| AmbroAndrewszz a întrebat:

Daca doua lesbiene se casatoresc, a cui nume se pastreaza?

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ele insele convin sa poarte acelasi nume sau raman la vechile nume.Este exact ca la heterosexuali. Familia poate avea numele barbatului sau al femeii sau isi pastreaza fiecare numele dinainte de casatorie.

caramela
| caramela a răspuns:

Ai sa poti dormi la noapte daca nu vei afla?

| yekto a răspuns:

Of ce intrebare. uite a e ora 04.07 si eu inca nu pot dormi din cauza asta. oare ce-ti veni?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faptul ca femeia ia numele barbatului in casatoria traditionala e doar o conventie sociala si ata

| OnuOnulică a răspuns:

Fiecare cu numele ei!

| zurick a răspuns:

Acestea trebuie sa se hotarasca a cui nume sa se pastreze.

| Vi003 a răspuns:

Se duce buhu!

| lizucalisuca a răspuns:

Cum relatiile lesbiene nu sunt atat de traditionale si ierarhice ca cele heterosexuale, ele hotarasc de comun acord daca sa isi uneasca ambele nume (Ionescu-Popescu), daca sa ia numele uneia sau alteia (poate uneia nu i-a placut niciodata numele ei de familie) sau sa isi pastreze fiecare numele.

| lizzyluizacristina a răspuns:

Bai frate al cui vrea

| StanciuPlayer a răspuns:

Se face fuziune de nume. inceputul de la una și finalul de la alta. gen, din stamate și iordache iese stache

| LiviuChirca a răspuns:

Nu stiu sigur ca este legala casatoria intre doua femei in Romania. Totusi cred ca vor pune numele celei care este mai autoritara sau ceva de genul acesta.