| Cosmin519 a întrebat:

Salut Tuturor

Uitati povestea mea, o sa fie cam lunga.
Eu am 15 ani, la varstra de 1 an parinti mei au decedat intr-un accident rutier, eu n-avand pe nimeni am fost dat spre adopitie.
Acum parinti mei, adoptivi, sunt batrani, mama mea are 50de ani iar tatal meu 59.
Noi nu avem o viata foarte frumoasa tatal meu lucreaza si are si pensie iar mama lucreaza si ea, toti banii nostri se duc la banca ramanem doar cu suma de 700-800 de ron din care 3-400ron facturi, in fine, problema care ma macina pe mine este urmatoarea, daca tatal meu moare ce se va intampla cu mine, in fiecare zi imi este frica sa nu se intample asta plang noaptea cand ma gandesc la su iectul asta.

Va rog sunt disperat nu stiu ce sa mai fac nu dorm noaptea...

Răspuns Câştigător
| Anonim340 a răspuns:

In primul rând, trebuie sa înțelegi ca au si ei o vârsta. Nu vor muri asa repede, dar nici nu ar trebui sa te gândești doar la vârsta asta. Ai 15 ani, ai o vârsta destul de frageda pentru o pierdere asa mare.
Eu zic ca ar trebui cel mai bine sa te gândești ca toate trec odată si odată. Pana si tu vei avea copii si intr-un final, la 90 de ani poate, vei muri. Gandeste-te ca, daca intr-un final, peste 20-30 de ani, ei nu vor mai fi la tine, sa stii ca vor fi lângă tine, susținându-te. Nu vor pleca, niciodata nu pleacă, doar ca noi nu ii vedem...
Toata lumea suferă din anumite lucruri, asta e Ok daca stii ca suferi bine. Adica este ceva normal sa suferi din cauza familiei.
Sper sa poti sa te gândești la ce am spus. Si chiar imi pare rau daca stai noaptea treaz si toate cele...stiu ce simți, si eu gândesc uneori asa, si părinții mei au doar 40 de ani...
Bafta in toatewinking

9 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Tatal tau adoptiv sufera de ceva? Este bolnav? Cred ca avand totusi o oarecare varsta poti ramane cu mama.Dar cred ca esti nitel cam negativist.Adica odata tot se va intampla asta dar nimeni nu poate sti cand.Inteleg ca-ti este teama, dar ar trebui sa te gandesti la lucruri frumoase.

| T0T a răspuns:

Condoleante. Imi pare rau...

"Acum parinti mei, adoptivi, sunt batrani, mama mea are 50de ani iar tatal meu 59. "
Parintii mei au media cam aceasi varsta. Am 18 ani ei au 56. La 15 ani aveau 53. Deci cam tot aia si nu ii consider de loc batrani. Nu te plange. Fii fericit ca ii ai si pe aceia ca te-au luat si iti ofera un loc unde sa stai.
"Daca moare" Si ce rezolvi daca te gandesti mereu la asta. Iti spun eu nimic. Cat despre bani nu e bine sa ii aduci in discutie. Am zis fii multumit cu ceea ce ai. E clar ca nu ai avut o viata buna dar macar sa apreciezi unele lucruri.
Deci nu te mai gandi la asta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca parintii tai sunt sanatosi pot trai mult si bine! Nu te gandi la asta!

Dar niciodata nu stii ce-ti rezerva viata! Daca acesc lucru se intampla, cel mai probabil vei ajunge intr-un centru de plasament pana la majorat, daca nu se gasesc rude care sa aiba grija de tine

Dar am mai spus...Nu te mai gandi la asta! Parintii tai sunt inca in putere si te vei bucura de ei mult timp!

| SkyPilot a răspuns:

Ai grija de parintii tai si fa-le viata cat mai frumoasa, atat cat sta in puterile tale. Lasa grijile si ocupa-te de invatat. Fii pregatit pentru viata si nu pune raul inainte.

| cristimihailov a răspuns:

Viata are din pacate si acest neajuns.
Fa tot ce poti sa te bucuri de timpul ramas impreuna.

Nu ai ce sa faci in privirea restului...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Cosmin,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Adelaaaaaaaa a răspuns:

Nu trebuie sa stai mereu cu frica asta, nu te mai gandi la asta mereu, nu iti face bine ..nu vor pleca langa tine asa de repede,dar nu vor fi nici toata viata,invata sa accepti viata si ce iti ofera ea si cu bune si cu rele,roaga-te seara, fa o micuta rugaciune, vei putea dormi mai linistit, si nu ai de ce sa te temi atata timo cat Dumnezeu are grija si vegheaza pe toata lumea, sper sa iti revii happy

| VivianneNicole3 a răspuns:

Bună!

Ai o situaţie atât de delicată şi sper să treci cu bine peste asta!
Încearcă să nu priveşti lucrurile cu atât pesimism. Viaţa e frumoasă, indiferent cum ne este dată să o trăim.
De ce nu ai încercat să te rogi? Eu de fiecare dată când mă supăr cu astfel de gânduri, mă rog! Dumnezeu lucrează să ştii! Eu te sfătuiesc să ai o relaţie cu El şi toate vor fi mai bine!
Părinţii tăi te-au lăsat în grija unor oameni, dar asta nu înseamnă că nu sunt alături de tine! Te veghează de oriunde ar fi şi cu siguranţă o vor face şi în continuare!

Am să-ţi dau un verset din Biblie şi probabil că o să te ajute :
"Domnul însuşi va merge înaintea ta, El însuşi va fi cu tine, nu te va părăsi şi nu te va lăsa; nu te teme şi nu te înspăimânta!" Deuteronom 31:8

| Cosmin519 explică:

Va multumesc