| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Daraban Razvan, am 13 ani, locuiesc in Vatra Dornei si sunt in clasa a VI-a.

Am cateva probleme legate de scoala, nu despre educatie, cu asta stau bine, dar copii din clasa mea se tot iau de mine, cand ajung la scoala, unii vin la banca mea si nu ma lasa in pace, se tot iau de mine, dar pleaca atunci cand eu incep sa plang, plang fiindca chiar nu ii mai pot suporta. Incerc sa fac ce mi-a spus bunica mea (sa nu ii bag in seama, pentru ca vor pleca pana la urma), dar am ajuns la concluzia ca ei ma vado tinta usoara si vor continua. Se iau de mine din mai multe motive: sunt cam gras (am o boala, de aceea sunt gras); eu vin la scoala in costum, in timp ce ceilalti nu au venit niciodata in uniforma; sunt foarte cuminte (cel mai cuminte din clasa), pe cand toti vorbesc si se joaca pe telefon in ora; nu vorbesc sau bag in seama pe multi din clasa, findca sunt obraznici si nu vreau sa ajung ca ei,

Eu chiar m-am saturat de asta, ma poate ajuta cineva?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te poti transfera la o clasa unde sant colegi mai linistiti fata de aia rebeli.

| William a răspuns:

Ori incepi sa ii terorizezi tu pe ei ori te muti la alta scoala.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vorbeste cu diriginta, ar trebui sa intervina in acest caz. Daca nu esti deja acolo, te sfatuiesc sa te muti la scoala nr. 2, e cam cea mai linistita din oras. Sa stii ca dupa acest an, prin clasa a 7-a se vor maturiza brusc colegii tai, si s-ar putea chiar sa va imprieteniti. Daca esti cumva la scoala nr.4 muta-te de acolo, eu ce colegi am avut veniti de acolo la liceu, erau foarte needucati.

| Fatamuntilor a răspuns:

Razvan,ignoranta e cea mai buna arma!
Tu nu ai deloc prieteni in acea clasa?
E foarte greu sa lupti cu o clasa intreaga, mai ales ca esti mai sensibil.
Va trebui sa incepi sa lucrezi cu tine, sa razi mai mult.Copiii la varsta asta sunt cruzi, stiu! Incearca sa-ti faci doi -trei prieteni din acea clasa. Diriginta ta stie ca colegii tai te iau de tine? POATE ar fi cazul sa-i spui, fara a da impresia ca-i parasti.
Mutatul la alta clasa /scoala eu as pune-o ca ultima solutie, pentru ca va probabil noii colegi se vor lua de tine pentru ca esti nou.

| ElenaSA a răspuns:

E obositor si te scurge de energie sa faci fata zilnic unor asemenea situatii. Din ceea ce tu descrii esti altfel fata de ceilalti si esti perceput ca atare. Cei perceputi altfel sunt "deranjati" frecvent de ceilalti in societate. Pe de alta parte, singura modalitate de aparare este plansul. Poate ar trebui sa vorbesti serios cu profesorii, cu dirigintele despre situatia ta, chiar cu directorul. Daca nu se poate nici asa incearca sa te transferi.

| iurii75 a răspuns:

Salut. mulţi tineri se confruntă cu astfel de probleme. Poţi vedea aici unele sugestii (este şi un video scurt dar interesant) http://www.jw.org/......lyingului/
Succes.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Mulţi tineri trec prin aşa situaţii la şcoală. Dar eşti bravo că te strădui să ai un comportament bun, să înveţi bine şi să fii diferit de ceilalţi în sensul bun al cuvântului. Să nu încerci să te schimbi sau să devii ca ei pentru a fi acceptat. Nu aşa prieteni îţi doreşti să ai lângă tine, nu-i aşa?

http://www.jw.org/......-adevarat/

http://www.jw.org/......lyingului/

Doar persoanele slabe de fire se comportă aşa ca ei încercând să umilească pe cineva luându-l în derâdere, tu fii mai puternic şi mai tare decât ei şi nu le imita exemplul.

Cele bune şi succes.

| Nero a răspuns:

Te inteleg.Astfel de "colegi" o sa ai peste tot indiferent de clasa, se va gasi un idiot sa comenteze aiuria.N-ui baga in seama, continua sa inveti si vei ajunge la un liceu de top unde nu ajung toti golanii si mascaricii.Gandeste-te in viitor si lasa-i in pacewinking

| NuMaCheamaNicicum a răspuns:

Buna! Si eu sunt din zona, la vreo 12km de Vatra Dornei..eu care credeam ca doar la noi in clasa sunt specimene dintr'astea!
Bun, deci in primul rand, nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni! Ei niciodata nu vor reusi sa fie ca tine. Ei niciodata nu vor tace...mereu oamenii vor avea ceva de comentat.
Tu trebuie sa te bazezi pe "armele secrete" pe care o ai:Ai cultura, respecti, esti realist..Mai multe.

Nu ii asculta! Nu te cobori la nivelul lor.Ei mereu vor vrea sa te calce-n picioare.
In general, nu prea iau apararea celor ca tine, pentru ca si ei trebuie sa invete sa se apere ...adica viata'i grea si asta este abia inceputul!

Cu siguranta, iti vei gasi un loc in lume ..si vei fi respectat! De asta fii sigur!
Gandeste-te ca Domnul e mare si vede tot! happy
P.S. Asa's astia din zona...Si la noi sunt exemple de genu'... Eu mai de mult eram ca tine,dar am invatat sa ma apar. Si eu ma enervez si ma mai descarc (prin diferite moduri).In actualitate, ca sa nu mai am probleme, imi iau o carte de acasa si imi caut un loc linistit in care sa citesc, si nimeni nu imi are grija. Si daca cineva o are, eu nu le-o am ..si nu imi pasa ce zic ei.
Cam asa sta treaba.
Cat desper fizicul tau..nu-i lasa pe ei sa te manipuleze, sa te joace pe degete ..decat sa te imbolnavesti mai rau tinand cura de slabire pentru niste idioti, mai bine sa fii (partial) sanatos asa.Ce stiu ei?
O seara frumoasa, si asculta-mi sfatul:nu pune totul la suflet! happy
Sanatate, si sa ramai cuminte...nu te lua tu dupa ei! big grin

| xhanriettee03 a răspuns:

Respect, eu nu am mai văzut băieţi ca tine adică eşti foarte foarte educat, nu te plânge, fii mândru că eşti conştient, ştii ce-i bine şi ce-i rău.şi eu sunt puţin plinuţă dar nu mă plâng, pentru că aşa a vrut Dumnezeu să mă nasc şi nu o să mă schimb pentru ceea ce sunt deci încă o dată, fii mândru de tine, însuţi.

| kadzee a răspuns:

Salut.Mutate din acea scoala/clasa sau fi mai sigur pe tine numai fi asa sensibil pentru ca asa sunt copii cauta anturaje la scoala mai ales daca ia si fete in clasa ia sa faci si tu misto de ei sa vezi cum reactioneaza.P.S-sa nu ajungi si tu asa.

| ANAsdaw a răspuns:

Ar trebui să ți se rupă de toți, nu-i băga în seamă, sunt doar răutăcioși că tu ești un model drept de urmat, nu-i băga în seamă atunci când vor veni la tine la bancă, dă-le replici (ămn...ați pierdut ceva pe aici sau chestii.) dar ești un băiat cam sensibil și închis în el și educat, că ei nu au cei 7 ani de acasă și vor să te încludă în acceași oală, nu cred că le vei dai replici, ar trebui să nu îi bagi în seamă sau pur și simplu să îi spui doamnei diriginte / directoare / familiei, ei vor vorbi cu părinții copiilor și se va rezolva problema.