| Fussion a întrebat:

A nevoie de ajutorul vostru. Familia nu mai mai apreciiaza aproape deloc.doar cand au nevoie de mine(La munca. una alta+la fiecare problema cu masina eu trebuie sa o rezolv.singurul lucru ce imi place. Ei spun ca seaman cu tatal meu care era mai orgolios si incapatanat.Asta ii adevarat. Ce pot sa fac in privinta asta? Vreau sa ma schimb, vreau sa imi imbogatesc vocabularul, vreau sa fiu mai destept sa le fac fata. vreau sa ii fac sa isi schimbe parerea despre mine...De obicei eu fac toate lucrurile grele.plus tot ce tine de masina(am mai spus). Sunt incapatanat si orgolios ...sunt si foarte optimist, am multe idei bune.sunt foarte ambitios, curajos, daca zic ceva aia fac.de obicei nu ascult ceea ce nu imi convine.si sunt dur.nu ma las la oricine si incerc tot timpul sa fiu mai bun.Va rog ajutati-ma. Vreau sa nu ma mai trateze asa. Tine treaba cu cititul cartilor?

P. S.:Sunt in zodia gemeni! Vreau sa devin destept.sa am raspunsuri pentru toate intrebarle lor.sa gandesc mai repede.Intelegi voi.Am nevoie de ajutor.Raman dator!

3 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna.
da tine faza cu cititul cartilor.ai putea sa te uiti si la diferite documentare despre animale,natura,meteoriti etc,pe national geographic,discovery,animal planet.
filmele politiste sunt si ele interesante,te ajuta sa observi unele detalii, sa vezi problemele din alt punct. poti rezolva integrame, sau diferite intrebari gen „ce e mai greu? 1 kg de aur sau un kg de pene?"

e bine sa fii ambitios si orgolios, dar cu masura.cand sun situatii mai incordate numara pana la 10, sau incheie simplu cu „poate" (sau nu stiu, da, exista si posibilitatea asta, ma voi uita pe net etc.)

ar trebui sa ii spui familiei tale ce simti.sinceritatea e baza unei relatii stranse.winking

| 13 a răspuns:

Da. Daca vrei sa te cultivi, cartile si muzica clasica sunte cheia. Muzica clasica este ca si un fel de stabilizator. Duce creierul intr-o stare de liniste unde poate gandi corespunzator.Cat despre carti, sunt niste izvaore de informatie si emotii. Doar sa nu te apuci de citit prostii. Eminescu, Emil CIoran sunt niste scriitori incredibili.Ti recomand cu incredrea ca nu o sa fi dezamagit.A si la partea cu orgoliu. Cand vorbesti cu cineva despre o tema si va contraziceti. EL stie ceva tu altceva. Nu iti sustine iodeea numai daca esti doar 99% sigur ca ai dreptate. Fa-o cand esti 200% sigur ca ai dreptate. Daca nu esti nici tu sigur,spunce ceva de genu. Nu stiu, se poate, o sa ma informez.Sa te bati cap in cap cu cineva ca si cu un berbec nu e mare lucru. Dar sa renunti si sa-l faci pe celalalt sa-si dea deama ca se poarta ca un berbec e lucru mare. Bafta!

| Larisa211 a răspuns:

Asculta-l Pe 13@. Si, spune-le asta parintilor tai. Isi vor da ei seama despre ce e vorba si te vor ajuta. Iar, orgoliul, lasa-l deoparte.