| MarianR29 a întrebat:

Taicamiu imi reproseaza des ca nu am serviciu si ca sunt fara capatai, insa ultima data a intrecut de tot masura. Ieri dimineata, pe la ora 11, am fost trezit din somn de taicamiu care vocifera nervos, cand deodata mi-a trosnit o curea peste spate(eu dormind ca de obicei pe burta) zicand "N-auzi, cu tine vorbesc?!". Am sarit din pat si a avut loc o scurta incaierare in care am reusit sa-i iau cureaua si i-am impresurat-o in jurul gatului; atunci a intervenit fratemmiu care mi-a dat cu o bota in cap de miau tiuit urechile iar taicamiu a reusit sa se elibereze. Pana cand m-am dezmeticit ei apucasera sa sune la 112 iar eu n-am mai stat pe ganduri, am luat niste bani si am plecat de acasa. Acum stau la un prieten si nu mai stiu nimic despre ai mei. Daca puteti sa-mi dati niste sfaturi in situatia in care sunt acum.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cautati servici prin prietenu tau si descurcate in viata

| Adry05 a răspuns:

Sa ramai la prietenul asta, sa-ti cauti un job, si abia cand iti gasesti ceva sa te intorci acasa ca altfel n-o sa faci decat sa provoci aceleasi discutii.

| darrio2007 a răspuns:

Cauta-ti de munca.

| Violleta2022 a răspuns:

Cauta-ti de munca, ca ajunge cu trandaveala!

| Fatamuntilor a răspuns:

Banuesc cs esti major, din moment ce tatal tau spune asa ceva.
Di moment ce ai trecut de 18 ani,parintii tai nu au obigatia sa te intretina.
Si ai doua posibilitati:Ori iti cauti loc de munca si contribui la cheluiele casei,ori pleci si te descurci.
Acuma daca ai tai au sunat la Politie, ei au obigatia sa cerceteze fapta, sa te gaseasca, si se te sanctioneze conform legii.Iar pentru tentativa de omor, sanctiunea este mare.Nu uita ca tatal tau are martori, pe fratele tau, nu ai cum sa negi.
Singura ta scapare este sa vorbesti cu tatal tau, si sa il confingi sa isi retraga plangerea
Oricum, tot trebuie sa te intalnesti cu el, ca iti iei actele de acasa.Pentru ca nu te poti angaja niciunde daca nu ai acte. Poate doar ca zilier.
Intereseza-te unde se afla Oficiul Fortelor de Munca in orasul tau, si solicita acolo un loc de munca.Vei sunat cand se gaseste ceva conform pregatirii tale.Sau vei participa la cursuri de calificare.
Oriunde vei sta,la prieteni, acasa, sau poate vei gasi o gazda, trebuie sa ai din ce sa intretii
Tatal tau, daca va vedea ca macar ai incercat, nu va fi asa vehement.

| irinako a răspuns:

Pai fratele meu ce dracu laughing iti trebuie si tie un loc de munca..doar esti major... cum dumnezeu sa nu iti **** tactu una când tu n ai loc de munca si stai pana la 11 in pat. hai sa fim seriosi! laughing
rămâi la amicul asta, caută de muncă până îți poți lua o chirie sau ceva