| GLA a întrebat:

Salut TPU, intreb pe femei/fete in special, pentru voi conteaza ce lucreaza barbatul? Inteleg ca toate vor o baza si o siguranta ( nu ma refer ca barbatu sa fie gunoier) ma refer la joburi normale, mie mi-a spus una ca are standarde si nu are cum sa fie cu un ospatar de asta intreb pentru cultura mea generala pentru ca eu cu orice fata am stat nu mi-a pasat ce casa are, ce haine are, ce bani are, mi-a placut de ea si am luat o, ce era al meu era si al ei, eu asa gandesc ca barbat

21 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

In general barbatii nu se uita la ce castiga femeia, noi punem accent pe cu totul alte lucruri, nu pe starea ei materiala...ideal ar fi sa aiba si ea un venit, cate nu au fost facute doamne si n-aveau nimic, luate de la coada vacii de catre d-astia care erau destul de asezati in societate pentru ca le iubeau pentru ce erau ele, nu pentru starea materiala. Un barbat care se cupleaza cu o femeie pentru banii ei e un parazit, la fel si invers, adica e dovada cea mai clara de superficialitate asta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Pentru toata lumea conteaza.Nu degeaba e recomandat sa cauti pe cineva care e la acelasi nivel cu tine si are aceleasi asteptari de la viata.Cand diferenta este mare sau uriasa, atunci dinamica dintre cei doi va duce la probleme si la conflicte de putere atunci cand apare greul: cine aduce mai multi bani, ce face celalalt pentru a compensa si alte idei din astea care duc la frustrari, certuri si in cele din urma divort.

Poate in mintea tipei exista o diferenta intre jobul ei si al tau, ea considerand ca lucreaza la birou, e mai cu nasul pe sus.E aiurea, caci eu stiu ca salariul este cam la fel pentru ambele.Nu-i nimic, you dodged a bullet.Mergi mai departe.

| Freya1 a răspuns:

Nu gândești doar tu ca bărbat asa, și noi femeile mai gândim asa dar nu toate cum nici voi nu ganditi asa toți.

Părerea mea e ca dacă bărbatul are un job, o stabilitate, ii place munca și e serios e super ok.Restul se fac cu timpul.Dar cum am spus, nu toate au aceias parere.
Sunt femei cu studii superioare ce pur și simplu nu pot sa treacă peste un principiu.Si sunt pitipoance ce vor sa fie întreținute doar și atunci cauta ceva ce sa aducă bani mulți.

| GLA explică (pentru Freya1):

Am inteles dar fata de mi-a zis mie asta lucreaza la Vodafone si sta cu chirie, nu mi se pare statutul ei atat de sus incat sa aiba asa pretentii

| Drimmero a răspuns (pentru GLA):

Chiar ma gandeam ce lucreaza ea cand am citit intrebarea, ma duceam cu gandul ca e vreun manager intr-o companie sau ceva de rang inalt, vreo doctorita, cantareata cunoscuta sau orice alt domeniu banos, asa se intelegea de ce nu vrea sa fie cu vreun ospatar dar cand colo gagica lucreaza la Vodafone...nu e de ras jobul ei dar mentalitatea cu siguranta este, un ospatar poate sa faca in cateva nopti de evenimente cat face aia pe luna asta ca idee. E mentalitatea tipica de fripturista cu pretentii cand ele nu au nimic de oferit dar pretentii cu duiumul, nu isi vad de patratica lor, vorbesc de unele nu de toate pentru ca nu e ok sa generalizam, nu toate femeile sunt materialiste.

| anonim3248 a răspuns (pentru GLA):

Ea are vise cum visează toate ca ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GLA):

Frate, trist este ca multe gandesc asa. Dar hai sa iti zic viitorul ei cel mai probabil. La 30 de ani o sa fie o mama singura, pentru ca sigur o sa se descarce unul bogat in ea, dar care nu o sa isi doreasca familie cu ea. Sunt pline cluburile de femei 30+ care inca mai viseaza la printi cu bani. Sfatul meu este sa nu o mai bagi in seama.

| VoidEternal a răspuns (pentru Freya1):

"Părerea mea e ca dacă bărbatul are un job, o stabilitate, ii place munca și e serios e super ok.Restul se fac cu timpul"

Cumva, ce spui tu e ca orice job (ca cel de ospatar de exemplu) e ok, dar doar deocamdata. Deci de fapt nu consideri ca orice job e ok. Sau? Ma insel?

| Freya1 a răspuns (pentru GLA):

Pai și eu ce am zis? Ca ori are statut mai înalt și nu poate sa perceapă sa treacă peste un principiu.Ori e pitipoanca ce vrea sa fie întreținută.

Eu nu zic ca e rău sa ai bani, sau sa ai un job bun.Dar nu trebuie sa îți fie drag un om foar pentru asta.

| johnnny123 a răspuns:

Dar în mod mai mult sau mai puțin conștient, și tu setezi ștachete.

"nu ma refer ca barbatu sa fie gunoier, ma refer la joburi normale"

Deci ți se pare că ar fi justificat ca o femeie să refuze un bărbat pe motiv că e gunoier, dar nu ți se pare justificat ca o femeie să refuze un bărbat pe motiv că e chelner. Adică ai setat o ștachetă, iar gunoierul este sub ștacheta ta.

Și atunci de ce o femeie nu ar putea să-și stabilească și ea propriile ștachete?

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

Stacheta nu este problema. Ca si eu imi pot seta standarde. Sunt un simplu muncitor, dar as vrea ca partenera mea sa fie milionara si daca se poate sa fie si fotomodel, sa stie si sa gateasca, sa imi satisfaca orice placere sexuala. Aici intervine problema! Daca mi-as dori ceva de genul as fi total nerealist. Si daca esti femeie si daca esti barbat, trebuie' sa iti doresti ceea ce poti oferi din orice punct de vedere. Daca esti femeie si iti doresti un barbat bogat, nu-i nici o problema, chiar poti obtine asta, dar sa fi si pregatita pentru compromisuri. Sa nu te atraga fizic, sa piarda nopti ca isi permite, sa se mai duca si la alte femei ca isi permite si lista poate continua. Nu poti avea tot ce iti doresti in viata.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu văd nicio contradicție între ce am spus eu și ce ai spus tu.

Întrebarea era dacă este normal ca oamenii să-și seteze anumite standarde și să aibă anumite așteptări.

Răspunsul este "da". Este dreptul oricui să-și seteze standarde, pentru că tot ei își asumă și consecințele în cazul în care standardele au fost nerealiste și rămân cu buza umflată. Deci nu văd care este problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

Nici nu doream sa te contrazic si eu sunt de acord cu ce ai spus. Eu ma refeream strict la rezultatele aparute in urma standardelor prea ridicate.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ospătăria e numită și "munca prostului", mie mi se pare destul de grea, dar na, orice loc de muncă are o stigmă și trebuie să te obișnuiești cu asta.

Până și procurorii au una, nu oricine s-ar încurca cu un procuror din motive evidente.

Până și lucratul la Vodafone are o stigmă după cum vezi mai sus, deși Vodafone e ditamai corporația laughing oamenii au 100 de departamente și e un mediu în care se evoluează și se creează posturi noi constant chiar dacă pleci de cel mai de jos. De acolo mai crești, dar ospătăria nu are trepte și e ok ca job sezonier sau temporar cât ești tânăr, pe termen lung îți cam distruge sănătatea, nu știu dacă am cunoscut vreun ospătar care să nu aibă picioarele distruse la doar 30 de ani, să nu mai zic de timpul liber aproape inexistent, lucratul în zilele de sărbătoare, sclavia la care te supun clienții și salariul minim.

De la Vodafone mai ajungi un team lead, mai treci de la sales la talent, e o experiență de muncă relevantă dacă vrei să te angajezi în alt loc pe un post mai bun. Cu experiența ta de chelner te poți face doar... chelner în altă parte. Nu sunteți la fel laughing

| anonim3248 a răspuns:

Ea e una care vinde coduri de reîncărcare la Vodafone și visează că are standarde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim3248):

Dublu standard! Am spus de atatea ori ca mi-s-a luat sa mai explic ce inseamna. Cauta pe Youtube : women double standards. Asa functioneaza societatea mai nou.

| UserRo10 a răspuns:

Conteaza mai mult siguranta mentinerii postului in timp si avansarea cu timpul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ea ce rahat era, ce lucra?! Mai dale in plllm. Da frate, inteleg daca femeia este doctor, sa zicem, nu ar putea sa stea cu un simplu muncitor ca mine, ca na eu nu mi-as permite sa am acelasi stil de viata ca al ei. Mi se pare corect. Dar daca o femeie lucreaza la mega sau in fabrica ca mine, deci nu are nici studii superioare, de ce pana mea sa aiba pretentii ca eu sa fiu director?! Astea-s fripturiste. Cum a zis cineva pe aici, este normal sa munciti amandoi pentru un viitor mai bun

| Celestina003 a răspuns:

Si eu ca femeie gândesc așa, contează doar să il plac, dar acum depinde de femei și de standardele lor, de exemplu sora mea are facultatea si face master, ea nu se uită după orice baiat, si eu am scoala de asistente dar nu am pretenții la băieții să fie la fel ca mine,doar o muncă cinstită,fostul meu era mecanic,gunoier, etc, mai este si din cauza părințiilor care au pretenții la aceea fata sau pur si simplu ea însăși are ambiție, am observat că femeile gândesc așa chiar si după căsătorie să aibă cât mai mult banii si să o ducă bine, de obicei oamenii ăștia cu pretenții rămân singuri.

| LenaNikolaevna a răspuns:

Pentru mine nu contează, atâta vreme cât își câștigă pâinea cinstit și nu vrea să mă ajute să descopăr taina femeilor independente. Ca și cum în locul lor de muncă rezidă toate neajunsurile ce îi definesc, hehe. Cât despre domnița ta (dacă vrei să fie a ta), poate că ar trebui să ai răbdare și să o ajuți să se maturizeze ori să schimbe perspectiva din care privește viața. Poate. Ori, ai putea să îți schimbi tu standardele și să nu mai vorbești cu domnișoarele superficiale. happy

| iriszmatos a răspuns:

Inainte nu imi pasa dar m-am cuplat cu un tip care era foarte frustrat de tot ce tinea de bani si munca.M-a obosit foarte tare cum se compara cu mine si dadea vina pe familia mea ca m-a sustinut sa fac o facultate cand si el avea o situatie asemanatoare financiar dar nu avea medie de facultate si-a gasit scuza asta.
Asa ca acum ma gandesc si la aspectul asta pentru ca aduce numai neplaceri.
Alegerile pe care le faci spun multe despre tine, interesele tale deci de ce nu?