| Kyle7856 a întrebat:

Salut TPU! De ceva timp ma tot confrunt cu o problema. Odata ce am terminat cu examenul de bacalaureat am vrut sa ma inscriu la o facultate (resurse umane), ceea ce am si facut, insa parintii m-au "obligat" sa incep si o scoala postliceala. Problema este ca sunt foarte stresat din cauza temelor, testelor si proiectelor (nu mai spun de absente), sunt doua domenii diferite si simt ca m-as descurca mult mai bine daca as renunta la una dintre ele, in special la postliceala, pentru ca e un domeniu in care nu vreau sa lucrez oricum (asistent medical). Ce sfaturi imi puteti da in situatia asta? Parintii nu prea vor sa imi auda parerea... Ei merg pe ideea ca nu vreau sa invat si ca sunt lenes.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, parintii nu te pot obliga sa te inscrii sau sa mergi nicaieri cu forta, fiindca ai deja 18 ani si esti considerat major si apt sa iei propriile decizii.
Te sfatuiesc un singur lucru: renunta la ceae ce nu-ti palce fiindca nu le poti face pe amandoua, concomitend decat daca iti nenorocesti sanatatea.

Ti-as sugera daca-mi permiti, sa renunti la facultate, fiindca nu vine cu loc de munca asigurat si nu prea ai sansa sa gasesti ceva de lucru pe urmatorii ani, fiindca in resurse umane se prefera intotdeauna persoane mature, cu experinta.
Apoi, ca asistent medical ai numeroase obtiuni si sanse sa-ti gasesti de munca, imediat cu termini cursul de 3 ani.
Gandeste-te bine si decide si evident informeza-ti parintii DUPA ce ai anuntat la scoala sau la facultate, ca ai renuntat la una din ele.

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Discuta cu părinții tai sa renunți la postliceala. Explica-le ca meseria de asistent medical presupune riscuri, răspunzi atât tu cât și doctorul de viața și bunăstarea pacientului. ( dacă ție nu iti place nu prea ai cum sa îngrijești bine pacientul). Atât timp cât nu iti place nu are rost sa continui, pierzi timp și liniște psihică. Banii se duc pe scoalarizare degeaba și nici randament bun nu ai. Atât timp cât nu vrei sa practici meseria asta nu are rost sa faci postliceala.

| Mihaela2023 a răspuns:

Din cate vad parintii tai sunt cam exigenți. De ce nu le spui ca nu poti sa te descurci facand doua lucruri deodată, e foarte simplu sa le explici.