazin sa mai cumpăr câte ceva.

Cum pot sa o conving sa îmi dea mai mulți bani?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu nu am cerut niciodata bani de buzunar de la parinti. Mi le-am facut singur, si inca din belsug. happy
Am ajutat vecinii (si nu numai) la cumparaturi, la treburile casei etc. si fiecare luna am avut cel putin un sfert cat a fost salarul lui tata. Mi-am adunat banii "la pusculita" si din ei am mers in tabere de vara, mi-am luat bicicleta etc.
Am invatat cum sa-mi fac bani cinstiti, cand am ocazie.winking

| darrio2007 a răspuns:

Te-ai gandit ca nu iti poate da asemenea suma, chiar daca ar vrea?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Adica mergi in parc cu prietenii sa le i ei tu suc? Ce varsta ai? Bani de buzunar 80 lei e mult, 10, 20 lei e suficient.

| sierra1 a răspuns:

"80 de lei pe săptămâna dar ea zice ca este prea mult...Cum pot sa o conving sa îmi dea mai mulți bani?"

sapă grădina, bați covoarele, speli vase, aspiri (covoare nu la cai-verzi-pe-pereți)

| Mosotti a răspuns:

Daca are sa-ti dea mai mult dar nu vrea, atunci nu stiu cum o convingi, ca daca vroia sa-ti dea, iti dadea de la sine aia 80, daca nu a vrut, nu stiu cum ai face-o sa vrea.
Eplicai ce si cum mai bine, daca nu vrea, aia e.

Daca nu are sa-ti dea mai mult ca na, veniturile atata permit, atunci e de inteles si asta este, nu e vina ei ca n-are, nu are rost sa mai insisti.

De aia eu nu regret copilaria cum regreta altii, ca stai la mana parintilor sa iei aia si aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii spui ca nu iti ajung banii si iti trebuie mai multi

| florin926481f a răspuns:

Pai chiar e mult 80 de lei pe saptamana.Sunt copii care nu au nici un leu pe saptamana si tu insisti sa iti dea parintii 80 lei cand au spus ca e prea mult.Cam nasol ca faci chestia asta.

| luffypk a răspuns:

Nu inteleg de ce ai nevoie de atatia bani. Cati ani ai? In generala mergeam cu 3 lei la scoala (cat sa-mi cumpar ceva de mancare) si la liceu primeam 10 lei pe zi fara banii de naveta (fiind si preturile putin mai ridicate unde fac eu liceul, program lung, dadeam 10 lei doar pe 2 sandwich-uri vai de capul lor sau un sandwich si un suc ca sa am ce sa beau, dar de obicei preferam sa-mi cumpar mancare si apa de acasa). Eu zic ca 50 de lei iti ajung pe saptamana, dar daca tot vrei mai mult de atat, incearca sa mai faci favoruri vecinilor, sa iti castigi tu singur banii de buzunar, poate ai tai nu isi permit sa-ti dea tie 80 de lei pe saptamana si de aceea nu sunt de acord cu asta.

| VanillaQ a răspuns:

Poate nu are posibilitatea sa iti ofere mai mult, orice parinte ofera cat de mult poate copilului, dar din pacate exista limite.
"Cunoastem valoarea banului doar atunci cand noi muncim pentru el."
Ai putea sa faci diverse lucruri ca sa iti castigi niste bani de buzunar (activitati casnice, sa inveti sa repari niste calculatoare/telefoane/aparate, plimbat caini, o mana de ajutor vecinilor), depinde si ce varsta ai, daca ai minim 16 ani poti sa fi promoter(prezinti oferta anumitor brand-uri) la diverse magazine in weekend-uri si esti platit la ora, elevii de liceu dornici sa realizeze un banut de buzunar se ocupa cu asta, si eu am facut asta), poti sa oferi ajutor la teme sau meditatii daca esti bun la anumite materii.
Succes