| Dariuzzzz a întrebat:

Salut TPU!
De doua zile am început sa am niște ganduri rele despre Maica Domnului si nu le mai vreau, eu plâng chiar acum,de fiecare data înainte de culcare am aceste ganduri,înainte aveam ganduri rele despre Dumnezeu dar am reușit sa scap de ele,dar nu știu dc am gândurile astea, cu ce am greșit, de fiecare data când îmi vin îmi bate inima foarte tare.
Nu știu ce am făcut rău de am aceste ganduri mai întâi cu Dumnezeu și după cu Maica Domnului.
De fiecare data când am aceste ganduri simt ca Dumnezeu nu ma vrea pe pământ chiar dacă nu e asa.
Nu știu ce sa fac ma afectează foarte tare gândurile astea simt de parca mi s-ar opri inima.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, nu ai ce cauta aici, ai gresit locatia!

MERGI la biserica si te spovedeste, roaga-te ca numai de acolo vine salvarea si linistirea ta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai liniștit.
Dumnezeu e un personaj inventata, maica-sa maxim un personaj istoric.
Gândurile tale... Doar niște gânduri fara sens

| rmntvrfo a răspuns (pentru suntserios):

Pentru o persoana crestina, ce ai zis n are nici o relevanta. Explica i si unei babe asta, te injura de te ia naiba si dupa se bate cu pumnul in piept ca e credincioasa laughing

| sierra1 a răspuns:

Felicitări, ai (inceput să ai) o viziune corectă asupra lumii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Găndurile nu sunt ale tale? Nu tu le produci? Ele, gîndurile te afectează foarte tare. Deci tu te afectezi pe tine foarte tare. Și nu mai vrei asta. Dar Maica Domului, cu care ai gânduri rele, nu este tot în mintea ta? Ai auzit expresia - moară stricată? Mintea ta funcționează ca o moară stricată. Și este atât de stricată încât îți dereglează și inima. Iar toată treaba asta nu are nimic de a face cu Maica Nu Știu Cui.

Răspuns utilizator avertizat
| DovleacTurbat a răspuns:

Citește Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Bunei Vestiri. Iar în momentul cu gândurile, folosește rugăciunea inimii

| Num?numescBrBr a răspuns:

TREBUIE să înțelegi că astfel de gânduri sunt destul de comune și nu sunt neapărat o indicație a unui lucru greșit pe care l-ai fi făcut. Este posibil să fie vorba doar de o anxietate sau de o tulburare obsesiv-compulsivă (TOC).

Să nu te judeci sau să te critici pentru aceste gânduri. Nu ești singurul care se confruntă cu astfel de gânduri și este important să îți amintești că acestea nu te definesc ca persoană.

Recunoaște și acceptă gândurile - În loc să încerci să le suprimi, încearcă să le recunoști și să le accepți ca fiind simple gânduri, nu neapărat adevăruri sau realități.

Vorbește cu cineva - Uneori, discutarea cu cineva despre aceste gânduri poate ajuta la eliberarea unui stres sau anxietate acumulate. Alege pe cineva în care ai încredere și cu care poți discuta deschis.

Caută ajutor profesional - Dacă aceste gânduri persistă sau îți afectează viața de zi cu zi caută un psiholog sau un terapeut pentru gestionare a gândurilor și emoțiilor.

Ce vreau sa subliniez este să nu te judeci sau să te critici pentru aceste gânduri, să recunoști și să accepți aceste gânduri și să încerci să identifici sursele de stres sau anxietate. Caută ajutor dacă este necesar.

Funda, te rog!

| Namun a răspuns:

Bună!

Probabil ești o persoană foarte religioasă.
Fiecare e liber să fie așa cum dorește, avis unora de pe aici care comentează în plus și pe lângă subiect...
Nimeni nu e perfect, nici un om nu e ferit de greșeli.
Nu știu exact cauza gândurilor tale, și din păcate nu îți știu nici confesiunea, însă am auzit mai demult un preot bătrân ce zicea așa :
Când ai necazuri, probleme, ispite de toate felurile spune așa : Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu și Preasfântă Născătoare de Dumnezeu miluiți-mă pe mine păcătosul/a.
Denumită și rugăciunea mintii am înțeles că e foarte folositoare.
Acum nu te învinui de asemenea gânduri, psihic nu îți fac bine. Încearcă pe cât posibil să faci o cruce înainte de somn, spune o rugăciune și odihnește-te.

Numai bine!