Întrebare recomandată | LaughingKarima a întrebat:

Parintii mei mi-au spus ca vor sa adopte iar eu nu stiu de ce, dar parca mi s-a format un nod in gat cand am aflat. Imi plac copiii, si intotdeauna am spus ca vreau un frate sau o sora mai mica, dar acum, parca nu imi mai suna asa de bine. Si eu sunt tot adoptata si stiu cat de ingrozitoare sunt orfelinatele, si mereu am spus ca o sa adopt si eu la un moment dat, ca sa scap macar un copil din acel loc. Dar acum, ma simt de parca am facut ceva rau si sunt pedepsita. Am ganduri rele, "nu ma mai iubesc?", "am facut ceva rau?","i-am dezamagit si acum vor pe cineva de care sa fie mandri?", stiu ca suna prostesc insa am aceste ganduri si nu pot scapa de ele. Cumva ma simt amenintata si nu imi place. O sa adopte oricum, dar daca sunt uitata? Daca nu voi mai fi importanta pentru ei? Nu stiu ce sa cred sau sa simt. Ma ajutati cu niste sfaturi va rog?

Răspuns Câştigător
| Dobre_Dana_1991 a răspuns:

NU te vor uita.TU si Copilul pe il vor adopta veti fi la fel.PArintii o sa va acorde atentie amndorura.IN plus cu un frate sau cu o sora mai mare sau mica care vine tot din orfelinat ai ce sa impartasesti.Nu te vei mai simiti singura.Dar iti dau un sfat vorbeste cu parintii tai si spune-le ce simti o sa te faca sa te simti mai bine.

39 răspunsuri:
| delia345erika a răspuns:

Salut! Inteleg cum te simti si eu am avut perioade de timp in care aveam ganduri de astea, dar la sfarsit am inteles ca nu merita sa fiu asa ingrijorata. Parintii tai nu te vor uita si motivul pentru care vo sa mai adopte un copil e pentru ca iubesc copii si vor ca ei sa aiba parte de atentie mereu..sa fie in siguranta si mai iubiti decat in orfelinate. Si eu eram suparata putin la inceput cand am aflat ca voi avea o sora, insa acum ma bucur foarte mult ca ea exista. Chiar daca acum te simti putin incordata si crezi ca parintii tai vor fi mai mandri de viitorul tau frate/viitoarea ta sora dupa te vei distra cu acel copil si te vei simti mult mai bine ca nu esti singura la parinti. Si vei fi tu mandra de parintii tai si de aceasta decizie a lor.

| SickSkellet a răspuns:

Consider ca nu o sa te lase acest sentiment pina nu vei vorbi cu parintii. Ei vor intelege si doar ei o sa te poata convinge ca totul este in regula.

| Woodynho a răspuns:

Gindesteste ca si tu ai fost adoptat si inca un copil ca tine urmeaza sa fie adoptat de parintii tai. Citeste cit mai multe carti in asemenea domeniu, ele iti vor fi indrumator bun.