| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu tata...este foarte exigent cu mine..ma face prost, tampit, nerespectos, zice ca raman repetent..pe cand el are doar 8 clase. Are noroc ca un vecin i-a oferit un loc de munca cu 22 de milione pe luna. Eu trebuie sa dorm in acelasi pat cu frate-miu (care este o canapea extensibila) si o zi frate-miu face patul si una eu, dar tata de fiecare data cand nu imi e randul sa fac patul ma obliga sa-l fac, imi vine sa plang sincer...ma ranesc tare acele cuvinte. Ce sa fac? (Daca incerc sa vb cu el despre asta probabil nu se va schimba deloc) Dau funda sad

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Clytia a răspuns:

Bună! Înțeleg foarte bine prin ce treci, așa că am să-ți spun varianta pe care o consider cea mai potrivită în cazul tău. Deși nu e ușor, cred că cel mai bine ar fi să-ți accepți situația în momentul de față. Desigur, comunicarea este esențială, dar cred că în cazul de față ar fi în zadar! Acceptă, încearcă să te obișnuiești cu limbajul, mofturile și comportamentul tatălui tău pentru că oricum nu se va schimba, iar creându-ți speranțe false îți faci mai mult rău! Nu contează felul în care el te cataloghează, tu însuți știi cel mai bine cum ești de fapt cu adevărat!
Așa că, cel mai bun lucru pe care tu poți să-l faci e să te ambiționezi, să înveți bine, să muncești pentru un viitor frumos și să ajungi acolo unde tatăl tău nu ar putea niciodată să ajungă!
P. S nu te lăsa doborât de cuvintele sale. Mult noroc!

9 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Vb cu mama ta si explica-i problema.
Altfel nu ai ce sa-i faci, atat poate sa faca, atat face.
O sa cresti si o sa-l tratezi si tu probabil asa cum te trateaza el. Poate ca vrea mai multe de la tine, tocmai ca stie ca, daca te lasa asa, vei ajunge ca el.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar trebui să îl ignori si sa faci ce e mai bine pentru tine in viata.Nu intra in discutii elaborate cu el si asa nu va avea de ce sa iti reproșeze lucuri.
Asculta de ai tăi bineinteles, dar încearcă să iei doar părțile bune.

| mgtow a răspuns:

Iti vine vremea sa pleci din casa si sa nu mai auzi de el, e prost asta e ghinionul tau. Poti sa suni la protectia copilului sa faci sesizari pentru ca te abuza psihic poate asa daca il ameninta aia sa stea cuminte scapi de probleme

| Alex780 a răspuns (pentru Eugen80):

Daaa,nu stiu daca stie. Dar eu dupa ce termin 10 clase fac armata amice happy am note bune, sunt pasionat de istorie.(n-am dpar la istorie note bune)

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i cazul sa et raportezi la taica-tu!
Uita-te in carnetuld enote si vezi acolo realitatea.
Cat desopre treburile casnice, chiar nu-i cazul sa te plangi, ca facutul unui pat este o rutina zilnica si pentru atata lucru nu plange nici un copild e7 ani, dapai un adolescent de 14 ani.
Pune mana serios pe carte si demonstreaza-i tatalui tau ca esti un copil bun, sonstiincios si ca poti fii chiar premiant, ca nu esti prost!

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca notele mele de 7-8 nu sunt bune atunci...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

Daca un parinte iti cere sa inveti si sa iti faci patul, numesti tu asta exigenta?
Inseamna ca esti putoare mare, daca nici macar atata lucru nu esti capabil sa faci, fara sa fii impins de la spate.
Mai marea rusinea sa fii ditamai baiatul, sa te plangi de 2 lucruri atat de mici, ca fiind imposibil de realizat pentru tine. Notele tale de 7-8 sunt note mediocre, nu bune.
Pune mana serios pe carte si ajuta-ti parintii la treburile prin casa si gospodarie, ca nu esti handicapat. Mai lasa lenea si plansul ca te pun parintii sa faci ceea ce orice copil de 6-7 ani, invata sa faca deja.

| anonimg a răspuns:

Eu asa gandesc: daca statul este implicat in bunul mers al familiei, atunci ar trebui sa intervina si in cazul tau; chiar si acolo ca sa decida randuiala dintr-o familie. Toti prostii s-au pus pe facut familii.
Reclama-l pe tatal tau cat timp stai tu pe internet. Dar nu institutiilor ale statului roman, ca acestea nu sunt bune de nimic. Sunt corupte mai rau decat coruptia in sine.
In josul paginii urmatoare gasesti un email:
https://www.europarl.europa.eu/......ren-rights
Scrie-le acelor oameni in engleza, si cauta sa vezi daca traducerea este buna. Scrie-le toata relatia cu tatal tau, fara sa le ascunzi nimic. Spune-le de unde esti si da-le si adresa. Sa nu iti fie teama ca tatal tau se va lua de tine dupa aceea. Trebuie sa-l infrunti; raul nu va disparea daca nu va fi infruntat.
Animalul de taica-tau nu trebuie lasat sa te raneasca. Spune-i: "Daca ai ceva cu mine, de ce mai m-ai facut?" "Respecta-i pe oameni; respecta-le drepturile!" "Daca seful tau te va pune sa muncesti in locul colegilor tai, o vei face?"
NU trebuie sa-ti fie frica sa-l infrunti pe acest animal. O gramada de oameni sunt ca el.
Iar fratele tau nu este nici el mai bun ca el, pentru ca daca stie ca ii este randul de facut patul, atunci trebuie sa-l faca mai inainte de a lua nastere problema. Dar fratele tau intentionat lasa patul nefacut ca sa se aprinda scanteia neintelegerii. Amandoi sunt niste panarame de oameni.
Daca tatal tau iti va spune sa pleci din casa, te duci direct la politie. Daca politia nu i-a masuri -si nu va lua- contactezi www.adra.ro care iti va oferi cazare si masa, si te va sustine si la scoala. Statul roman poate sa fie dat in judecata daca iti face nedreptate. La fel poti face si cu familia.