| Anonimonline1 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. M-am certat cu tata in ultimul timp si vreau sa plec in Italia la mama mea. Spuneti-mi ce pot face. Nu vreau sa il las dar nu mai suport crying, ajutati-ma puppy dog eyes

11 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Iti faci bagajul te urci in avion, iei si niste bani la tine asa ca precautie si te duci la mama ta in Italia

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole despre cum sa te intelegi cu tatal tau.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| RedDeath a răspuns:

Eu nu inteleg ce vrei de fapt. Zici ca pleci, apoi ca nu vrei sa il lasi. Ce Dumnezeu vrei atunci?
Daca e asa batut in cap si nu intelege cu vorba buna, ia-te si pleaca, doar nu iti mananci nervii!

| Kamiichu a răspuns:

Discuta serios cu tatal tau, nu-l lasa sa te 'intimideze', spune-i clar ca vrei sa mergi la mama ta in Italia si ca nu vrei sa-l lasi nici pe el, doar ca ai nevoie de ea in momentele astea. Sa speram ca va merge, bafta!

| Ezeru a răspuns:

Vorbeste cu el. Spune-i exact ce simti si incearca-ti sa va rezolva-ti problemele.winking

| QuadCore21 a răspuns:

E bine sa pretuiesti experienta de viata a parintelui tau. Poate nu toate sfaturile lui sunt bune, dar cele care indeamna la precautie, la moralitate sunt intotdeauna de aur. Sunt concluzii ale unei intregi vieti umane.

| QuadCore21 a răspuns:

In nici un caz nu e bine sa pleci intr-un astfel de context, cel al unei certe care sa nu poatea fi rezolvata prea curand si care sa va dezbine,... sad

| QuadCore21 a răspuns:

Spune-mi te rog daca poti, care a fost motivul certei?

| Ellenna_Alexandrraa_1996 a răspuns:

Te cred, ca poate nu ai mai vazut o pe mama ta de mult, si vrei sa o vezi. dar incearca sa vorbesti cu tatal tau, si sa i explici ceea ce te doare, ce te deranjeaza la el. Poate te va intelege.

| CristinaVoicu a răspuns:

Si eu am avut probleme grave in familie. Te inteleg perfect.
Incearca sa discuti cu tatal tau, spune-i ce te deranjeaza la el si apoi roaga-l pe el sa-ti spuna ce il deranjeaza la tine. Incearca sa comunici mai des cu el. Incearca sa-i faci pe plac. Sunt convinsa ca el iti vrea binele. Incearca sa discuti si cu alte rude in care ai mai multa incredere.
PS: Nu face greseala sa pleci din tara.