| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu in ce fel veti intelege sau cum veti interpreta ce voi spune, dar nu ma intelegeti gresit. Spuneti-mi vi se pare normal ca nepotii sa isi ajute bunicii de cate ori li se cere? Verii meri (care sunt 2 frati) cam au comportament de slugareala, adica orice, oricand li se cere sa faca ceva, ei fac orbeste si daca trebuie si daca nu. Cred ca si daca i-ar suna la 02:00 noaptea s-ar duce sa-i ajute. Intr-o zi cred ca o sa le zic asta, deoarece nu mi se pare normal ce fac. Ei nu zic niciodata ca nu se poate, sau ca mai bine fac altadata.
Un exemplu recent : am fost 3 zile pentru prima data, toti trei, intr-o scurta vacanta la bunici. Ce credeti ca au facut? : bunicu le-a dat diverse lucruri sa faca, cum face de obicei. De data aceasta le-a dat sa taie lemne care bineinteles cam dureaza o zi intreaga. Deci, vi se pare normal, dupa ce ca pentru prima data mergem toti 3 in mini-vacanta sa faca asa ceva? De parca in alta zi nu putea sa fie facut, doar atunci. Intr-adevar, bunu are probleme cu picioarele, nu se prea poate deplasa, inteleg. Dar nici chiar asa! Cred ca ei au uitat de ce au mers, altul le-a fost scopul decat sa fie o vacanta de relaxare, distractie, a fost o vacanta de relaxare prin munca. Vi se pare normal cum procedeaza atat bunicii cat si ei? Eu cred ca pur si simplu sunt manipulati si se pare ca le place la nebunie. Inteleg, frate, sa ajuti ca asa-i frumos, dar nici chiar asa. Când esti in vacanta, esti in vacanta si când mergi cu scopul de a lucra, de a ajuta, asta faci.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este foarte normal cum fac ei. Ai niste veri minunati, ar trebui sa ii admiri si sa le urmezi exemplul. Bunicii isi ajuta nepotii cand sunt mici. Sunt convinsa ca bunicii tai nu s-au gandit: uite, asta micu a facut caca in scutec. Oare sa il schimbam sau sa ne luam si noi 3 zile de relaxare, lasa-l sa stea asa.
Ar trebui ca vacantele sa fie dedicate ajutarii bunicilor si familiei. Sunt sigura ca daca mergeti toti trei si munciti indarjit 6 zile pe saptamana, va puteti relaxa duminica. Si gandeste-te ce satisfactie o sa ai cand vei sti ca ai indeplinit toate voile bunicilor, ca esti un nepot bun si iubitor si ca ii faci mandri de tine. Cand esti in vacanta, dedici cat mai mult timp familiei, nu mori daca 6 zile pe saptamana iti ajuti bunicii

| Freya1 a răspuns:

Poate ca pe bunici vostri nu tare ii ajuta nimeni asa ca s-au gandit ca poate daca tot ati mers economiseste un ban care il dadea la strain si il va ajuta nepotii.Iti dai seama ca probabil daca ei nu vroiau nu ii obliga nimeni este un gest frumos si chiar daca e munca e relaxanta cand o faci pentru bunici pe catre ii indragesti. Daca ei nu sau plans nu cred ca e ceva gresit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

P.S Inca ceva, verii mei mai au o problema, nu stiu sa zica niciodata NU, deoarece asa au fost invatati, tipic fostei mentalitati romanesti.

| AdrianVoicu a răspuns:

Waaii tu estii ca mine, adica lenes laughing))

| nhhv a răspuns:

Își respectă bunicii și doresc să-i ajute. Ce ți se pare anormal în asta?

| gshdyxdjs a răspuns:

Are dreptate baiatul. una e sa ajuti alta e slugareala.
nu e normal de loc. una e sa ii aduci cana de ceai ca sa nu se ridice alta e sa tai lemne toata ziua.