| Basileu a întrebat:

Ce parere aveti despre relatii dintre doua persoane de sex opus din ziua de azi?
In societatea de azi fetele sun cele care domina si asta se datoreaza canalelor de socializare prin inermediul carora se expun si isi atrag admiratori.
Nu vi se pare ca exista un dezechilibru destul de mare, mult mai mare ca de obicei?
Fetele vor avea mereu minim 2-3 baieti care se vor roti pentru ele (daca e uluitor de frumoasa o sa aiba inbox-ul plin de ei) si acesti baieti hranesc asa numitul ego.Crescand stima de sine exagerat (ego) ajung sa fie de neatins, pretentiile cresc, orizontul de baieti se largeste iar posibilitatile de relatii serioase si strans legate scad, dramatic.De acolo si termenii de: 'prieteni cu beneficii', 'relatii casual' ..etc
Nimeni nu vrea relatie serioas cand are 'n' baieti cu care se poate distra in 'n' feluri.De ce sa ramana cu un singur baiat;'hai sa am mai multi' happy
Pareri?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Astea sunt doar aparente.
Nu spun ca nu ai dreptate, ai dreptate, dar intr-o oarecare masura.

Vezi tu, ceea ce e online, sunt doar niste aparente, si la fel cum ai spus si tu, mai toti se iau de aceste aprente, de aspect si asa mai departe.
Multi barbati parca refuza sa creada ca in spatele unui profil frumos al unei fete, se ascunde o fata.
Zau, mai toti se comporta cu o fata frumoasa, de parca ar fi cine stie ce fotomodel.
In realitate, si acele fete/femei sunt oameni, au si ele calitati si defecte.
Poate ca ceea ce-si doresc ele, e un tip care sa le poata admira si pentru ce sunt ele in viata reala, nu pentru modul in care se prezinta ele pe Facebook.
Poate ca-si doresc si ele sa fie iubite, nu doar dorite.
Poate ca vor sa primeasca un compliment, altfel decat clasicele complimente bazate pe aspect.
Poate ca, pur si simplu, vor un barbat care sa nu fie disperat dupa ele, sau cel putin, nu dupa modul in care arata.

De asta, de multe ori, in mediul social nu prea ai sanse de izbanda cand vine vorba de realitate.
Pentru ca mai toti, sunt altcineva decat sunt in realitate.

Daca o sa reusesti sa te apropii de ele, fara sa le faci sa creada ca sunt dorite doar pentru aspect, vei vedea ca situatia poate sta si altfel.

27 răspunsuri:
| Redhead6 a răspuns:

Mi se pare ca ai generalizat. Sa stii ca exista si fete care vor relatie serioasa si chiar daca mai primesc mesaje si de la alti tipi, daca sunt serioase nu vor raspunde, depinde si de cat de mult se implica omul de langa ele. Eu una nu consider ca este demn sa umbli cu mai multi tipi/tipe deodata, nu mai iubesti un om, corect este sa ii spui in fata. Bineinteles, in ziua de azi, multi/ multe nu mai vor nimic serios si asta e poate si din neincredere, dar inca mai exista oameni cu principii sa stii.

| johnnny123 a răspuns:

Cu alte cuvinte ai "descoperit" faptul că o persoană atractivă are mai mulți pretendenți? Asta se întâmpla de când lumea și nu este limitată numai la specia umană. Și în lumea animalelor un exemplar cu anumite calități dezirabile are mai mulți pretendenți care concurează pentru favorurile lui.

Cât despre ideea că "fetele sunt cele care domină, devin de neatins și posibilitățile de relații serioase scad dramatic", este o generalizare incorectă și făcută dintr-o perspectivă greșită.

Nu toate fetele atractive umblă cu câte 20 de bărbați și au relații de o noapte. Foarte multe fete atractive caută (sau sunt) în relații serioase.

Faptul că o persoană atractivă are "de unde alege" nu înseamnă neapărat că-și petrece viața sărind din partener în partener. Dacă lucrurile ar sta așa, cineva ca Angelina Jolie ar fi trebuit să aibă vreun milion de parteneri până acum.

| sofisis a răspuns:

Faptul ca asa le catalogati voi in capul vostru si simtiti ca sunteti mult inferiori si ca sigur una d'aia nu s-ar uita la voi si deci implicit e cu*va....asta nu inseamna ca e si adevarat. Fiecare va avea un partener stabil atunci cand va gasi unul care sa stie sa o cucereasca si o sa aiba tupeul necesar.

| Violleta2022 a răspuns:

Exact acelasi lucru se intampla si cu baietii, genul de cocalari de cartier, sofand BMW, cu oleaca de banuti pe el si cu mot in cap, ajunge capcana pentru fetele prostute, care sunt dispuse sa-i ofera orice, doar sa le plimbe un pic cu masina.

| Celcestietot a răspuns:

Sodoma și Gomora au reînviat la nivel global.

| Basileu explică (pentru sofisis):

Stiu sigur persoane care sunt foarte ok si cauta relatii serioase,
dar putem admite fara pic de ragaz ca existe si tipul asta de persoane (si baieti si fete) despre care am povestit mai sus

| Basileu explică (pentru johnnny123):

As a fact, esti constient ca pana sa se casatoreasca nu a stat intr-un singur baiat/barbat happy.
Fiecare face ce vrea, eu doar am vrut sa expun si sa dezbat o parte a realitatii.

| Basileu explică (pentru Redhead6):

Poate ca am generalizat, aici pot sa spun ca am gresit.
Dar cum am spus si mai jos in raspunsuri, exist si persoane monogame, dar mai nou se promoveaza altceva.
Doar am vrut sa dezbat acest subiect.

| Basileu explică (pentru Celcestietot):

Ehh,nici chiar asa laughing

| sofisis a răspuns (pentru Basileu):

Clar sunt si persoane cu un ego cat casa. Dar nu sunt predominante si chiar si astea isi au peticul. Sunt extrem de putine persoane care isi doresc sa fie celibatare pentru toata viata...

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Basileu):

Ca fapt divers, "∀" nu este același lucru cu "∃"

| johnnny123 a răspuns (pentru Basileu):

Deci ce vrei să spui cu "As a fact, esti constient ca pana sa se casatoreasca nu a stat intr-un singur baiat/barbat"?

Sugerezi că dacă o persoană a avut parteneri înainte de căsătorie înseamnă automat că este depravată?

Pentru că dacă ăsta este punctul de vedere pe care vrei să-l propui spre dezbatere, cred că ai greșit anul. Cu vreo 5 secole.

| Mosotti a răspuns:

Nu e asa, o fata si daca are 10 baieti si place unul, va alege pe care-i place cel mai mult si cu ala va sta. La inceput sigur ca, chiar e bine sa aiba mai multi ca sa vada ce alege pentru mai in colo, dar dupa un 17-18 ani va alege unul cu care va vrea sa faca familie, vor o relatie serioasa, dar nu de la 15 ani.

Si baieti care arata bine au tot atatea admiratoare, nu exista dezechilibru. E normal sa existe dezechilibru daca sunt 50 de femei ateactive cat de cat si 50 barbati neatractivi, ca tu de fapt asta vrei sa spui. Daca si ei au aceiasi nota fizica, va fi echilibru total. Nu uita ca din 100 femei, cam 80 sunt atractive, iar din 100 barbati doar un 20, asta e dezechilibru de fapt, si rezultatul e ca domina categoria unde sunt mai multi membrii atractivi.
Cand unu si una au aceiasi nota si se plac, fiecare abia asteapta sa fie cu celalalt, se simte din priviri, gesturi, comportament rapid, am mai tot zis asta.

| Basileu explică (pentru johnnny123):

Vreau sa spun ca daca esti fata in zilele noastre e foarte simplu sa fi casual cu toata lumea,(baietii) deoarece asta ti se induce de societate/crestere ca ar fi mai bine si benefic. Poti sa ai 'n' persoane pe care sa le fi vazut si sa fi fost cu ele, 'n' relatii..etc, e ok, dar e mai naspa sa ai 'n' persoane pe care sa le vezi in acelasi timp, sa fi cu ele in acelasi timp intr-o relatie.In momentul de fata asta se pormoveaza intr-un fel sau altul, direct sau indirect.

| johnnny123 a răspuns (pentru Basileu):

Nu știu cu ce gen de fete interacționezi tu (sau mai degrabă urmărești pe Instagram) de ți-ai format opinia asta, dar eu unul nu am întâlnit niciodată o fată care să aibă "n" prieteni în același timp.

Dar poate nu mă învârt eu în niște cercuri relevante, cine știe.

| Basileu explică (pentru johnnny123):

Daca nu ai trecut vei trece si prin situatii de genul, dar am vazut si trait lucrurile astea.

| johnnny123 a răspuns (pentru Basileu):

Nu neg că există și astfel de fete. Neg doar că ele reprezintă un procent suficient de covârșitor încât să aplici generalizări de genul celei făcute de tine.

| 4ndr33y a răspuns:

Ai dreptate intr-o anumita masura, sunt foarte multe "gold diggere" le vezi pe la 30 de ani cu copil si singure, uitandu-se de data asta dupa barbati seriosi doar ca raman nebagate in seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Pai nu celibatare toata viata, tocmai. Ca sunt toalete publice 20 de ani, apoi au asteptarea ca cineva sa le numească soții, după ce s-au depravat maxim. Din pacate, exista bărbați tâmpiți care sunt in stare de asa ceva.

| Celcestietot a răspuns (pentru Basileu):

Pai se intampla fix ceea ce scrie in Biblie.

| Frank51 a răspuns:

Eu de fel sunt mai neutru in orice chestie de genul. Fiecare are alte opinii legate de anumite subiecte, opinia mea este ca nu trebuie bagate in seama si mai ales, sa nu ne stresam sau sa ne fie ciuda aiurea pe faptul ca ele au parte de barbati. Fiecare avem posibilitati nelimitate in ceea ce priveste viata sociala, daca noi nu profitam de ele cine e de vina?

| RAY a răspuns:

In fapt nu e asa, fetele cauta calitate iar baieti cantitate,fetele mereu iti auto analiseaza situatia si au memorie de elefant,daca i gresesti el va alege pe altul, e selectie sexuala, asta e viata, asa a evoluat viata pe pamant, atractia este ceva involuntar, asa ca nu fetele sunt vinovate ca sunt atrase de uni baieti

| LupusDei1993 a răspuns:

Parerea mea e ca asta-i o intrebare foarte andikapata.

| LupusDei1993 a răspuns:

Ignorati ce spune Celcenustietot, nu are habar despre ce vorbeste

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prostii. Statistica te contrazice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți să dai vina pe ele pupincuriștii sunt vinovați pentru că ele au un ego cat casa doar pentru că au aspect frumos, nu are cine sa le zica că singurul motiv pentru care sunt atât de apreciate pe site urile de socializare e pentru că au o fată drăguță.

| Mosotti a răspuns (pentru LupusDei1993):

El e cu religia, nu ai ce face, orice i-ai zice, nu conteaza.