| Blackspell57 a întrebat:

Am 16 ani si cer si eu niste sfaturi deoarece nu am idee ce as mai putea face.
Sunt o persoana foarte timida si oamenii prefera sa se folosească de mine decat sa ma cunoasca. Pana acum toti,, prietenii" mei au plecat, iar fata pe care o iubisem foarte mult si-a batut joc in ultimul hal. Viata mea in general nu e foarte usoara. In clasa dragii mei colegi isi bat zilnic joc de mine si trebuie sa iau note foarte mari ca sa ii mulțumesc pe parintii mei cu care nu am o relatie prea frumoasa.
Cea care m-a ajutat foarte mult este prietena mea cea mai buna..de care m-am îndrăgostit. Insa ea a zis ca nu vom rămâne prieteni si ca nu ma va putea iubi niciodata. Stiu ca ar trebui sa gasesc alta fata. Dar pur si simplu cu cat incerc mai mult sa caut pe altcineva cu atat devine mai puternică iubirea. Recent am aflat ca ea e inca îndrăgostita de fostul ei, care aproape ne-a stricat de tot prietenia. Si aparent nu va da inapoi de la nimic ca sa ajunga iar cu el... Ma raneste sa o vad cu el, si, desi nici măcar nu are rost sa incerc sa ii câștig iubirea, imi e frica de ce se poate întâmpla.
Ea e ultima persoană pentru care mai însemn ceva. Daca ma va parasi si ea nu stiu ce as mai putea face.
Aveti vreun sfat pentru mine? Ce as mai putea face?

Răspuns Apreciat de Editori
| Yunnochan a răspuns:

Dacă ți-aş spune să o uiți ar fi ca și cum ți-aş cere să mori ținându-ți respirația știind că nu poate nimeni muri din asta. Dar e important să accepți situația în care te afli acum și să nu te mai concentrezi atâta să o uiți pe fata asta. Pentru că gândindu-te la ea niciodată nu vei putea trece peste. Dacă tu mereu vei dori să o uiți, alegi să te gândești la ea că nu poți. Vei reuși în viitor, dar nu te forța prea tare. Până la urmă nu ești nici primul și nici ultimul băiat căruia i se întâmplă una ca asta. Stai liniștit și ocupă-ți timpul cu multe activități, ca să numai fie nevoie să te gândești la ea. Timpul le vindecă pe toate, dar încet. Ai să vezi că vei reuși. Acum crezi că nu poți, dar peste o perioadă de timp (care depinde de felul în care tu privești lucrurile și pe ea) ai să vezi că o vei putea uita. Până atunci nu poți decât să accepți situația în care ești și să încerci să îți ți mintea ocupată mereu. Încearcă să fii sociabil, încearcă să vorbești cu lumea din jurul tău și fă-ți prieteni. Participă la diferite activități unde știi că sunt persoane de vârsta ta și împrietenește-te cu ele. Totul devine mult mai ușor atunci când ai cu cine vorbi, ai cui să-i povesteşti trăirile tale, atunci când ai pe al cărui umăr să te plângi.
Familia ta vrea performanță de la tine deoarece vrea cu siguranță să ai un viitor bun, nu ai de ce să îi condamni pe ai tăi că te pune să înveți mult deși uneori... poate fi plictisitor și frustrant să înveți. Mai târziu le vei mulțumi. Cât despre tumiditate, încearcă să ai mai mult moț, să fii pregătit mereu să ajuți oamenii și să vorbești cu ei. Şi eu sunt foarte timidă și lucrul ăsta este un mare dezavantaj. Nu te teme ce cred alții despre tine, să îți pese ce părere ai tu despre tine. Părerea oamenilor se schimbă, dar a ta niciodată. Dacă vei crede că ești perfect, mereu vei crede că ești perfect, chiar și atunci când vei greși. Dacă te vei crede un gunoi, mereu te vei vedea așa, chiar și atunci când toți vor arăta contrariul. Oamenilor le place să judece și să jignească, arată-le că tu nu te cobori la nivelul lor. Arată-le cât de tare ești!

| Blackspell57 explică:

Iti mulțumesc foarte mult. As vrea sa dau de persoane ca tine si in viata de zi cu zi

| Yunnochan a răspuns:

Sunt sigură că vei da! Dacă nu ai dat până acum, nu înseamnă că nu vei da în viitor. Ai să vezi, cât de multe persoane ca mine sau ca și tine există poate chiar în faţa ochilor tăi. Fi mereu dispus să asculţi oamenii și ai să vezi câte persoane frumoase există în spatele tuturor poveștilor din societate.

| Blackspell57 explică:

Probabil..doar ca acum ma cam lupt cu singurătatea....as vrea sa am si eu un prieten cu care sa ma inteleg..de ex sa ii placa si lui animeurile sau jocurile sau chestii de genul..pentru ca pana acum in jurul meu sunt doar oameni care fac misto

| Yunnochan a răspuns:

Şi în jurul meu sunt doar oameni care fac mișto, dar uneori e bine să continui să speri. Eu asta fac, chiar dacă la capitolul prietenie am rămas de mult repetentă. Speranța moare ultima, nu? Sunt unele momente când îmi doresc să spun ce simt unei persoane pe care să o consider "prieten" dar nu se încumetă nimeni. Totuși, îmi place să sper la prietenia pe care probabil nu o voi avea niciodată.
Despre mine, nu prea cred mare lucru, dar cred că viața va fi alta cu tine. Va fi mai darnică pe viitor. Trebuie doar să ai mai multă încredere în tine și să înveți să o privești altfel. Prietenii nu îi cauți, prietenii vin ei la tine. Te găsesc ei pe tine.

| Blackspell57 explică:

Asta am tot sperat pana acum.dar cand se tot repeta acelasi scenariu. Nu stiu ce sa mai cred

| Yunnochan a răspuns:

Și la mine se tot repetă scenariu, dar atunci când numai ai nimic, speranța e singura care te mai ține în viață, nu? Viața obișnuiește să surprindă. Sigur ai pățit să primești o palmă urâtă de la viață atunci când credeai că totul va fi bine. Așa poți primi și o rază de soare de la viață, atunci când nu te aștepți.
Nici mie nu mi-a mai rămas nimic, dar speranța mă ține vie.
Nu pierzi nimic dacă continui să fii optimist. Însă dacă lași mereu capul în jos și gândești pesimist, ai o grămadă de lucruri de pierdut.

5 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Te inteleg, nu a spus nimeni ca viata e usoara dar nici sa cazi in depresie din cauza parintilor si a oameniilor din jur care cauta sa iti faca rau. Incearca sa vorbesti cu parintii si sa le explici prin ce treci si in cazul in care nu te inteleg poti sa pleci la o matusa/unchi sa stai ovreme la ei. Cat despre prietena ta sti vorba aia "prost e ala care iubeste nu care lasa" incearca sa fi mai indiferent si sa nu mai pui botul la toate rautatiile. Sa sti ca fetele nici ele nu stiu ce vor, tu ai 16 ani nu vad ce e asa mare tragedie fetele vin si pleaca, in viata asta ai sa cunosti la fete de nici tu nu o sa stii pe care sa o alegi. Incearca sa treci peste ca asa te amagesti singur.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Fete sunt o gramada are balta peste fi barbat frate mergi inainte ca nu-i un capat de tara. I-a du-te si intreaba-l pe taicatu cate a avut la viata lui si prin cate dezamagiri a trecut si vezi ce o sa iti raspunda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, eu la mine în clasă nu prea am prieteni, am avut o prietenă trădătoare, care la început părea bună, dar mai târziu i s-au văzut dracii. Acum am o prietenă care e mai timidă de felul ei. Am am observat că ori poţi fi prieten cu cineva la acelaţi nivel ca tine, sau mai jos ca tine, un prieten asupra căruia să ai puţină influenţă. Spun asta nu pe baza prieteniilor mele, dar chiar în clasă văd cum fiecare şi-a făcut grupul lui.
Ei au văzut că eşti mai,, prostuţ,, şi timid, aşa că se folosesc de tine. Nu trebuie să te laşi influenţat de nimeni, nu trebuie să le faci pe plac. Pe prietena aceea las-o, dacă nu eşti cu ea înseamnă că meriţi ceva mai bun. Nu te dezamăgi... Încearcă să vorbeşti cu părinţii tăi despre asta, ei cu siguranţă te vor putea ajuta mai mult decât noi. Şi să nu-mi zici chestii de genu că nu te vor asculta, etc. Măcar încearcă, căci părinţii sunt singurii prieteni din lume care nu te vor părăsi nicioadată, oricât de mult rău le-ai face. happy

| Subsemnatul123 a răspuns:

Invata sa nu mai fii dependent de altii. Ai abia 16 ani, ce sa insemne duduia aia pentru tine? Ti-a zis deja ca nu da doi bani pe tine. Ii ok daca si dupa ce ti-a zis asta ati ramas prieteni. Mai vorbiti, va mai ajutati, ii in regula. Cand vezi ca nu te trateaza cu respect ii dai imediat jet. N-o mai bagi in seama. Nu depinzi de ea. Trebuie sa inveti sa fii mai indiferent, sa te doara in c*r de altii. Asa n-o sa te mai foloseasca pentru ca o sa vada ca nu mai pui botul la vrajeala lor. Nu ai prieteni mai mari care sa-i rezolve pe mucii aia ca sa nu-si mai bata joc de tine? Macar sa-ti faca ei dreptate daca tu nu poti.

'Ea e ultima persoană pentru care mai însemn ceva'
Ba nu insemni. Citeste ce ai scris mai sus. Ai zis ca ti-a zis ca n-o sa ramaneti nici macar prieteni.

| Blackspell57 explică (pentru Subsemnatul123):

Imi pare rau. Trebuia sa fie,, ca ramanem doar prieteni".Am gresit eu
Si nu am prieteni mai mari. De fapt nu prea am prieteni in afara de ea.
Si a facut atatea pentru mine. Nu stiu ce as putea face momentan fara ea

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Blackspell57):

Aa, ii Ok atunci. O sa fie naspa daca isi gaseste iubit, pentru ca dupa o sa te dea la o parte.

| Blackspell57 explică (pentru Subsemnatul123):

Pai asta e problema..sunt sanse foarte mari sa isi gaseasca iubit si deja se comporta mai rece cu mine..ai idee ce as putea face?

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Blackspell57):

Nu prea ai ce sa faci cred. Nu te vrea ca prieten si atat. Eu in locul tau la prima ocazie cand arata lipsa de respect sau ignoranta n-as mai baga-o in seama deloc. Abia dupa o sa se vada daca ii pasa de tine sau nu. Daca ii pasa o sa te caute cand vede ca nu mai vorbesti cu ea. Oricum ar trebui sa inveti sa fii mai indiferent. Oamenii sunt de rahat.

| qwertpro a răspuns:

Salut,am trecut si eu prin ceea ce treci tu.Am avut si eu o perioada in care nu aveam nici un prieten cu care as putea vorbi sau iesi undeva, si toti cei din jur se foloseau de mine si doar isi bateau joc.In primul rand trebuie sa faci o mica "ordine" in viata ta.Trebuie sa dai afara persoanele care te-au facut sa suferi si care nu au tinut la tine.Asa zisa ta prietena a hotarat sa renunte la tine anume acum cand iti este cel mai greu.Nu cred ca asta e o prietenie adevarata.Dar daca te-ai atasat de ea prea tare, posibil ca pe ea sa o deranjeze acest lucru si din acest motiv sa se comporte astfel.Totusi prietenii adevarati sunt mereu alaturi.Trebuie sa renunti la aceasta frica de a vorbi cu cei din jur, sa lasi timiditatea.Bine,da poate ca iti este cam greu sa comunici cu cei din jur si stiu ca te simti urat din cauza asta, dar daca stai de-o parte si iti este frica te simti mai bine? Sunt sigur ca nu.Trebuie sa incepi a comunica cu oamenii, e de ajuns doar un "Salut, ce faci?" si incepe o discutie itnreaga.Incearca sa arati celor din jur ca esti o persoana puternica care nu le permite altora sa-si bata joc.Arata o oarecare indiferenta la toate cuvintele urate pe care le spun cei din jurul tau.Prieteni poti gasi peste tot, la scoala, la o sectie sportiva, in parc, oricunde poti gasi oameni noi.E de ajuns doar sa spui cateva cuvinte cuiva si poti incepe asa o prietenie noua.Prieteniile adevarate se fac in mult timp, deci sa nu crezi ca daca discuti bine cu o persoana, atunci ea iti este prieten.Va trebui mult timp pana sa legi o prietenie, dar mai apoi vei intelege ca a meritat.Ca cei din jur sa nu te foloseasca, invata sa spui NU. Daca vezi ca o persoana profita de tine, exclude-o din viata ta, si cand iti cere ceva mai spune-i si NU.Sa nu te legi de nimeni, sa fii mereu tu insuti si sa nu depinzi de cei din jur.La inceput va fi mai greu, dar crede-ma ca cu timpul vei reusi sa treci peste aceasta perioada, trebuie doar un mic impuls.