| SorinBro a întrebat:

de ceva timp am ganduri rele anxioase simt ca nu pot scapa de ele desi am fost si inca merg si la psiholog si la psihiatru. Simt ca nu mai pot scapa de ele si tind sa ma refugiez stand toata ziua in pat. Stiu ca nu este sanatos dar simt ca nu am putere sa fac nimic. Sper ca ma poate ajuta cineva cu un sfat util sa scap din acest impas

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| xUsername a răspuns:

Urmeaza tratamentul dat si incearca sa iesi afara, sa stai cu oamenii apropiati mai mult, sa comunici cu ei, sa nu stai singur pentru ca asa se tot aduna astfel de ganduri. Inteleg ca e greu, dar pentru ca tratamentul sa-si faca efectul, trebuie si putina cooperare din partea ta, e greu la inceput, dar dupa, cu siguranta vei reusi. Daca te inconjori cu oamenii dragi, vei mai uita de ele, pentru ca iti vei ocupa mintea cu ceva, sau o alta solutie care sa-ti mai ocupe timpul, sa te simti mai bine si sa scapi de ganduri: petrece mai mult timp cu un caine, pisica, orice animal. Cu putin efort, vei depasi aceasta situatie, succes si multa sanatate!

| SorinBro explică:

Da dar crezi ca ar fi indicat sa discut despre problemele astea si cu un prieten in afara familiei mele crezi ca ar intelege

| xUsername a răspuns:

Daca tu consideri ca prietenul tau este de incredere, eu cred ca poti discuta cu el si te poate intelege.