| Camelia_Felicia_1987 a întrebat:

Cum sa scap de ganduri rele? sau de duhuri?

Răspuns Câştigător
| CalatoriSpreCer a răspuns:

Prin rugaciune scapi de ganduri rele.
Ceri ajutor sa te sprijineasca in rugaciune Sau sa mergi la consiliere spirituala. Ceri protectia Domnului peste viata ta.

| CapitanuSemafor a răspuns (pentru CalatoriSpreCer):

Sa inteleg ca se ofera funda pentru cel mai irational si handicapat raspuns?

21 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Prin smerenie, printr-un duhovnic bun si prin rugaciuni pe care le vei descoperi in timp.

| OOOLEOOO a răspuns:

Foloseste autosugestia.

| danay72 a răspuns:

Studierea Bibliei si meditarea sunt foarte utile.Situl jw.org contine multe articole in aceast sens.

| OnuOnulică a răspuns:

Duhurile nu exista...iar legat de ganduri rele ar fi recomandat sa te duci la biserica si sa mai vorbesti cu parintele.

| milan9 a răspuns:

Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura ar susţine chiar gruparea lor...
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| milan9 a răspuns:

Ai nevoie de rugăciune, de rugaciunea comună a Bisericii, este nevoie apoi de harul lui Dumnezeu.
Sfaturile unui duhovnic ar fi iarasi foarte importante.

| milan9 a răspuns:

Multe culte "invită" la studii biblice pe site-uri, dar, acestea nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare printr-un curs de "initiere" in greselile respective.

| milan9 a răspuns:

Ar fi bine sa nu cauti doar solutii provizorii. La urma urmei această teamă va dispărea la un moment dat de la sine, dar, mai rău, ea ar putea fi înlocuită de ignoranţă, de lipsa unei preocupări concrete cu progresul spiritual.

Da. Progresul spiritual este cel care iti poate oferi liniste sufletului. Tot ce există în jurul nostru vom pierde. Mai devreme sau mai târziu. Dar legătura cu Sursa care ne poate oferi oricând TOTUL nu o vom păstra decât prin faptele noastre, prin evitarea oricărei promiscuităţi, oricărei colaborări cu răul, prin harul accesibil prin Biserica Mântuitorului Hristos...

| sublime89 a răspuns:

Ok, de ganduri rele poti scapa prin diferite tratamente, dar de duhuri ma tem ca nu, pentru ca nu exista.

| Wøodenpints a răspuns:

Tragi o bășină și fug toți.

| Alphawolf a răspuns:

Vrei sa scapi de duhuri? Nu poti!

| Filip23 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu cred ca de cei ca tine vrea sa scape.

| Alphawolf a răspuns (pentru Filip23):

De mine poate scapa... Dar de ceva ce nu exista cum ar putea scapa?

| Exilee a răspuns (pentru Alphawolf):

Hai ca bati campii.

| Alphawolf a răspuns (pentru Exilee):

Lamureste-ma te rog.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti acceseaza www.jw.org si cauti cartea :-,, CE Ne INVATA in REALITATE BIBLIA _ la capitolul 10."

| Lămâie00 a răspuns:

Te poti duce la vraci

| DaianaSweeT a răspuns:

Sa te gandesti la ganduri frumoase

| ƤrÏncessØfƬheShadøws a răspuns:

De duhuri...pai la sectia de psihiatrie...

| hloppp a răspuns:

Spunand rugaciunea minti de fiecare data cand ai ganduri rele: Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul.