| Narco a întrebat:

Salut, TPU, am aproape cei mai ciudati parinti pe care ii poate avea cineva. Cum pot sa fac sa le explic ca trebuie sa imi traiesc copilaria si ca nu o sa ii las sa mi-o distrugă? Pur și simplu nu mai rezist. Suntem in 2020, toata lumea sta afara pana tarziu in afara de mine. Eu trebuie mereu sa stau cu ochii pe ceas ca la ora 23 trebuie sa fiu in casa pe cand multi prieteni inca sunt afara chiar si la ora 2-3. Nu traiesc intr-un cartier periculos. Nu inteleg ce probleme au. Nu se cearta, nu au probleme cu banii, nu nimic. La 15 ani ai mei nu am venit niciodata acasa beat sau cine stie cum si tot am parinti foarte stricti. Nu am voie sa dorm nici macar la rude cum ar fi varul meu. Majoritatea or sa zica: "iubeste-ti parintii ca mai tarziu nu ii vei mai avea" sau "sunt altii si mai rai".
Ei chiar nu isi dau seama ca imi distrug copilaria? Zic nu și nu la orice le cer si simt ca nu mai suport. Stau de vorba cu ei in fiecare seară și nu vor să înțeleagă. Nu mai știu ce să mai fac. Trec clasa a 10a și sunt copii de clasa a 8a care au voie sa faca mai multe lucruri decat mine. Ce sa fac? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Notmyaccount a răspuns:

Aparent, conflictul generatiilor nu este doar la tine in familie, ci si in sectiunea de raspunsuri. Sigur, adultii sunt cu parerea lor si iti lauda parintii.
Eu am 16 ani si pot spune ca din nefericire am fost de ambele parti: de partea fraierilor astora care la 10-11 seara sunt in casa si si de partea alora care la 10-11 seara ies pe strada. Din fericire din categoria astora din urma am facut parte mult mai putin timp, fiindca a fost destul ca sa imi dau seama ca nu asa vreau sa fiu.
Plec de la premisa ca esti un baiat istet, educat, cu anumite principii si dupa cum spui si tu te tenteaza viata asta de cartier. Iti imaginezi cumva ca baietii care stau pana la ora doua afara sunt ca tine? Inteligenti, educati si cu principii? Ei, bine... Te asigur eu ca nu! Intamplator se strang seara de seara, sub geamul meu, niste pustani care pana la ora doua nu dau pe-acasa. Stii ce fac? Fac cheta ca sa-si ia doua peturi de bere la 2l, dau sticla din gura in gura, se mai si cearta ca unu a luat doua guri in loc de una si in final, se imbata. Incep sa discute despre toate fetele cu care au ars-o (sau cel putin asa isi inchipuie ei), toate-s niste "c*rve", "panarame", "borate" si lista ar putea continua. Rad ca prostii la stele si daca ii intrebi a doua zi ce au facut aseara iti vor raspunde intr-adevar corect, ca au stat la coltul blocului, nu pentru ca si-ar aminti, ci pentru ca asta fac de fiecare data. E o monotonie.
Eu aveam cam aceeasi varsta pe care o ai tu acum cand am luat-o razna. Pe acelasi ctiteriu: ca eu nu fac nimic iesit din comun la varsta mea, ca nu pierd noptile cu "gasca", ca nu am "gasca" etc. Vreau sa ti spun ca mi-am facut si "gasca" si am pierdut si noptile si dupa o luna, doua am zis "ce proasta am fost". As putea sa intru in detalii, dar nu e asa palpitant, dupa cum am spua, e foarte monoton ce fac gășculițele astea care stau pana la 2-3 afara. Nu exista petreceri, nu exista muzica buna, nu danseaza nimeni, nu razi pana te doare burta, nu canti cat te tin plamanii, nu faci nimic spectaculos, nimic despre care sa poti povesti cu mandrie in anii ce vor urma.
Prin urmare, nu pierzi nimic daca pleci la ora 11. Cei ce spun ca pierzi ceva, zic asa, pentru ca ei isi pierd cunostinta dupa cateva guri de bere.
Sunt perfect de acord cu tine, nimeni nu vrea sa stea in casa la 15 ani. Mergi la petreceri! (sigur, nu acum, cand incercam sa pastram distantarea sociala si purtatul mastilor, ci cand revenim iar la normal). Un sfat: cand vrei sa mergi undeva, in discutia cu parintii tai nu pune niciodata problema la modul: "pot sa ma duc acolo?", "pot sa stau pana la ora aia?". Nu. Spune: "In seara asta ma duc acolo. Stau pana la ora aia.". Da-le detalii daca le cer. Spune-le cine mai vine, unde e petrecerea. Neincrederea parintilor este de obicei indreptata catre restul lumii, nu catre propriul copil. Daca ar sti ca mergi la o petrecere rezonabila, cu o gasca normala, ca nu vii acasa la 11, dar nici la 5 dimineata, ati putea ajunge la un compromis.
Sper din suflet sa te multumesti cu descrierea mea si sa nu ajungi sa cunosti pe propria piele ce inseamna anturajul de cartier si noptile de la coltul blocului si mai sper si ca fiind cam de aceeasi varsta, ma vei credita cu incredere. Crede-ma stiu ce crezi, ce simti, ca te apuca unori disperare si frica ca tu nu esti ca restul. E ok sa iesi din rand si sa nu actionezi dupa instinctul de turma. Daca toate persoanele din jurul tau stau pana la 2-3, la coltul blocului, nu inseamna ca e ceva nelalocul lui cu tine. 15 ani e o varsta grea, dar daca nu te ia valul prea tare, poti trage multe invataminte.
Te asigur ca tor ce am scris mai sus e adevarat! Ai grija de tine!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai sunt de fapt cei mai normali parinti, care te iubesc cu adevarat si te protejeaza, totodata respectand legea, ca copil sa fie in casa, inainte de inserare.
la 15 ani nu ai voie sa stai pe strada dupa ora 10 noaptea!
Evident ca nu ai de ce sa dormi la rude, fiindca virusul corona este foarte contagios si ei nu vor sa te expuna riscului.
Trebuie sa intelegi ca nu-ti distruge nimeni copilaria, ca esti protejat cu cea mai mare dragoste si ferict cu buna stiinta de tot ce-i posibil rau sau influentabil.
Ii felicita pe parintii tai, care-s niste oameni cu adevarat iubitori si protectivi si stius a te supravegheze si sa-ti permita atat cat este nevoie, pentru anisorii tai.

| anonimg a răspuns:

Nici măcar 1% din părinți nu își iubesc copii. Dacă ai tăi te-ar fi iubit, nu te-ar fi ținut așa din scurt. Ci mai degrabă te-ar fi făcut prietenul lor și ți-ar fi explicat consecințele șederii tale afară la ore târzii.
Adolescenții care se culcă la ore târzii, mai înainte de 40 de ani vor dezvolta probleme de sănătate destul de grave care nu își mai găsesc vindecare.
Ție nu trebuie să îți pară rău că nu stai până târziu afară, ci ar trebui să îți pară rău că ora de pus în pat a fost depășită. Când vei ajunge la 40 de ani o să ajungi să nu mai poți face multe lucruri din pricina sănătății.
Noi trebuie să vedem viața noastră în viitor nu doar până la 20-25 de ani. Viziunea noastră trebuie să fie mult mai îndepărtată.
Dacă am cunoaște fiziologia, atunci noi oamenii am trăi mai sănătos. Noi trebuie să găsim plăcere în lucrurile sănătoase, și nu în lucrurile de moment.
"Trăiește clipa!" este greșit. "Trăiește viața!" este corect. Dar o viață ținută de medicamente nu se mai poate numi viață.

| cristimihailov a răspuns:

Tine mana pe carte, nu pe seminte.
Ca sa ai in viata, trebuie sa faci si mici sacrificii.

Decat sa roiesti ca tantarul in fata felinarului noaptea, poate e mai bine sa te odihnesti.

Prietenii aia ai tai de care spui, lasa-i. Nu fac parte din viitorul tau, care e altul.

Ei freaca banca noaptea pana tarziu, dupa liceu vor freca betonul pe santier.

| Emma30555 a răspuns:

Ei își fac griji sa nu pățești ceva, sa nu o iei pe drumuri greșite, sa nu ți faci anturaj proaste etc. Probabil peste un an doi or sa te lase mai liber. Trebuie sa prindă încredere în tine și în anturajul tău și probabil ca se va rezolva în timp. Dacă ei se pun la somn pe la 12 noaptea de exemplu nu pot fii liniștiți ca tu sa umbli pe afara pana la 3 dimineața fără sa știe de tine. În plus faptul ca nu ai venit beat la 15 ani e normal, nu ești încă major, tu te crezi băiat mare dar nu e chiar asa, ești încă lipsit de experienta, asta se capătă și ea treptat. Bănuiesc ca te distrezi și pana la 11 seara cu prietenii, și nu cred ca toți stau pana la 3 dimineața pe afara mai puțin tu.

| Nonolita a răspuns:

Ai cei mai grijulii parinti!
Ei au grija de tine si de viitorul tau. Nu iti distrug copilaria. Ba chiar ai prea multa libertate. Esti copil? Atunci ce cauti la ora 23 afara? Ar trebui sa fii in casa la ora 20.
"Nu se cearta, nu au probleme cu banii, nu nimic." Asta inseamna o familie echilibrata. Parinti normali. Nu ei au probleme, ci tu din cauza anturajului care te invata prost. Cei care "fac mai multe lucruri decat tine" au parinti neglijenti, care nu se ocupa de educatia copiilor lor. Tu ai parinti buni. Aproape cei mai buni parinti pe care ii poate avea cineva.

| Gabigabyi a răspuns:

Poate te considera prea mic si nu au incredere in tine, poate nu te vad suficient de matur. Mai asteapta pana termini scoala si pleci la munca.

| VasileAmadon a răspuns:

Așa au făcut și cu mine. Până când am făcut 18 ani și am plecat la munca in strainatate. Dacă nu te înțeleg, și sunt părinți încuiați, atunci rabdă până la 18 ani, poate le-ai dat de înțeles că umbli într-un anturaj dubios. Oricum treaba asta doar discutând tu personal cu ei poate funcționa, poate!

| iuiflori a răspuns:

Din contra tu nu vrei sa iti trăiești copilăria, tu vrei sa devii adult, eu la varsta ta la 19 trebuia sa fiu in casa.
ai dreptate la sunt copii de 15 ani sau mai mici care la 2 noapte merg pe strada aruncând cu bere dupa masina de plitie, si eu stai intr-un cartier linistit dar asta chiar s-a intamplat, de asemenea oameni incearca sa te fereasca parinti tai
si stiu ca nu o sa imi dai dreptate da eu chiar daca la 19 trebuia sa fii in casa mi-am si prea "trait copilaria"

| nupreastiu2020 a răspuns:

Eu sunt a 8-a(acum am terminat-o), ma aflu in aceeasi situatie ca si tine, pe toti colegii mei ii lasa sa faca cam ce vor iar pe mine "ma tin in lanturi", parerea mea este sa ii asculti o vreme si sa ii faci mai mandrii, apoi ii intrebi daca poti sa faci lucrul x si y.

| iuropRO a răspuns:

Intr-un fel te înțeleg, deoarece așa am copilărit și eu.
„Suntem in 2020, " cu coronavirus, „toata lumea sta afara pana tarziu" și următoarea zi nu se mai pot trezi până târziu și se pierde bună parte din zi, „Eu trebuie mereu sa stau cu ochii pe ceas ca la ora 23 trebuie sa fiu in casa pe cand multi prieteni inca sunt afara chiar si la ora 2-3." I-ai văzut tu cu ochișorii tăi? Pot să-ți spun că sunt în închisoare și îi dictez cuiva să scrie în timp ce am cătușe când sunt în fața computer-ului acasă. „Nu traiesc intr-un cartier periculos." Pericolul se poate ascunde în orice colț. „Nu inteleg ce probleme au. Nu se cearta, nu au probleme cu banii, nu nimic." O să înțelegi tu când o să fi părinte.