| Cosmin519 a întrebat:

Am varstra de 15 ani,eu sunt foarte emotiv cand ma macina un lucru ma inchid in mine si doar la acel lucru ma gandesc. Plang noaptea, nu pot sa dorm. Pana acum nu eram asa, dar faptul ca am aflat ca parinti mei au decedat intr-un accident rutier ma distrus.
Acum am o familie buna care m-a crescut m-a educat, nu am frati sau surori. Mama mea are 50 de ani iar tatal meu 59.
Nu mai stiu ce sa fac sunt intr-o drepresie continua, credetima cand scriu aceste randuri eu plang.

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Este dureros si inteleg durerea prin care treci.
Totusi ar fi bine sa te consolezi cu ideea ca actualii parinti nu te-au abandonat si sper ca beneficiezi de rasfat/de protectie/educatie etc.
Iar daca primesti toate astea, parintii tai biologici se bucura pentru tine.
Ar fi bine sa ii pretuiesti si sa le daruiesti toata dragostea si ajutorul tau.
Nu ii lasa sa te vada ca esti deceptionat.
Plangi cat vrei, dar nu ii poti readuce la viata oricat am plange noi...
Multa incredere/sanatate si putere sa treci peste toatehappy

11 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Trecutul oricat de dureros ar fi nu-l mai poti schimba.In schimb gandeste-te ca ai avut norocul de a fi crescut intr-o familie care ti-a oferit dragoste, educatie...Fiind in aceasta stare le faci rau si lor.E adevarat ca este dureros, dar ar trebui sa te gandesti la momentele frumoase ale copilariei tale si sa gasesti forta necesara pentru a privi spre viitor.

| T0T a răspuns:

Aa tu esti tipu' care se plangea ca daca ii moare unul din parinti. Eu iti pun sa nu te mai gandesti la tot felul de lucru si sa apreciezi ce ai. Sunt constient ca ai trecut prin niste momente grele, cum ti-am spus si atunc dar daca nu treci peste nu rezolvi nimic si iti faci mai mult rau asa.

| anonimg a răspuns:

Ar trebui sa-ti ridici privirile de la tine, si sa privesti in sus la Tatal nostru ceresc.
Nu te gandi de ce a ingaduit necazuri asa de mari in vietile noastre; nu privi la spini, ci priveste la faptul ca El ti-a dat o familie.
Este si normal sa treci prin aceste simtaminte. Asculta bine ce iti spun: numai alaturi de Dumnezeu bucuriile si necazurile capata sens in vietile noastre. Toti oamenii au intrebari la care nu au gasit raspuns. Dar in ziua judecatii toti oamenii vor primi raspuns. Avem nevoie de Dumnezeu. Viata si moartea trebuiesc privite prin ochii Lui; altfel nu vor putea fi intelese vreodata. Omul fara Dumnezeu nu are nici un sens pe acest pamant; se naste si moare fara nici o speranta, cu toate ca Dumnezeu a oferit speranta tuturor oamenilor, fara nici o exceptie.
Ridica-ti privirile de la tine si indreapta-le spre Dumnezeu. Este timpul sa Il cauti pe Dumnezeu. Primeste mangaierea Sa si te vei bucura de viata. Cat despre parintii tai, nu-i mai poti intoarce la viata. Frumoase lucruri vei descoperi in cartea aceasta: http://www.google.ro/......http?/url

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa stii ca te aflii intre copii care au avut norocul sa fie adoptati.
Parintii tai sunt inca in putere si au un motiv in plus sa se bucurede tine!
Nu te mai gandi la asta si bucura-te in continuare de protectia si iubirea parintilor tai.

| Doub a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, dar nu ai ce sa faci. Trebuie sa dai dovada de maturitate si sa treci mai departe. Trebuie sa-i faci mandrii pe ai tai. Capul sus si mergi inainte.

| SkyPilot a răspuns:

Gandeste-te ca nici parintii tai biologici nici cei adoptivi nu ar vrea sa te vada asa. Deca sa plangi, mai bine te gandesti ce sa faci ca sa fie mandri de tine. Poate ca parintii tai biologici te vad de acolo de unde sint ei acum.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Ce crezi ca te face sa te simti impovarat: amintirile din trecut sau ceea ce se intampla in prezent?

Deseori se intampla ca trecutul sa ne impiedice sa ne bucuram de prezent daca ii acordam prea mult din atentia noastra.
Gandeste-te cum ar coduce un sofer automobilul daca s-ar uita prea mult in oglinzile retrovizoare pentru a analiza ceea ce a ramas in urma lui? S-ar bucura el de calatorie si ar conduce atent? Un sofer bun stie ca trebuie sa fie atent la ceea ce se intampla in fata lui si din cand in cand e bine sa priveasca si in spate pentru a se asigura de anumite lucruri.

La fel e si in viata: putem analiza trecutul nostru pentru unele motive practice, de exemplu pentru a invata o lectie sau a nu mai repeta o anumita greseala insa daca ne concentram prea mult asupra lui vom mai fi noi constienti de ceea ce se intampla in viata noastra aici si acum? Ne vom "conduce" viata noastra in mod sigur si vom primi bucurie de la ea?

Daca anumite lucruri din trecut te fac sa te simti trist, accepta ca la acest moment asta simti, apoi concentreaza-te la partea ta reala a vietii, adica la prezent, si vezi cum este viata ta aici si acum.

Cele bune!

Daca ar fi sa te concentrezi doar la ceea ce se intampla in viata ta acum, ce ai putea spune?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Cosmin,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
poti merge la un psiholog/psihiatru pentru un diagnostic/tratament adecvat tipului tau de problema, nu trebuia sa stai atata timp suferind, trebuia sa fi mers mai din timp, situatia ta chiar este emotionanta iti doresc ca sa te faci bine cat mai repede.
O zi buna.

| az123 a răspuns:

Salut
imi pare rau ca treci prin asa momente
cu siguranta nu iti este usor
acest articol te poate ajuta cu unele sugestii
http://www.jw.org/......fiu-trist/

| canapeaua a răspuns:

Când s-a întâmplat accidentul?